4. 100 tys. euro dla ukraińskich uchodźców we Wrocławiu od Saksonii
Środki z dotacji od Saksonii będą wykorzystana na podstawową opiekę dla uchodźców Fot. UMW

100 tys. euro na bezpośrednią pomoc finansową dla uchodźców z Ukrainy przekazała Fundacji Ukraina saksońska Minister ds. Europy, Katja Meier. Dotację przyznał rząd Kraju Związkowego Saksonii.

Podczas wizyty we Wrocławiu Saksońska Minister ds. Europy, Katja Meier, przekazała decyzję o dotacji przedstawicielom Fundacji Ukraina, Artemowi Zozulii i Igorowi Lisinowi. Wraz z nimi i konsulem generalnym Ukrainy, Jurijem Tokarem, rozmawiała na temat sytuacji uchodźców.

W obliczu tej katastrofy Unia Europejska i społeczność międzynarodowa muszą ze sobą ściśle współpracować. Pomoc uchodźcom to zadanie, które uda się zrealizować wyłącznie poprzez wspólnie skoordynowane działania. Musimy współpracować z naszymi sąsiadami i organizacjami, takimi jak Fundacja Ukraina. Naszym najpilniejszym zadaniem jest zgromadzenie funduszy, koordynacja niezbędnego wsparcia i stworzenie skutecznej sieci współpracy
Katja Meier

Środki z dotacji od Saksonii będą przekazane na zapewnienie podstawowej opieki i niezbędne wyposażenie dla obywateli Ukrainy, uciekających z obszarów objętych wojną.

Współpraca Saksonii, Wrocławia i Dolnego Śląska

Rozmowy minister Meier z wicewojewodą, Bogusławem Szpytmą, odpowiedzialnym za zarządzanie kryzysowe w regionie oraz z wiceprezydentem Wrocławia, Jakubem Mazurem, dotyczyły współpracy pomiędzy władzami Saksonii i władzami Dolnego Śląska oraz Wrocławia. W Polsce opiekę nad uchodźcami przejęły przede wszystkim samorządy. Za konieczne uważa się stworzenie wspólnej bazy danych organizacji i stowarzyszeń, do której obie strony – Polska i Saksonia - mogłyby mieć dostęp.

Od lewej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia oraz Saksońska Minister ds. Europy, Katja Mei, fot. UMW Od lewej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia oraz Saksońska Minister ds. Europy, Katja Mei, fot. UMW

- Nasze biuro we Wrocławiu pozostaje w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, z Urzędem Miasta Wrocławia oraz z samorządami na Dolnym Śląsku. Postrzegamy siebie jako budowniczych mostów i będziemy dbać o to, aby informacje niezbędne do pracy tutejszych organizacji i organów administracji były przekazywane i udostępniane w jak najkrótszym czasie.
Katja Meier

Fundacja Ukraina

Fundacja Ukraina jest organizacją pozarządową. Powstała w 2013 roku z inicjatywy Konsula Honorowego Ukrainy we Wrocławiu, Grzegorza Dzika. Obszarem działania Fundacji jest Dolny Śląsk. Fundacja Ukraina stale współpracuje z Gminą Wrocław, Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Działalność Fundacji skupia się na wspieraniu migrantów – nie tylko z Ukrainy – w zakresie edukacji, nauki języka polskiego i angielskiego, opieki nad uchodźcami i ofiarami wojny, a także integracji i pomocy w sprawach administracyjno-prawnych.

Przy obecnym kryzysie humanitarnym miasto Wrocław razem z Fundacją Ukraina zorganizowało sieć pomocową, do której przyłączają się mieszkańcy. Podpisano dokument o współpracy na rzecz uchodźców.