4. Co nowego w służbie zdrowia przyniesie nam 2023 rok? O tych zmianach już wiemy!
Na zdjęciu karetka Pogotowia Ratunkowego na sygnale we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne) Adobe Stock

W 2023 roku inaczej będą finansowane niektóre świadczenia medyczne i ubezpieczenie zdrowotne osób wyłączonych z opłacania składek. Wprowadzono też nowe zasady refundacji wyrobów medycznych i wystawiania skierowań do uzdrowisk. Zobaczcie, co jeszcze nowego czeka nas w służbie zdrowia w tym roku!

Przesunięcia finansowania świadczeń z budżetu na NFZ

Przed świętami prezydent podpisał ustawę, która zmienia sposób finansowania niektórych zadań związanych ze służbą zdrowia. Od 1 stycznia to NFZ, a nie państwo, sfinansuje:

• program finansowania leków dla seniorów powyżej 75. roku życia,
  • narodowy program leczenia chorych na hemofilię,
  • rządowy program leczenia osób żyjących z wirusem HIV,
  • świadczenia wysokospecjalistyczne,
  • leki, które przysługują bezpłatnie w okresie ciąży,
  • szczepionki do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych,
  • zadania zespołów ratownictwa medycznego (z wyłączeniem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego).

Celem zmian ma być optymalizacja wydatkowania środków publicznych na cele ochrony zdrowia.

Składki zdrowotne studentów i żołnierzy

Ze wspomnianej ustawy wynika też zmiana w zakresie finansowania składek zdrowotnych za osoby wyłączone z obowiązku ich opłacania. Od nowego roku budżet państwa nie będzie już przekazywał NFZ składek zdrowotnych za:

• uczniów, studentów i doktorantów;
  • bezrobotnych bez prawa do zasiłku;
  • żołnierzy;
  • kombatantów.

Osoby te nadal będą ubezpieczone na starych zasadach. Zmienia się jednak sposób zgłaszania ich do ubezpieczenia zdrowotnego.

Maseczki w podmiotach leczniczych do 31 marca

Obowiązujący do 31 grudnia nakaz zakładania maseczek w szpitalach, przychodniach, poradniach i aptekach został przedłużony do 31 marca. Decyzja wynika z liczby obecnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Na razie rząd nie planuje wprowadzać obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Refundacja leków i wyrobów medycznych

Zmieniają się zasady refundacji wielu wyrobów medycznych, np.:

• wózków inwalidzkich: podzielono kategorie wózków zgodnie z ich typami i zwiększono limity refundacji;
  • pionizator: podniesiono limit dofinansowania;
  • aparatów słuchowych: zwiększono limity dofinansowania;
  • okularów i szkieł kontaktowych: zwiększono limity dofinansowania;
  • sensora/elektrody do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym: zniesiono kryterium wiekowe;
  • czujników do systemu monitorowania stężenia glukozy flash: zwiększono ich liczbę w danym miesiącu (do trzech) i rozszerzono wskazania do ich zlecenia;
  • akcesoriów do pompy insulinowej: zwiększono liczbę refundowanych sztuk w miesiącu;
  • wyrobów stomijnych: rozbudowano system refundacji i uwzględniono refundację worków do zbiórki moczu dla pacjentów z nefrostomią.

Zlecenia na wybrane wyroby medyczne tracą ważność 1 stycznia, niezależnie od tego, czy zostały już potwierdzone, a nawet częściowo zrealizowane. Dotyczy to m.n.: worków do zbiórki moczu, rękawów i nogawek uciskowych, inhalatora membranowego i sensora/elektrody do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Minister Zdrowia zapowiedział, że od 2023 r. przy każdym SOR-ze będzie działał punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dzięki temu kolejki do SOR-u mają się zmniejszyć, a osoby, które wymagają natychmiastowej pomocy, otrzymają ją szybciej.

Skierowanie do uzdrowiska tylko elektroniczne

Osoby, które dostaną w 2023 r. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, już nie będą musiały wysyłać dokumentu do oddziału wojewódzkiego NFZ. O rejestracji skierowania i jego zatwierdzenia pacjent dowie się z:

• Internetowego Konta Pacjenta;
  • sms-a, który przyjdzie na podany numer telefonu;
  • wiadomości wysłanej na podany adres e-mailowy.

Do czerwca trwać będzie okres przejściowy, kiedy honorowane będą skierowania papierowe, a wszelkie informacje będzie można uzyskać listownie.

Wydłużenie programu Profilaktyka 40 plus

Pilotażowy program, w ramach którego osoby po 40. roku życia mogą skorzystać z pakietu badań profilaktycznych, został wydłużony do końca 2023 r. Program działa od lipca 2021 r. Można z niego skorzystać tylko raz.

Dofinansowanie do in vitro we Wrocławiu

Kliniki InviMed i Invicta wygrały konkurs na realizację „Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia” na rok 2023.

W ramach programu pary mogą otrzymać nawet do 5 tys. zł. Wrocław na ten cel przeznaczył 800 tys. zł.