Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Woda gruntowa popłynęła po raz pierwszy z wodociągu Świątniki do wodociągu Na Grobli 23 grudnia 1904 r. 29 grudnia stacja pomp na Świątnikach zaczęła tłoczyć wodę także północną magistralą i wodociąg Na Grobli rozpoczął prawie całą produkcję w oparciu o wodę gruntową.
Koszt inwestycji przekroczył 4,6 mln marek. Ujęcie było rozbudowywane aż do 1945 r., m.in. w 1907 r. postanowiono zaopatrzyć je w stawy infiltracyjne. Całkowicie pokrywało zapotrzebowanie miasta i przemysłu na wodę. Do dzisiaj nowa pompownia na Świątnikach, wybudowana obok tej zabytkowej, ma duży wkład w produkcję wody dla Wrocławia. Obecnie funkcjonuje 558 studni rurowych.
Galeria zdjęć
Na terenach wodonośnych można podziwiać osiem wysokich wież odpowietrzających, a na Świątnickim Wzgórzu malownicze zabudowania z początku XX wieku. We wnętrzu pompowni zachowany został oryginalny wystrój.
Ujęcie wody „Świątniki” obejmowało stawy infiltracyjne, studnie zbiorcze oraz Przepompownię Wody z maszynownią i pompami, kotłownią, składem węgla, niewielkim odżelaziaczem, filtrem biologicznym, warsztatem mechanicznym, budynkiem administracyjnym i mieszkalnym. W 1996 roku przepompownię wyłączono z eksploatacji, a jej miejsce zajęła nowa, zbudowana w pobliżu. Dawny zespół przepompowni objęto, jako dobro kultury narodowej, ochroną prawną, utrzymano oryginalny wystrój wnętrz maszynowni oraz jej unikatowe wyposażenie, m.in. z siedmioma maszynami parowymi.Ryszard Nowakowski i Miron Urbaniak, autorzy monografii Wrocławskie Wodociągi i Kanalizacja. Od przeszłości do współczesności
„Ziemia obiecana” wśród maszyn parowych
Przepompownia Świątniki pełni niekiedy funkcję pleneru różnego rodzaju wydarzeń artystycznych. Teatralną „Ziemię obiecaną” według powieści Władysława Reymonta przygotował tu Jan Klata. W 2021 r. w industrialnym wnętrzu zorganizowano koncert zespołu SBB, który świętował swoje 50-lecie.
Źródło: materiały prasowe