Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jak zimą dbać o rower
Wilgoć, niska temperatura i sól sypana na ścieżki rowerowe i ulice niszczą niemal każdy element roweru. Dlatego podstawową zasadą dbania o rower jest częste i dokładne mycie go wodą za pomocą delikatnej gąbki lub miękkiej miotełki. Chodzi o to, aby dokładnie usunąć błoto i sól z łańcucha, zębatek, przerzutek i ramy.
Po umyciu roweru, należy go wytrzeć ręcznikiem i odpowiednio zabezpieczyć smarami nadającymi się do wilgotnych i zimnych warunków pogodowych.
Zimą, dla własnego bezpieczeństwa, należy zadbać też o właściwe opony. Mogą być zimowe albo po prostu nieco szersze i o rzadkim bieżniku.
Każdy rower powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie, najlepiej migające. Dzięki temu rowerzysta będzie lepiej widoczny nawet przy ograniczonej widoczności.
Styl i technika jazdy mają znaczenie
Największym niebezpieczeństwem dla rowerzysty jest śliska nawierzchnia. Aby nie wpaść w poślizg, należy przede wszystkim:
- zwolnić;
- skręcać łagodnie i szerokim łukiem;
- hamować najpierw tylnym, a później delikatnie przednim hamulcem.
Dodatkowo, aby zapewnić większą przyczepność kół, warto nieco spuścić powietrze z opon.
Kolejnym zagrożeniem o tej porze roku są dla rowerzysty trudne warunki pogodowe i zła widoczność na jezdni. Dlatego tak ważne jest zamontowanie dobrego oświetlenia oraz założenie kamizelki odblaskowej.
Rozsądne jest też zachować większy odstęp od krawędzi jezdni. Rozmoknięty śnieg na jej krańcach zakrywa ewentualne dziury, zwiększa się też niebezpieczeństwo wpadnięcia w poślizg.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.art. 33 ust. 1 pkt 3 i ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym
Ubiór: nie za lekko i nie za grubo
Kluczem do komfortowej jazdy jest odpowiednia ochrona dłoni, czoła, uszu i stóp. Jednak należy też dbać o kolana. Przez to, że nogi ciągle pracują, rzadko czujemy, że ta część ciała marznie. Oprócz standardowych elementów garderoby ważne więc są:
- Rękawice: warto je zakładać już jesienią. Przy dłuższej jeździe najlepsze są rękawice z jednym palcem, a nawet model zintegrowany z kierownicą.
- Wielofunkcyjna chusta: gdy jest zimno oprócz karku ochroni też twarz.
- Kalesony, rajtuzy, nakolenniki lub ocieplacze na kolana.
Resztę ubioru można dostawać do własnej wygody.
Byle do wiosny? Jak przechowywać rower zimą
Jeśli jednak zimowa jazda rowerem po mieście cię nie uszczęśliwia, zadbaj o jego odpowiednie przechowanie. Jeśli to oczywiście możliwe, najlepiej trzymać go w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu. Gdy stoi na balkonie, w piwnicy lub nieogrzewanym garażu, warto okryć go pokrowcem lub płachtą, aby zmniejszyć wpływ wilgoci.
Ważne jest, aby rower stał na mocno napompowanych dętkach. Jednak najlepiej odwrócić go kołami do góry lub powiesić.