3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznaj wrocławskie osiedla. Bieńkowice, czyli zielono i spokojnie

Domki w kipiących zielenią ogródkach, działki, cisza i spokój – takie właśnie są Bieńkowice, osiedle na południu Wrocławia. Jest tu także park, w którym powstał niedawno plac zabaw, a także nowy chodnik i ścieżka rowerowa, zbudowana w taki sposób, by nie zaszkodzić wielkim, starym lipom.

Istniejące co najmniej od XIII wieku Bieńkowice zostały przyłączone do Wrocławia 72 lata temu i powstają tu nowe, wielorodzinne budynki (buduje je I2 Development), jednak wciąż udaje im się zachować sielski klimat.

Dojazd autobusem do centrum Wrocławia zajmuje tylko 23 minuty, a mieszkamy tu jak na wsi. A to oznacza, że mając w zasięgu ręki wszystko, co oferuje miasto, na przykład biblioteki albo lekarza, na co dzień możemy się cieszyć zielenią i spokojem. Teresa Pawłowska z bieńkowickiego Klubu Seniora
Teresa Pawłowska z bieńkowickiego Klubu Seniora

Bieńkowice są spokojne także pod innym względem: w 2021 roku zostały (wraz ze Świniarami) uznane za najbezpieczniejsze osiedle we Wrocławiu!

Między parkami

Mieszkańcy osiedla mogą korzystać z dwóch parków: Bieńkowickiego z polaną i oczkami wodnymi oraz Na Skraju, który – choć mieści się na Brochowie – jest rzut beretem stąd.

Bieńkowice już teraz są zielone, ale zazielenią się jeszcze bardziej: wiosną ubiegłego roku Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził w parku Bieńkowickim 21 lip i wiśni, a w parku Na Skraju aż 228 różnorodnych drzew.

Nowy plac zabaw i latarnie

W parku Bieńkowickim zaszła ostatnio ważna zmiana: w ubiegłym roku całkowicie przebudowano plac zabaw.

Dzieci mają do dyspozycji wielofunkcyjną konstrukcję ze zjeżdżalnią, podwójną huśtawkę z siedziskiem o nazwie bocianie gniazdo i podwójną huśtawkę, z której mogą korzystać wraz z rodzicem, a także wirujący kociołek, układankę obrotową i bujak na sprężynie. Przy placu zabaw pojawiły się nowe ławki, siedziska z bali i drewniany płotek. Koszt inwestycji: 353 tys. zł. Na tym nie koniec, bo będzie tu także ścieżka zdrowia.
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej

W parku jest również nowe oświetlenie, które bardzo ułatwia życie biegaczom i właścicielom psów, oraz szafa oświetlenia parkowego i punkt poboru energii, z którego można korzystać podczas organizowanych tu imprez plenerowych. Koszt: ponad 277 tys. zł.

Ziemniaczana po zmianach

Nowości pojawiły się także na ul. Ziemniaczanej. Na odcinku od domu nr 2 do ul. Mościckiego został zbudowany nowy chodnik z wyniesionym przejściem i przejazdem, a także wyniesione przejście dla pieszych i rowerzystów przez ul. Ziemniaczaną oraz dojścia do furtek ogródków działkowych. Cała trasa została oświetlona.

Między ul. Mandżurską i Ziemniaczaną zbudowano natomiast dwukierunkową ścieżkę rowerową wraz z chodnikiem. Całość ma 3,5 szerokości.

Podczas budowy zadbaliśmy o to, by nie stała się krzywda rosnącym tam starym lipom drobnolistnym. Ze względu na ich dobro nasyp pod konstrukcję chodnika został wykonany w formie podłoża strukturalnego, czyli mieszanki kamienno-glebowej, dzięki której drzewa i ich korzenie mają lepsze warunki rozwoju.
Klaudia Piątek z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta

Realizacja obu zadań kosztowała prawie 1 126 000 zł.

Klub Seniora zaprasza!

W październiku ubiegłego roku powstał na osiedlu Bieńkowice Klub Seniora.

[quote author=Teresa Pawłowska z Klubu Seniora w Bieńkowicach]Dopiero raczkujemy, ale zdążyliśmy już być na dwudniowej wycieczce w Częstochowie i na Jasnej Górze, na koncercie Czerwonych Gitar w Hali Stulecia i na koncercie Sylwester na Raz Dwa Trzy w Narodowym Forum Muzyki. Mieliśmy też nasze pierwsze spotkanie wigilijne z barszczykiem, smażonymi rybami i mnóstwem innych potraw. Naliczyliśmy, że było ich nie 12, a… aż 20! Nie zabrakło nawet klusek z makiem. [/quote]

Rada osiedla

Z przewodniczącym Rady Osiedla Bieńkowice Bartoszem Tarczewskim można skontaktować się mailowo, pisząc na adres bartosz.tarczewski[at]osiedla.wroclaw.pl lub bienkowice[at]osiedla.wroclaw.pl oraz kontaktując się za pośrednictwem strony Osiedle Bieńkowice na Facebooku. Biuro rady mieści się przy ul. Ziemniaczanej 13, a jej zebrania odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 19.

Strażnik osiedlowy

Na osiedlu Bieńkowice nie ma w tej chwili o strażnika osiedlowego, ale w razie potrzeby można się skontaktować z Katarzyną Kaczor lub jej zastępczynią Martą Pal, tel. 600 908 508.

W pilnych sprawach należy dzwonić do dyżurnego Staży Miejskiej pod numer 986. Dyżur pod tym numerem jest pełniony 24 godziny na dobę.

Obecnie prowadzony jest nabór do pracy w Straży Miejskiej i niewykluczone, że wkrótce Bieńkowice będą miały swojego strażnika.

Dzielnicowa

Bieńkowice to rejon działania komisariatu Wrocław-Rakowiec. Dzielnicową tego osiedla jest st. sierż. Roksana Dec, tel. 601 815 090, e-mail dzielnicowy.rakowiec10[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl.

W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Komunikacja miejska

AUTOBUSY: 114 i 245 (nocny)