4. 20 tysięcy wolontariuszy posprząta Odrę aż po Bałtyk! Sprawdź, jak do nich dołączyć
W ubiegłorocznej akcji sprzątania Odry brało udział 15 tysięcy wolontariuszy. W tym roku będzie ich jeszcze więcej. Na zdjęciu grupa wolontariuszy z deskami do pływania i kajakiem. materiały organizatorów

II Międzynarodowa Akcja Czysta Odra rozpocznie się 28 kwietnia i będzie trwała do 7 maja. Wolontariuszom nie zabraknie pracy, bo w Odrze oraz jej dopływach, np. w Oławie czy Widawie, a także na brzegach tych rzek, można znaleźć wszystko, od plastikowych butelek po tapczany i hulajnogi. – W kajaku, do którego zbieram wyłowione śmieci, miałem już nawet kineskop starego telewizora – mówi pomysłodawca akcji, Dominik Dobrowolski.

II Międzynarodowa Akcja Czysta Odra nie tylko z nazwy jest międzynarodowa: Odrę, która łączy trzy państwa, Polskę, Niemcy i Czechy, od czeskich Moraw aż po Bałtyk będą sprzątać także Czesi i Niemcy, stąd hasło wydarzenia: #OdraNasŁączy.

W pierwszej edycji tego wydarzenia, w na przełomie kwietnia i maja zeszłego roku, wzięło udział 15 tysięcy wolontariuszy. W tym zapowiedziało się ich jeszcze więcej.

Odra i jej dopływy

Uczestnicy akcji będą sprzątać nie tylko Odrę, ale i jej dopływy. Zajmą się oczywiście nie tylko nurtem, ale także brzegami rzek.

Przez to, że wciąż nie ma w Polsce systemu kaucyjnego, w rzekach i na ich brzegach jest mnóstwo plastikowych butelek, puszek po napojach, opróżnionych „małpek”. Ale nie tylko, bo można tu znaleźć niemal wszystko, ze starymi oponami, częściami samochodowymi i gruzem włącznie. Ostatnio coraz częściej znajdujemy hulajnogi, których akumulatory są bardzo niebezpieczne do środowiska. Apeluję też do wędkarzy: skoro kochacie rzekę, odpoczywacie nad nią, zabierajcie swoje śmieci ze sobą, bo znajdujemy m.in. zanęty i żyłki, w które zaplątują się dzikie ptaki, a czasem także ludzie.
Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji, koordynuje tegoroczne sprzątanie Odry na odcinku od granicy z Czechami aż do Opola

Przy okazji warto przypomnieć, że według nowych przepisów za wyrzucanie śmieci grozi mandat do 5 tysięcy złotych, a nie do 500 zł, jak kiedyś.

Powiększ obraz: Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji fot. Magdalena Bobryk
Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji

Co będzie się działo we Wrocławiu?

W najbliższych dniach na stronie wydarzenia na Facebooku zostanie ogłoszony harmonogram wydarzeń, w tym tych, które odbędą się we Wrocławiu. Na razie wiemy, że już 28 kwietnia wolontariusze spotkają się przy kładce Zwierzynieckiej, gdzie będą mogli za darmo wypożyczyć kajak i połączyć przyjemne (pływanie) z pożytecznym (sprzątanie).

Jak można dołączyć do akcji?

W sprzątanie Odry i jej dopływów może się włączyć każdy chętny.

– Trzeba pamiętać, by uzgodnić taką akcję np. z gminą. Chodzi o to, by po jej zakończeniu wszystkie zebrane odpady zostały szybko odebrane i nie zalegały nad rzekami – mówią organizatorzy. I dodają, że lokalne grupy sprzątające mogą liczyć na wsparcie finansowe swoich akcji, które można przeznaczyć nie tylko na worki na śmieci, ale także np. na pizzę, którą zjedzą uczestnicy, gdy już będą po pracy.

Aby przyłączyć się do już zaplanowanych akcji lub zorganizować własną, trzeba się skontaktować z regionalnymi koordynatorami Akcji Czysta Odra:

• Za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola odpowiada Dominik Dobrowolski. Lokalni organizatorzy na przykład z Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Opola, Prudnika, Głubczyc, Głuchołaz, Krapkowic proszeni są o skontaktowanie się z nim mailowo dominik[at]cycling-recycling.eu, telefonicznie pod numerem 697 092 978 lub za pośrednictwem Facebooka.
  • Za odcinek od Opola do Nowej Soli (a więc obejmujący także Wrocław, a poza tym Opole, Brzeg, Oławę, Brzeg Dolny, Lubiąż, Ścinawę, Chobień, Głogów, Bytom Odrzański i Nową Sól) odpowiada Stowarzyszenie EKO-UNIA. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając wiadomość do Ani Adamczyk na adresakcjaczystaodra[at]gmail.com lub anna9adamczyk[at]gmail.com oraz dzwoniąc pod numer 511 032 036. We Wrocławiu cykl akcji przygotowuje Fundacja Wroc Ma Moc.

Masz ochotę wybrać się gdzieś dalej? Szukaj sprzymierzeńców. Koordynatorem akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic jest Krosno Odrzańskie KPWK, a od Słubic do Świnoujścia Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina.