wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Prof. Miodek apeluje: Badaj się. Wyprzedź to paskudztwo
Kliknij, aby powiększyć
Prof. Jan Miodek, językoznawca, autor programu Ojczyzna polszczyzna materiały prasowe UKS Wrocław
Prof. Jan Miodek, językoznawca, autor programu Ojczyzna polszczyzna

Nowotwory pod lupą - profilaktyka onkologiczna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Nawet u 2100 Dolnoślązaków rocznie rozpoznawane są nowotwory układu pokarmowego. Jak najwcześniejsze wykrycie patologicznych zmian zwiększa szanse na pełne wyleczenie. USK rusza z cyklem spotkań online z specjalistami na temat chorób nowotworowych: OnkoLupa.

Reklama

Eksperci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu regularnie informują o konieczności badań profilaktycznych.

By ułatwić pacjentom dostęp do informacji nt. profilaktyki nowotworów oraz nowoczesnych metod ich leczenia, zespół specjalistów USK przygotował cykl spotkań online pod nazwą „OnkoLupa”. To szansa na zdobycie wartościowej wiedzy bezpośrednio od lekarzy zajmujących się leczeniem nowotworów układu pokarmowego.

Do promocji badań kontrolnych angażują społeczników, artystów, uczonych innych dziedzin. Na spotkanie ze specjalistami USK zaproszono prof. Jana Miodka, znakomitego językoznawcę, promotora polszczyzny, autora popularnego cyklu telewizyjnego „Ojczyzna polszczyzna”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dr hab. Julia Rudno-Rudzińska, prof. Jan Miodek materiały prasowe USK Wrocław
Dr hab. Julia Rudno-Rudzińska, prof. Jan Miodek

Najbliższe spotkanie on line OnkoLupa z udziałem prof. Jana Miodka zaplanowano na czwartek, 22 lutego 2024 r. o godz. 19:00.

Podczas webinaru eksperci opowiedzą o programie profilaktycznym i odpowiedzą na pytanie - kto, jak i w jakim wieku powinien zgłosić się do programu? Poruszony zostanie również temat obciążeń genetycznych dotyczących raka jelita grubego. W szczególności kto powinien zrobić sobie badania genetyczne oraz czym różnią się od badań genetycznych samego nowotworu.

Pierwszy krok? Rozpoznanie

Jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce jest rak jelita grubego. Zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby zachorowań wśród mężczyzn i drugie wśród kobiet. Najczęściej powstaje na tle zmian o charakterze polipa, dlatego ważne jest odpowiednio wcześnie wykonanie kolonoskopii przesiewowej. To badanie dostępne bezpłatnie dla pacjentów, którzy ukończyli 50. rok życia i nie mają objawów. 

Kolonoskopia pozwala obejrzeć końcowy odcinek przewodu pokarmowego od środka, a także umożliwia usunięcie polipów oraz pobranie wycinka przeznaczonego do dalszej diagnostyki bezpośrednio ze zmian podejrzanych o chorobę nowotworową.

Wykonanie kolonoskopii i usunięcie polipów zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 90 proc., dlatego warto o siebie zadbać, zanim wystąpi choroba. Objawami, które powinny skłonić do wykonania kolonoskopii są: krwawienie z odbytu, niedokrwistość, zmiana rytmu wypróżnień (np. zaparcia lub biegunki) oraz niezamierzone chudnięcie.
Dr hab. Julia Rudno-Rudzińska, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Tysiące przypadków diagnozy: nowotwór

Rocznie nawet 2100 mieszkańców regionu słyszy diagnozę nowotworu układu pokarmowego. Ze względu na częstość występowania stosunkowo najwięcej mówi się o raku jelita grubego, ale oprócz niego mieszkańcy naszego regionu chorują na:

  • nowotwory przełyku,
  • raka żołądka,
  • raka trzustki,

  • raka wątroby,
  • raka pęcherzyka żółciowego;
  • nowotwory jelita cienkiego.

Zrozumienie, że wczesne wykrycie patologicznej zmiany może znacząco zwiększyć szanse na pełne wyleczenie, jest fundamentem działań. 

Warto czasem wgryźć się w etymologię słów. Profilaksis, czyli to słowo matka, po grecku to tyle co ostrożność. A co to znaczy być ostrożnym? To znaczy być rozważnym, być przewidującym, uprzedzić, wyprzedzić. A więc nasze profilaktyczne działania zmierzają ku temu, aby to paskudztwo, które chce się w naszym wnętrzu zalęgnąć, żeby je uprzedzić, żeby wygrać z nim. I to jest sens badań profilaktycznych.
Prof. Jan Miodek, językoznawca, autor programu Ojczyzna polszczyzna

Zadbaj o prozdrowotną dietę

Specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreślają wagę edukacji i promowania zdrowego stylu życia jako formy profilaktyki. Zmiany w diecie, w tym ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i zwiększenie zawartości błonnika w codziennym menu, mogą znacząco obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów układu trawiennego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Konferencja prasowa na temat cyklu OnkoLupa materały UKS Wrocław
Konferencja prasowa na temat cyklu OnkoLupa

Takie działania mają na celu nie tylko zmniejszenie incydentów nowotworowych, ale również podniesienie ogólnej jakości życia i zdrowia.

Kolonoskopia po pięćdziesiątce - obowiązkowa

W szpitalu uniwersyteckim przy ul. Borowskiej już od kilku lat prowadzony jest program wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

– Badanie kolonoskopowe realizowane w ramach akcji przesiewowej naprawdę ratuje życie. Wykonanie takiego badania jest bezpłatne, pozwala na szybką ocenę stanu jelit pacjenta i nie stanowi nadmiernego obciążenia jego organizmu. Do udziału w programie wczesnego wykrywania raka jelita grubego zapraszamy osoby w wieku 50-65 lat, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat – deklaruje dr n. med. Jarosław Wierzbicki, kierownik Pracowni Endoskopowej USK we Wrocławiu. – W akcji mogą wziąć udział także osoby w przedziale wiekowym 40-65 lat, u których w historii najbliższej rodziny pojawiły się przypadki zachorowania na nowotwór jelita grubego,

Rejestracja na badania jest prowadzona pod numerem tel. 885 853 045.

Nowoczesne metody leczenia raka

W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost zachorowalności zarówno u osób starszych, jak i młodszych. Operacje raka jelita grubego mogą być wykonywane przy zastosowaniu kilku technik, których wybór jest dostosowany do indywidualnych potrzeb leczniczych danego pacjenta.

- Równoległy rozwój chirurgii robotycznej sprawia, że jest ona wykorzystywana do zabiegów urologicznych, ginekologicznych, otolaryngologicznych ale również ma szerokie zastosowanie w chirurgii raka jelita grubego, dlatego dołączamy do światowego trendu – mówi prof. dr hab. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

Operatorzy zwracają uwagę na precyzję, delikatność i pole widzenia systemu da Vinci, które jest prezentowane w trzech wymiarach i 16-krotnym powiększeniu. Pacjenci operowani z użyciem tej technologii mogą opuścić szpital i wrócić do domu już w ciągu 48-72 godzin od wykonania zabiegu.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl