4. Znacie ten budynek? Mija 10 lat od jego remontu
Kolaż trzech zdjęć – z lewej Dom Handlowy Stefan Esders w 1906 roku, w środku – dom handlowy przed remontem w 2012 roku, po prawej – budynek po generalnym remoncie i przebudowie, stan obecny fot. pierwsza z lewej-domena publiczna, środkowa- mamik/fotopolska.eu, za Wikipedią, pierwsza z prawej- Save The World Real Estates

Wiosną mija 10 lat od gruntownego remontu Domu Handlowego Stefana Esdersa w słynnym budynku na rogu ulic Łaciarskiej 4 i Oławskiej 12 i 13. Firma Save The World Real Estates zmieniła go w biurowiec Save The World Business Centre. W piwnicy przy Oławskiej 13 prowadzi też słynny już, a obchodzący właśnie 9. urodziny, Vertigo Jazz Club & Restaurant. Zobaczcie, jak zmieniało się to miejsce Wrocławia.

Średniowieczne odkrycia archeologów w podziemiach domu handlowego

Budynek na rogu ulic Łaciarskiej 4 i Oławskiej 12 i 13 ma niezwykłą historię sięgającą średniowiecza! Podczas gruntownego remontu, jaki obiekt przeszedł w latach 2012-2014 archeolodzy odkryli w podziemiach nie tylko ściany z okresu…gotyckiego i z renesansu. Wydobyto ułamki ceramiki naczyniowej i budowlanej, kafle piecowe, naczynia szklane pochodzące m.in. z XVI wieku.

Powiększ obraz: Dzbany z XV wieku odkryte podczas prac archeologicznych przy Łaciarskiej 4 fot. Save The World Real Estates
Dzbany z XV wieku odkryte podczas prac archeologicznych przy Łaciarskiej 4

Wśród znalezisk była także…kość paliczkowa krowy z wywierconymi otworami zalanymi ołowiem (służyła jako kość do gry, nazywano ją astragalus).

W epoce baroku w tym miejscu miasta wybudowano kamienicę, a wyburzono ją dopiero w XX wieku, pod nową budowę domu handlowego według projektu niemieckiego architekta Alvina Wedemanna, który był we Wrocławiu odpowiedzialny m.in. za realizację gmachu banku NBP przy Ofiar Oświęcimskich 41-43, czy za dwie kamienice w Rynku (numer 13 i 25).

Znany dom handlowy Stefana Esdersa

Dom handlowy na rogu Łaciarskiej 4 i Oławskiej 13 w pierwszej dekadzie XX wieku nabył kupiec Stefan Esders, szef firmy „Zur grossen Fabrik Stefan Esders”. Nazwisko przedsiębiorcy było znane w wielu miastach Europy – od Berlina i Wiednia po Rotterdam, a nawet Paryż.

Powiększ obraz: <p>Dom handlowy Stefan Esders w 1906 roku</p> fot. domena publiczna
Dom handlowy Stefan Esders w 1906 roku

W 1913 roku Esders, korzystając z pomocy Wedemanna, postanowił rozbudować dom handlowy i uzupełnić go o nową część (kamienicę przy Oławskiej 13). Elewacja budynku w stylu secesyjnym zachwycała wrocławian i przyjezdnych.

Dom handlowy Stefan Esders działał do okresu wojny. W 1945 roku został częściowo zniszczony,  wyremontowano go potem w latach 60, ale pozbawiono secesyjnego charakteru. Co ważne, budynek wciąż pełnił funkcje handlowe. Mieściły się tu apteka czy popularny sklep meblowy.

Powiększ obraz: <p>Dom handlowy na rogu Oławskiej i Łaciarskiej przed gruntownym remontem, 2012</p> fot. mamik/fotopolska.eu/za Wikipedią
Dom handlowy na rogu Oławskiej i Łaciarskiej przed gruntownym remontem, 2012

Biurowiec Save the World po gruntownym remoncie

W latach 90. budynek kupiła Elżbieta Granowska i w 2009 roku przekazała synowi Grzegorzowi Granowskiemu, obecnemu prezesowi firmy Save The World Real Estates.

Rok później rozpoczęły się prace projektowe, a remont i gruntowna przebudowa budynku na rogu Oławskiej i Łaciarskiej trwały od 2012 do 2014 roku. Przeprowadzono prace archeologiczne, a budynek przekształcony został w biurowiec Save the World (z myślą o potrzebach nowoczesnego biura przygotowano piętra 1-5). Zachował przy tym funkcje handlowe i artystyczne.

Powiększ obraz: <p>Wejście do Vertigo Jazz Club &amp; Restaurant przy Oławskiej 13</p> fot. Save The World Real Estates
Wejście do Vertigo Jazz Club & Restaurant przy Oławskiej 13

Na parterze jest obecnie drogeria Hebe, zaś od ulicy Łaciarskiej 4 wejdziemy do sztuko-kawiarni – Sztuka Na miejscu (również na parterze). A w pomieszczeniach w piwnicy na Oławskiej swoją siedzibę znalazł klub i restauracja Vertigo Jazz Club & Restaurant (w lutym świętuje 9. urodziny).

Na szczycie budynku osadzony został charakterystyczny dziś globus, zaś od strony Oławskiej zobaczymy jeszcze w najwyższej części zegar.

W charakterze ciekawostki warto dodać, że spółka Save The World Real Estates wspiera również międzynarodowe projekty naukowe, jak DENIS(at)home (projekt zajmujący się ludzkim sercem), EINSTEIN(at)HOME (wykorzystuje czas bezczynności komputera do wyszukiwania słabych sygnałów astrofizycznych z wirujących gwiazd neutronowych), Milkyway(at)home (stworzenie jak najdokładniejszego modelu naszej galaktyki), czy wreszcie warszawski Universe(at)home (wykonywanie symulacji dużych obiektów gwiazdowych od momentu ich formowania aż po rozpad bądź wchłonięcie przez czarną dziurę).