wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bastion Sakwowy przechodzi gruntowną renowację. Robią odwierty w poszukiwaniu zamurowanych sal

W pierwszej połowie czerwca w Bastionie Sakwowym słychać huk wierteł i stukot młotów. Wszędzie prowadzone są intensywne prace. Remontowana jest kolumnada, stropy pod nią, plac wokół fontanny, schody i pawilon perystylowy, czyli dawny klub nocny Reduta. Wszystkie prace realizowane są pod okiem konserwatora zabytków.

Reklama

Bastion Sakwowy albo Wzgórze Partyzantów – te dwie nazwy używane są powszechnie na określenie charakterystycznego, zabudowanego wzniesienia pomiędzy ul. Piotra Skargi i miejską fosą, które zna chyba każdy wrocławianin.

Przez wiele lat ten piękny niegdyś obiekt stał zaniedbany. Jednak już niebawem powróci do dawnej świetności. To w tej chwili jedna z głównych inwestycji miejskich. Sprawdziliśmy, co dzieje się na miejscu w pierwszej połowie czerwca.

Warstwy farb przez kilkadziesiąt lat 

Obecnie na kolumnadzie Bastionu Sakwowego czyszczone są elementy z piaskowca, betonu oraz cegieł. Można zobaczyć odsłonięte sklepienia. Wykonawca, firma Castellum, najpierw musi oczyścić ściany i podłoże. Należy pozbyć się też wszelkich naleciałości konstrukcyjnych z minionych kilkudziesięciu lat.

Usuwane są, a częściowo skuto już wcześniej stare tynki, dzięki czemu będzie można osuszyć cegły.

Na placu wokół fontanny skuwane są płytki, w ich miejsce pojawi się nowa nawierzchnia. Następnie wykonane zostaną prace modernizacyjne i wykończeniowe, tak aby ten obiekt wrócił do dawnej świetności.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Bastion Sakwowy przechodzi gruntowną renowację. Na budowie trwają intensywne prace fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Bastion Sakwowy przechodzi gruntowną renowację. Na budowie trwają intensywne prace

Widzimy główki kolumny, konsole, wszystkie detale sztukaterskie, które są czyszczone przy udziale różnych środków. Wśród nich tych chemicznych, ale również pary wodnej. W dużej części oczyszczane są też mechanicznie, czyli szpachelkami, pędzelkami. Do usunięcia i skucia jest mnóstwo powłok farb.
Krzysztof Świercz, ZIM

Trwają poszukiwania ukrytych sal

Taka praca wymaga dużej cierpliwości. Jeden element ozdobny czyści się kilkanaście dni. Wcześniej, przez dziesięciolecia, był on powlekany różnego rodzaju tynkami i farbami.

Teraz poszczególne detale doprowadzane są do stanu pierwotnego. Następnie zostaną zabezpieczone i wyeksponowane, tak żeby ten piękny obiekt w centrum miasta stał się kolejną wizytówką Wrocławia.

W planach na poziomie Reduty jest restauracja, a nieco wyżej kawiarnia, miejsce będzie tętniło życiem, jak za dawnych lat.

W przyziemiach kolumnady, po obu stronach pod posadzką były robione odwierty. Dokonano ich w celu poszukiwania ukrytych, zamurowanych kiedyś sal. Były tam spuszczane sondy. Na razie nie natrafiliśmy na nic, ale cały czas będziemy ich szukać
Filip Orzechowski, kierownik robót w Bastionie Sakwowym z firmy Castellum

Możliwe, że w przyszłości na wzgórzu pojawi się glorietta. Jednak wymaga to dużych nakładów finansowych, projektów oraz zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Obecna inwestycja realizowana jest przy wsparciu Polskiego Ładu. Jej koszt to blisko 27 mln zł. Prace mają zakończyć się w 2023 r.

Wykonawcą prac jest firma Castellum. Umowę podpisano pod koniec marca br. Od tego momentu firma ma 18 miesięcy na ich zakończenie.

Castellum specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Na terenie Wrocławia w ostatnim czasie zajmowała się Panoramą Racławicką, a wcześniej pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem.

Remont Bastionu Sakwowego – zakres prac w obiekcie

  • rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 mkw. W tym przewidziane jest m.in. odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 mkw., pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Renowacja elewacji i przyległego terenu;
  • rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 mkw. Remont podziemia (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością) i części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowego oświetlenia z balustradami i tarasu z kolumnadą);
  • rewraloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowanie schodów z balustradami, wykonanie nowej niecki fontanny i nawierzchni placu. Nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Wykonane będzie nowe oświetlenie placu, pojawią się ławki i kosze na śmieci. Na końcu remont alejki spacerowej od ul. Piotra Skargi.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl