Dlaczego imiona nowo urodzonych dikdików we wrocławskim zoo są związane z gwiazdami estrady? Opiekunowie z jednej strony chcą bowiem, by imiona zwierząt były wyjątkowe. Z drugiej w przypadku dikdików nie ma żadnej formalnej zasady obligującej do nadawania imion przedstawicielom tego gatunku, jak jest w przypadku np. żubrów. W praktyce plusem takiej sytuacji jest to, że maluch otrzymuje imię zgodne ze swoim wyglądem lub charakterem.
Elvis, Eminem oraz Lady G
– W przypadku najmłodszego dikdika zauważono, iż kępka sierści na czubku głowy jest bardzo jasna. W tym momencie było oczywiste, że w grę wchodzą blond wokalistki, których dodatkowo imię sceniczne zaczyna się na „L”, bo tak jest w przypadku potomstwa Lenonki. Wybór mógł być zatem tylko jeden – Lady G – wyjaśnia Joanna Kij z wrocławskiego ogrodu zoologicznego.
Matka Lady G., czyli Lenonka, fot. ZOO Wrocław
W efekcie stosowania tej nieformalnej zasady we wrocławskim zoo spotkamy już Elvisa, Eminema, Lenona, Limahla, Loreen.
Od blisko czterech lat w ZOO we Wrocławiu
Dikdiki zamieszkały we wrocławskim zoo tuż przed otwarciem Afrykarium, w październiku 2014 r. Początkowo było trudno je spotkać, są bowiem z natury płochliwe. Dzisiaj można je często podziwiać na wybiegu Afryki Wschodniej, gdzie ich sąsiadami są: hipopotamy nilowe, mrównik, mangusty, wiewiórki przylądkowe, czaple złotawe, ibisy, hałaśniki czy warugi i warzęchy.
Najodważniejszy wydaje się być Federiko, który niemal zawsze znajduje się w strefie widocznej dla zwiedzających, jakby strzegł reszty stada. Dzięki swojej filigranowości i sympatycznym pyskom dikdiki zyskały zainteresowanie zwiedzających.
Fot. ZOO Wrocław
Najmniejsza antylopa na świecie
Dikdik (Madoqua kirkii) to jedna z najmniejszych antylop na świecie, osiąga do 67 cm długości ciała i 4 kg masy przy wysokości do 40 cm. W środowisku naturalnym występuje na dwóch oddzielonych od siebie obszarach Afryki - we wschodniej części kontynentu oraz w zachodniej części. Najchętniej zamieszkuje suche, porośnięte krzewami obszary przylegające do sawanny trawiastej.
Na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych określono status dikdików jako „niskiego ryzyka wyginięcia”. To jednak wcale nie oznacza, że gatunkowi nic nie grozi. Te niewielkie antylopy mają wielu naturalnych wrogów jak: lamparty, gepardy, szakale, pawiany, orły czy wreszcie pytony.
Jednak największe zagrożenie czeka na ten gatunek ze strony człowieka. Nie chodzi tu tylko o polowania na rzecz pozyskania mięsa czy kości przez mieszkańców Czarnego Lądu, ale te masowe w celach gospodarczych. Poluje się na nie, aby pozyskać skóry do produkcji rękawiczek. Żeby wyprodukować taką parę, muszą zginąć aż dwa dikdiki. To jak niebezpieczne jest ich życie w środowisku naturalnym pokazuje statystyka długości życia. Badania wykazały, że w naturze żyją 3-4 lata, za to w ogrodach zoologicznych nawet do 10.