4. Alina Szeptycka - Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania
Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławka ds. równego traktowania oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Urząd Miejski

– Cieszę się, że we Wrocławiu rozumiemy, jak ważne jest promowanie równości i przeciwdziałanie wykluczeniu – mówi Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławka ds. równego traktowania. Czym zajmowała się wcześniej i jakie będzie jej pierwsze zadanie na nowym stanowisku?

Czym będzie się zajmować Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania?

Głównym zadaniem Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania jest koordynowanie działań na rzecz równości i ochrony przed dyskryminacją, w tym:

• wdrażanie i koordynacja działań na rzecz Polityki różnorodności społecznej,
  • opracowywanie planów działań na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji,
  • budowanie spójnej i skutecznej polityki informacyjnej w zakresie realizowanych projektów równościowych,
  • koordynowanie działań w zakresie realizacji zapisów umów, których Miasto jest sygnatariuszem,
  • współpraca z instytucjami pozarządowymi funkcjonującymi w obszarze problematyki równościowej,
  • realizowanie projektów podnoszących świadomość społeczną w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji.

We Wrocławiu jesteśmy z ludźmi i dla ludzi. Zawsze. W ten sposób budujemy świadomą wspólnotę, opartą na szacunku i dbaniu o drugiego człowieka. Dziś Pani Alina Szeptycka podjęła się bardzo ważnej misji - budowania miejskiej polityki równego traktowania. Dyskryminacja, wykluczenie - to problemy, z którymi wciąż społeczeństwo musi się mierzyć. Ufam, że dzięki wielu projektom równościowym, współpracy z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się tematyką równego traktowania, uczynimy Wrocław jeszcze bardziej otwartym miastem. Gratuluję Pani Alicji i życzę powodzenia!
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Czym zajmowała się wcześniej Alina Szeptycka?

Alina Szeptycka ukończyła studia magisterskie na Wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Holistyczną Szkołę Trenerską. Jest trenerką antydyskryminacyjną, edukatorką, aktywistką. Ma doświadczenia pracy w publicznym liceum, instytucji kultury, organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych. Od 2021 roku jest współprzewodniczącą Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Jacku Sutryku, a od 2019 roku członkinią Wrocławskiej Rady Kobiet.

Jest również współzałożycielką Stowarzyszenia Kultura Równości (od 2014 r.) działającego na rzecz osób LGBT+ we Wrocławiu i regionie, organizatorką Wrocławskich Marszów Równości. W Kulturze Równości zajmowała się m.in. edukacją, w tym prowadzeniem szkoleń z obszaru "diversity&inclusion", koordynacją wieloletnich projektów i rzecznictwem.

Przez kilka lat pracowała we wrocławskiej Fundacji Katarynka jako specjalistka od dostępności kultury. Jest redaktorką portalu filmowego dla osób niewidomych i niesłyszących oraz audiodeskryptorką. Obecnie jest członkinią Rady Fundacji Katarynka.

Alina Szeptycka od wielu lat zaangażowana jest w działania na rzecz kobiet (w tym przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć), osób ze społeczności LGBT+, a także osób z niepełnosprawnościami.

Cieszę się, że we Wrocławiu rozumiemy, jak ważne jest promowanie równości i przeciwdziałanie wykluczeniu, i że nie da się wprowadzić skutecznych zmian bez systemowej pracy. Tym bardziej cieszę się z powołania takiego stanowiska w Urzędzie Miejskim. To dla mnie wielki zaszczyt i zobowiązanie.  Różnorodność Wrocławia jest bogactwem i siłą. Warto o nią dbać.
Alina Szeptycka,  Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania

Pierwsze zadania Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania

Pierwszym, bardzo konkretnym zadaniem Pełnomocniczki  jest stworzenie, wspólnie z zespołem, Planu Równości Płci (GEP - Gender Equality Plan).

To wewnętrzna strategia działań promujących równość płci wewnątrz instytucji, tj. urzędu miejskiego, a jednocześnie wymóg formalny UE w ramach programu Horyzont Europa.

Praca nad tym dokumentem już się rozpoczęła. W oparciu o diagnozę powstaną rekomendacje, harmonogram działań, a następnie plan będzie wdrażany.

Pełnomocniczka będzie też współpracować  z organizacjami  pozarządowymi, które działają we Wrocławiu w obszarze praw człowieka.

[greetingCard cardSet=easter]

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia