Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Czym będzie się zajmować Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania?
Głównym zadaniem Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania jest koordynowanie działań na rzecz równości i ochrony przed dyskryminacją, w tym:
- wdrażanie i koordynacja działań na rzecz Polityki różnorodności społecznej,
- opracowywanie planów działań na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji,
- budowanie spójnej i skutecznej polityki informacyjnej w zakresie realizowanych projektów równościowych,
- koordynowanie działań w zakresie realizacji zapisów umów, których Miasto jest sygnatariuszem,
- współpraca z instytucjami pozarządowymi funkcjonującymi w obszarze problematyki równościowej,
- realizowanie projektów podnoszących świadomość społeczną w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji.
We Wrocławiu jesteśmy z ludźmi i dla ludzi. Zawsze. W ten sposób budujemy świadomą wspólnotę, opartą na szacunku i dbaniu o drugiego człowieka. Dziś Pani Alina Szeptycka podjęła się bardzo ważnej misji - budowania miejskiej polityki równego traktowania. Dyskryminacja, wykluczenie - to problemy, z którymi wciąż społeczeństwo musi się mierzyć. Ufam, że dzięki wielu projektom równościowym, współpracy z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się tematyką równego traktowania, uczynimy Wrocław jeszcze bardziej otwartym miastem. Gratuluję Pani Alicji i życzę powodzenia!Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Czym zajmowała się wcześniej Alina Szeptycka?
Alina Szeptycka ukończyła studia magisterskie na Wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Holistyczną Szkołę Trenerską. Jest trenerką antydyskryminacyjną, edukatorką, aktywistką. Ma doświadczenia pracy w publicznym liceum, instytucji kultury, organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych. Od 2021 roku jest współprzewodniczącą Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Jacku Sutryku, a od 2019 roku członkinią Wrocławskiej Rady Kobiet.
Jest również współzałożycielką Stowarzyszenia Kultura Równości (od 2014 r.) działającego na rzecz osób LGBT+ we Wrocławiu i regionie, organizatorką Wrocławskich Marszów Równości. W Kulturze Równości zajmowała się m.in. edukacją, w tym prowadzeniem szkoleń z obszaru "diversity&inclusion", koordynacją wieloletnich projektów i rzecznictwem.
Przez kilka lat pracowała we wrocławskiej Fundacji Katarynka jako specjalistka od dostępności kultury. Jest redaktorką portalu filmowego dla osób niewidomych i niesłyszących oraz audiodeskryptorką. Obecnie jest członkinią Rady Fundacji Katarynka.