wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Akcja – segregacja: resztki z kuchni i kompost - to się opłaca! Gdzie wyrzucać bioodpady?
Przerzucarka w kompostowni odpadów zielonych Grzegorz Rajter / Ekosystem
Przerzucarka w kompostowni odpadów zielonych

Niemal 330 tysięcy ton odpadów odebrano w ubiegłym roku z gospodarstw domowych we Wrocławiu. Ponad 19 tysięcy ton stanowiły bioodpady, niemal drugie tyle – tak zwane odpady zielone. Podpowiadamy, co gdzie wyrzucać i jakie korzyści z tego wynikają.

Reklama

Wiosna i lato to czas, w którym wzrasta liczba bioodpadów, jakie produkujemy w naszych domach. Są to najczęściej resztki jedzenia albo pozostałości roślin. Ulegają one naturalnej biodegradacji (rozkładowi). Co istotne, wybrane resztki można wykorzystać na przykład do produkcji kompostu pod uprawy na działce lub w ogrodzie. A kompost sprawia, że gleba jest bardziej żyzna i żywotna, co przekłada się na lepsze plony.

Co więcej, z wybranych resztek odpadowych w procesie produkcyjnym można stworzyć także bioolej, jako składnik paliw, oraz biogaz. Patrząc na temat w przemysłowej skali, z biometanu możemy wytworzyć chociażby energię elektryczną dla tramwajów. 

Brązowy pojemnik na odpady: co do niego wyrzucać?

Korzystanie z brązowego pojemnika opiera się na jednej ważnej zasadzie – bioodpady powinniśmy umieszczać w pojemniku luzem i nie wyrzucać w torebkach lub workach foliowych. Nie sprawdzą się też worki biodegradowalne. Wyjątkiem są tylko te, które oznaczono symbolem do kompostowania. Fragmenty folii zanieczyszczają całą frakcję bio i mogą uniemożliwić jej kompostowanie, przetwarzanie.

Do brązowych pojemników mogą trafić:

  • skoszona trawa i zwiędłe kwiaty;
  • resztki jedzenia – pieczywo, resztki kuchenne, skorupki po jajkach, zepsute owoce i warzywa, a nawet fusy po kawie bądź herbacie.

Z kolei nie powinniśmy wyrzucać do nich:

  • odchodów zwierząt,
  • włosów i sierści,
  • leków,
  • ziemi,
  • kamieni,
  • popiołu z węgla kamiennego i kurzu pochodzącego z odkurzacza.

Kompostowanie się opłaca

Z odpadów zielonych powstać może cenny kompost. W kompostowni Ekosystemu przy ul. Janowskiej z 6000 ton odpadów zielonych każdego roku produkuje się 3000 ton kompostu. Jego wytwarzanie trwa około 12 tygodni. Co więcej, cyklicznie – dla mieszkańców – odbywają się akcje wymiany elektroodpadów na kompost.

Każdy, kto posiada przydomowy ogródek, może stworzyć swój własny kompostownik i selektywnie zbierać bioodpady, które potem użyźnią glebę pod uprawy. Ma to wymierne korzyści finansowe.

Od lipca właściciel domu jednorodzinnego, który sam kompostuje bioodpady w kompostowniku, pomniejsza miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadów komunalnych o 10 złotych.

Wcześniej była to złotówka miesięcznie. Wystarczy złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami do Wydziału Podatków i Opłat UM Wrocławia. 

W ten sposób chcemy zachęcać mieszkańców domów jednorodzinnych do kompostowania bioodpadów na przydomowych ogródkach. Odpady zielone i kuchenne mogą zostać przetworzone na kompost, który zostanie później użyty do nawożenia ogródków. To proekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo może przynieść znaczącą ulgę dla portfela.
Marcin Urban, skarbnik Wrocławia

Łatwo policzyć, że w skali roku daje to konkretną sumę 120 złotych oszczędności.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl