Na początek frakcja – papier, karton. I praktyczne pytanie z nią związane: Czy karton po mleku powinien trafić do pojemnika na papier?
Radzi dr Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej: - Nie, karton po mleku czy sokach (tzw. tetrapak) wyrzucamy do frakcji tworzyw sztucznych i metali, czyli do żółtego pojemnika. Chociaż sama nazwa mogłaby wskazywać na to, że takie opakowanie wykonane jest wyłącznie z papieru, to w rzeczywistości zbudowane jest też z innych materiałów – oprócz papieru (ok. 60% składu) będą to także powłoki z tworzywa sztucznego czy aluminium. Są to zatem tzw. opakowania wielomateriałowe – składają się z co najmniej dwóch różnych warstw materiałów, których nie da się rozdzielić ręcznie i które tworzą integralną całość.
Przed wyrzuceniem takich odpadów, powinniśmy pamiętać, aby opróżnić je z zawartości - nie trzeba ich jednak myć. Zaleca się także zgniatanie opakowań, żeby zmniejszyć zajmowane miejsce w pojemniku na odpady.Dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, PWr
Recykling odpadów wielomateriałowych jest możliwy. Jednak ze względu na złożoną budowę, technologie odzysku surowców z tych opakowań są dość skomplikowane. Niemniej, przy zastosowaniu odpowiednich metod przetwarzania, z opakowań wielomateriałowych można odzyskać np. włókno celulozowe, co jest praktykowane także w naszym kraju.