Konkursy na prace dyplomowe dla studentów i doktorantów organizują firmy, banki, instytucje państwowe, organizacje środowiskowe i branżowe. Wśród laureatów tegorocznych konkursów jest wielu studentów i doktorantów (oraz absolwentów) Politechniki Wrocławskiej.
Fale, cyberbezpieczeństwo i światłowody
- Przemysław Chmielowski (student Wydziału Podstawowych Problemów Techniki). Nagroda za najlepszą pracę inżynierską w konkursie im. prof. Adama Smolińskiego organizowanego przez Polski Komitet Optoelektroniki.
Praca poświęcona jest ona skonstruowaniu źródła laserowego bazującego na światłowodach, w którym emitowana długość fali może być zmieniania w sposób ciągły w możliwie szerokim zakresie.Przemysław Chmielewski, laureat konkursu PKO
W konkursie wyróżniono także prace dwójki kolejnych absolwentów Politechniki Wrocławskiej: Wiktorii Weichbrodt (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów) oraz Macieja Śmiertki (Wydział Podstawowych Problemów Techniki).
- Adrian Skrobas (Wydział Informatyki i Telekomunikacji). Nagroda w konkursie im. Mariana Rejewskiego organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej za najlepszą pracę poświęconą naukową poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii.
Skrobas swoją pracę inżynierską „Wykrywanie żywotności twarzy w przestrzeni 3D uzyskanej z mapy głębi z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego zapobiegające kradzieży tożsamości” przygotował pod opieką dr. inż. Wojciecha Wodo z Katedry Podstaw Informatyki.
Adrian Skrobas: - Pochyliłem się w niej nad tematem rosnącego zagrożenia związanego z kwestiami takimi jak kradzież tożsamości i ataki prezentacyjne. Rewolucyjnym atutem tego rozwiązania jest jego skalowalność oraz wysoka dostępność. Mówimy tu o wykorzystaniu popularnego IPhone'a i jego systemu czujników, a nie drogiej i trudno dostępnej profesjonalnej aparatury pomiarowej.
W konkursie wyróżniono sześć prac. Suma nagród wynosiła 56 tys. zł
- dr Grzegorz Krzyżanowski (Wydział Matematyczny). Laureat Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP. W swojej pracy laureat skupia się na wycenie kontraktów opcyjnych na niepłynnych rynkach finansowych.
W tegorocznej edycji konkursu nie przyznano pierwszej nagrody. Druga nagroda to 20 tys. zł.
Wśród 25 młodych naukowców wyróżnionych w tegorocznej odsłonie konkursu o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską znalazły się dwie badaczki Politechniki Wrocławskiej.
- dr inż. Aleksandrę Królicką (Wydział Mechaniczny) uhonorowano za rozprawę „Analiza zmian strukturalnych stali bainitycznych w wybranych procesach spajania”.
W swojej pracy zajęłam się zagadnieniem spajalności wysokowytrzymałych stali bainitycznych. Możliwość spajania stali bainitycznych stanowi istotne wyzwanie związane z poprawą właściwości użytkowym determinujących ich wykorzystanie w przemyśle.dr Aleksandra Królicka, serwis Politechniki Wrocławskiej
- dr inż. Kinga Żołnacz (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) została wyróżniona za pracę doktorską „Eksperymentalne badania wybranych procesów konwersji modowej w strukturyzowanych światłowodach”.
Eksperymentalne badania przeprowadzone w ramach rozprawy doktorskiej dr Kingi Żołnacz miały wykazać, że strukturyzacja parametrów światłowodu w połączeniu ze strukturyzacją wiązki oświetlającej zapewnia nowe, nieosiągalne dotychczas możliwości liniowej i nieliniowej konwersji modowej.
Laureaci Nagrody Prezesa Rady Ministrów otrzymują 25 tys. zł.
Nagroda za pracę dyplomową: perła w życiorysie
Wyróżnienie przez rozpoznawalną, cenioną instytucję, firmę lub organizację, ma również wymiar prestiżowy. Jest ważnym akcentem w życiorysie, dowodem na aktywność naukową, zaangażowanie i pracowitość.
Może mieć znaczący wpływ na przyszłość zawodową autora dyplomu. Na przykład, dr Grzegorz Krzyżanowski jest dzisiaj związany z instytucjami sektora bankowego.
Źródło: materiały prasowe