Ławka, która ma zachęcać do czytania
Zaczytana Ławka to projekt Fundacji Zaczytani.org, która na co dzień zajmuje się promowaniem czytelnictwa. Służą temu m.in. coroczna Wielka Zbiórka Książek, Zaczytane Biblioteki (m.in. na oddziałach szpitalnych, zakładach karnych, hospicjach), szkolenia bajkoedukatorów (potem pracują w szpitalach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych w 13 polskich miastach).
Dotychczas w Polsce Zaczytane Ławki w kształcie otwartych książek stanęły w przestrzeni publicznej aż 64 miast – od Warszawy, Krakowa, Poznania i Łodzi po Łomżę, Więcbork, czy Świdnik. Ta we Wrocławiu jest, jak dotychczas, jedyna.
![Powiększ obraz: <p>Zaczytana Ławka – można już na niej siedzieć w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu</p>](https://www.wroclaw.pl/cdn-cgi/image/w=840,f=avif/kultura/files/news/455702/zaczytana-lawka-biblioteka-uniwersytecka-wroclaw-1.jpg)
Każda z nich ma inny motyw zaczerpnięty z literatury, kultury i sztuki. Ławki projektują też znani artyści i osoby medialne. Słynny satyryk Andrzej Mleczko ozdobił ławkę swoimi rysunkami, ta, której patronował aktor Mateusz Damięcki była inspirowana powieścią „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa.
Większość ławek jest ozdabiana według nanoszonego projektu graficznego, choć zarówno wokalistka Małgorzata Ostrowska, jak i artystka Joanna Sarapata swoje ławki malowały ręcznie.
Przy każdej z Zaczytanych Ławek jest tabliczka z kodem QR, z którego można pobrać darmowe audiobooki – lista lektur zmienia się co miesiąc. To zazwyczaj bajki dla dzieci, bo akcja służy promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, ale i też wśród dorosłych.
Zaczytana ławka we Wrocławiu – jak średniowieczna księga
Zaczytana Ławka została niedawno zamówiona w Fundacji Zaczytani.org także przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu. Na ten pomysł wpadli pracownicy biblioteki – Monika Górska, Anna Górska, Katarzyna Kwaśniak i Andrzej Malenda.
Stanęła przy wejściu, ma tradycyjny kształt otwartej księgi, a za pierwowzór posłużyły karty ze...średniowiecznego manuskryptu z 1468 roku.
To trzeci tom rękopiśmiennej Biblii łacińskiej, która w I połowie XIX wieku trafiła do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu z klasztoru kanoników regularnych św. Augustyna w Żaganiu.
Na siedzisku i oparciu ławeczki grafik Adam Fatyga odwzorował teksty – anonimowej prefacji do I Księgi Machabejskiej oraz prologu do Ewangelii wg św. Mateusza autorstwa irlandzkiego mnicha, pisarza i poety – Seduliusza Szkota, żyjącego w Belgii w połowie IX wieku.
![Powiększ obraz: <p>Zaczytana Ławka – można już na niej siedzieć w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu</p>](https://www.wroclaw.pl/cdn-cgi/image/w=840,f=avif/kultura/files/news/455702/zaczytana-lawka-biblioteka-uniwersytecka-wroclaw-2.jpg)
Teksty okalają piękne, barwne dekoracje roślinne (floratury), a dopatrzymy się też na zeskanowanych kartach...bibliotecznych pieczęci.
Zaczytana Ławka stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej, tuż obok punktu informacyjnego, wszyscy mogą na niej siadać w godzinach pracy biblioteki (poniedziałek-piątek 8.00-19.00, w sobotę 9.00-14.00).