4. Tu sami wybierzcie choinkę i wytnijcie najładniejsze drzewko
Na plantacji choinek koło Trzebnicy można samemu wybrać drzewko. Zdjęcie ilustracyjne Twoja Choinka / FB

Choinkobranie albo wyjazd na plantację świerków to dobry pomysł na weekendowy rodzinny wyjazd. Sami wybierzecie i wytniecie najładniejsze drzewko. Zobacz, które nadleśnictwa i plantacje choinek organizują choinkobranie.

Choinkobranie organizują nadleśnictwa w wielu miejscach na całym Dolnym Śląsku. Leśnicy zwracają uwagę na ekologiczny wymiar takiego wyboru: zamiast plastikowego produktu zalecają postawienie na żywe drzewko.

Drzewka świerkowe pozyskuje się m.in. ze specjalnych powierzchni, czyli plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, np. będzie tam założona szkółka leśna. Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 - 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 - 3,5 m.
Nadleśnictwo Oleśnica, komunikat

Najpierw choinka, później kiełbaska

W większości nadleśnictw na Dolnym Śląsku można kupić drzewka, wcześniej umawiając się na ich odbiór. W kilku organizowane jest choinkobranie. To z założenia wydarzenie dla całych rodzin i okazja na ciekawą wyprawę poza miasto.

Chętni – z pomocą leśniczych – wybierają drzewka i sami je wycinają. Często przy okazji na miejscu można wziąć udział w zimowym pikniku. Leśnicy przygotowują ogniska, ale kiełbaski i herbatę trzeba przywieźć z sobą.

Choinkobranie w okolicy Wrocławia

Na choinkobranie zapraszają również gospodarze plantacji Twoja Choinka w Zawoni koło Trzebnicy. Na 30 hektarach rośnie ok. 100 tys. drzewek świerka srebrnego i jodły kaukaskiej. Można przyjechać ze swoim sprzętem lub wypożyczyć na miejscu piłę, rękawiczki i siatkę do pakowania choinki. Można również poprosić obsługę o wycięcie wskazanego drzewka.

Świerk srebrny do 3 m kosztuje od 100 do 250 zł, powyżej wyceniany jest indywidualnie, jodła kaukaska od 120 do 290 zł.

Powiększ obraz: Wizyta na plantacji choinek to może być wydarzenie rodzinne Twoja Choinka / FB
Wizyta na plantacji choinek to może być wydarzenie rodzinne

Plantacja Twoja Choinka to ciekawe miejsce dla dzieci. Na miejscu jest mini-zagroda ze zwierzętami, oraz ogniska - dlatego warto zabrać z sobą dobrze wyposażone kosze piknikowe.

Plantacja jest czynna codziennie, do 23 grudnia, w godz. 9 – 16.30.

Źródło: materiały prasowe