wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu uczczono współpracę polsko-norweską

Obok Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur wraz z norweskim ambasadorem oraz dyrektorem Centrum Historii Zajezdnia Markiem Mutorem zasadzili dąb szypułkowy. To symbol współpracy i uczczenia 15-lecia zaangażowania Królestwa Norwegii w rozwój stolicy Dolnego Śląska oraz stulecia nawiązania stosunków między oboma krajami.

Reklama

Od 15 lat Polska jest największym beneficjentem wsparcia finansowego w ramach funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotychczas do naszego kraju przekazano 2 biliony euro. Z tego powodu Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, razem z przedstawicielami lokalnych władz, sadzi drzewa w kilku miastach w Polsce.

W środę, 25 września, uroczystość odbyła się we Wrocławiu, obok Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, które również zbudowano dzięki funduszom norweskim.

– Obchodzimy wielkie polsko-norweskie święto. Z jednej strony 100-lecie współpracy, z drugiej 15-lecie uczestnictwa funduszy norweskich w rozwój - nie tylko Wrocławia - ale wielu miast w Polsce. Cieszymy się, że stolica Dolnego Śląska jest jednym z beneficjentów, dzięki czemu może realizować wiele inwestycji. Bardzo dziękuję i mam nadzieję, że wraz z tym rosnącym symbolem, który dziś wspólnie sadzimy, rozwijać się będzie również współpraca obu krajów, co przełoży się na kolejne, wspólne projekty – powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Od lewej: Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii i Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Fot. UMW

Od lewej: Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii i Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Fot. UMW

Ważne wsparcie dla Wrocławia

– Znajdujemy się w miejscu, którego nie byłoby, gdyby nie finansowanie ze środków pochodzących z funduszy norweskich. Historia „Solidarności”, którą tutaj opowiadamy jest tworzona przez wiele tysięcy osób, pochodzi bezpośrednio ze wspomnień wrocławian. Znakiem naszej solidarności z Norwegią jest sadzony dzisiaj dąb, który - gdy urośnie - będzie przypominał o niej przyszłym pokoleniom – wyjaśnił Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Wrocław jest jednym z miast, które bardzo skorzystało ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przeznaczono je m.in. na współfinansowanie działań edukacyjnych, kulturalnych czy historycznych oraz na realizację takich inwestycji, jak np. Muzeum Pana Tadeusza, budowa Centrum Historii Zajezdnia (15 019 203,00 PLN), rewitalizacja Synagogi pod Białym Bocianem (8 107 985,50 PLN) oraz projektu „Mój zielony Dom” (2 235 120,00 PLN).

W sumie środki pozyskane z funduszy norweskich oraz funduszy EOG tylko przez Gminę Wrocław wynoszą 32 mln 608 tys. zł.

Więcej informacji dostępne tutaj.

Synagoga pod Białym Bocianem po rewitalizacji

Synagoga pod Białym Bocianem po rewitalizacji

– Jestem dumny, że część środków z funduszy norweskich przeznaczono na rozwój Wrocławia i całego regionu Dolnego Śląska. W Norwegii z dużą nadzieją, ale jednocześnie strachem, śledziliśmy rozwój wydarzeń, które miały miejsce w Polsce w latach 80-tych. Rozpoczęcie współpracy polsko-norweskiej było wyrazem naszej przyjaźni i wsparcia, które kontynuujemy. Sadzone drzewo jest silne, duże i piękne, co dobrze odzwierciedla nasze relacje – podkreślił Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii.

Fot. UMW

Fot. UMW

Po zasadzeniu wspólnie drzewa, uczestnicy uroczystości wspólnie zwiedzali Centrum Historii Zajezdnia.

Czym są fundusze norweskie i EOG

Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci korzysta z tych środków. W ostatniej, drugiej edycji Funduszy – 2009-2014 – pula dla Polski wynosiła 578,1 miliona euro. Umożliwiła ona dofinansowanie ponad 1,3 tys. projektów. W III edycji Funduszy, Polska z 809,3 milionami euro (z łącznej puli ponad 2,8 miliarda), podobnie jak w poprzednich edycjach, pozostanie największym beneficjentem tych pieniędzy w Unii Europejskiej.

Programy w ramach funduszy norweskich i EOG będą wdrażane do 2024 r. Wyjątek stanowi Fundusz Współpracy Dwustronnej, który wdrażany będzie do 30 kwietnia 2025 r. 

20 grudnia 2017 r. w ramach środków z funduszy na lata 2014-2021 zostało podpisane memorandum między Polską a Norwegią. Tym samych otwartych zostanie kolejnych 11 obszarów programowych dla Polski. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl