wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zasłużeni dla Wrocławia

Nagrody zostały wręczony w przypadający na 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru. O uhonorowanie obu artystów wnioskowało Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, do którego od wielu lat należą również Lena Dąbrowska i Henryk Teichert.

Lena Dąbrowska - po wojnie przybywszy z Kresów osiadła na stałe w naszym mieście w 1955 roku i zwiazała się z Teatrem Objazdowym zwanym Powszechnym. Obsadzana w głównych i tytułowych rolach jak: "Żabusia" G. Zapolskiej, Amelia w "Mazepie" Słowackiego, w komedii Zabłockiego "Radcy Pana Radcy", czy w "Samobójstwie Doskonałym" Jean Cocteau, a także w szekspirowskiej "Miarka za miarka". Następnie znany reżyser i aktor Stanisław Igar zaproponował jej przejście do Zespołu Pieśni Tańca Okręgu Wojskowego, gdzie był dyrektorem artystycznym. W tym zespole usłyszał ją Wojciech hr. Dzieduszycki i zaproponował przejście do tworzonego przez niego Kabaretu "Dymek z Papierosa", w którym śpiewała i tańczyła jeżdżąc po całym świecie do stanu wojennego, kiedy zespół został rozwiązany. Ma za sobą także role filmowe w zakazanym przez cenzurę filmie "Ósmy dzień tygodnia" według Hłaski, czy w filmie Wojciecha J. Hasa "Jak być kochaną". Do emerytury związana była z Estradą Wrocławską. Przez cztery kadencje była członkiem zarządu ZASP-u. Pełniła także funkcję Przewodniczącej Koła Emerytów. Angażuje się w akcje społeczne i charytatywne wraz z Radą Osiedla "Plac Grunwaldzki".

Henryk Teichert - zaczynał pracę w 1950 roku w Teatrze w Szczecinie i Olsztynie, aby w 1958 roku związać się z wrocławskim wówczas Teatrem "Rozmaitości", gdzie grał dużo ważnych ról w historii powojennego Wrocławia: "Rumulus Wielki" Durenmatta w reżyserii Jerzego Jarockiego, słynna inscenizacja "Czarownice z Salem", rola Don Kichota w dziele Cervantesa w reż. Maryny Broniewskiej. Następnie przeszedł do Operetki - był bardzo utalentowanym śpiewakiem. Zagrał m.in. rolę Vandergeldera w "Hallo Dolly", płk Pickeringa w "My fair Lady", czy Króla Ludwika XVI w "Królu Włóczęgów". Słynna jest również jego rola Rabina w "Skrzypku na Dachu" w reż. Jana Szurmieja. Związany z Dolnośląskim Towarzystwem Muzycznym i Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Wiedeńskiej prowadził festiwalowe imprezy i konferansjerkę estradową. Zagrał również w filmach, m.in. w "Czterej pancerni i pies", "Stawce większej niż życie", "Giuseppe w Warszawie" w reż. Stanisława Lenartowicza, czy u Wojciecha J. Hasa w "Lalce". Ważnym wydarzeniem dla tego aktora było uczestnictwo - jako Polaka w ramach UNESCO "- 50 Years Diffrence", imprezy zorganizowanej w Berlinie przez ucznia Jerzego Grotowskiego Tila Dellersa, a następnie w pracę społeczną i charytatywną w ZASP-ie

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku