W związku z ogłoszeniem alarmu przeciwpowodziowego Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego uruchomiło bazę wolontariuszy. W ciągu kilku dni zapisało się do niej 7000 osób. – To bardzo dużo – ocenia Beata Nawrotkiewicz z WCRS. – Są to ludzie z różnych stron świata. Wiemy to, mimo że przy rejestracji nie podają obywatelstwa. W terenie słyszymy języki angielski, ukraiński, białoruski czy rosyjski.
Gdy wolontariusze są potrzebni, dostają telefony od pracowników WCRS, którzy reagują na zlecenia odbierane z Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Czasami sami do nas dzwonią, pytają przez komunikatory, a my kierujemy ich tam, gdzie są potrzebni – informuje Beata Nawrotkiewicz. – O najpilniejszych akacjach informujemy w mediach społecznościowych. Ten sposób działa bardzo dobrze – dodaje.
Wolontariusz worek z piaskiem niesie
Pomocnicy byli kierowani najczęściej do pracy przy workach z piaskiem: do punktów ich wydawania, do układania pod budynkami, do wzmacniania wałów. Pracownicy WCRS-u skontaktowali się z około połową osób z bazy. Osób wspierających było oczywiście więcej. Nie sposób policzyć tych, które ruszyły ze wsparciem, a nie są zarejestrowane w bazie, i tych, które zgłosiły się same, nie czekając na wezwanie pracowników WCRS-u.
Pomagają także firmy, przedsiębiorcy. Jeden mężczyzna przez trzy dni rozwoził piasek z miejskich punktów na osiedla. Przewiózł w sumie 400 ton. – Bardzo nas odciążył, ale to tylko przykład. Jesteśmy ogromnie wdzięczni każdemu tak samo i dziękujemy za nieoceniony wkład wszystkim wolontariuszom – podkreśla Beata Nawrotkiewicz.
Wolontariusze byli niezbędni np. pod Narodowym Forum Muzyki na placu Wolności 18 września.
Pamiętamy wielką mobilizację mieszkańców w czasie migracji uchodźców wojennych. Teraz, w obliczu zagrożenia powodzią, wrocławianie znów pokazali, że potrafią być drużyną na medal. – Można dzwonić o każdej porze dnia i nocy, a ludzie odpowiadają i stawiają się na miejsce. Wiele osób pracuje, a później pomaga, poświęcając swój prywatny czas, który zwykle przeznacza na odpoczynek i regenerację przed kolejnym dniem służbowych obowiązków. Takie postawy są budujące i wzruszające. Sprawiają, że jestem dumna z bycia wrocławianką – mówi Agata Dzikowska, szefowa biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Jak zapisać się do bazy wolontariuszy?
Można się zgłosić na trzy sposoby:
- mailowo na adres: wolontariat[at]wcrs.pl;
- wypełniając formularza elektroniczny – tutaj;
- telefonicznie pod numerami 538 579 518 lub 538 579 553.
WCRS od 2011 roku prowadzi program Wrocławski Wolontariat. Celem głównym zespołu jest rozwój działań z zakresu wolontariatu, w tym jego profesjonalizacja i promocja wśród mieszkańców Wrocławia. Zespół prowadzi różne działania związane z tematyką wolontariatu i społecznego zaangażowania.
Prowadzi nabór wolontariuszy dla wrocławskich organizacjach pozarządowych i instytucji. Aktualne oferty są tutaj.