wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Edukacja Przedsiębiorczości
  5. Edukacja przedsiębiorczości - aktualności
  6. Młody Przedsiębiorca – miejski program dla uczniów
Zajęcia w WPT Tomasz Walków
Zajęcia w WPT

Co to jest biznesplan? Jak działa inkubator przedsiębiorczości? Jak stworzyć innowacyjną firmę, która odniesie sukces rynkowy? Skąd się bierze motywacja do tworzenia nowych produktów? Jak zdobyć środki na realizację ciekawych pomysłów? – tego wszystkiego mogą dowiedzieć się od przedsiębiorców i specjalistów uczniowie wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy wezmą udział w warsztatach „Młody Przedsiębiorca”. Organizuje je gmina Wrocław i Fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego "Pro-Mathematica".

Reklama

Warsztaty rozpoczęły się na początku września 2016 r. i potrwają do końca listopada. Weźmie w nich udział w sumie 20 klas z wrocławskich liceów, techników oraz szkół zawodowych, czyli w sumie około 400 uczniów.

Spotkanie z prawdziwym biznesem

– To już druga edycja tego przedsięwzięcia – mówi Marzena Horak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Jest częścią wrocławskiego programu „Edukacja przedsiębiorczości”, którego celem jest promowanie kultury przedsiębiorczości oraz szerzenie świadomości konsumenckiej.  Warsztaty „Młody Przedsiębiorca” dają młodzieży możliwość realnego zetknięcia się ze światem biznesu. Mają pomóc w rozwinięciu wśród młodzieży postaw i umiejętności przedsiębiorczych. Doszliśmy do wniosku, że trzeba to kształtować już w tak młodym wieku, aby przyniosło najlepsze efekty. W trakcie tych spotkań młody człowiek ma szansę spotkać się z młodym przedsiębiorcą, dowiedzieć się, że istnieje coś takiego jak inkubator przedsiębiorczości, bo być może niedługo sam się do niego zgłosi. Chcemy dostarczać młodzieży bodźców i inspiracji. Jeśli tego typu przedsięwzięcia spowodują, że z jednej klasy choćby jedna lub dwie osoby w przyszłości założą własną firmę, to będzie to prawdziwy sukces.

Bez teoretyzowania

– W tym programie chodzi o przekonanie młodych ludzi do przedsiębiorczości  właśnie na tym etapie ich życia, gdy stoją przed wyborem swojej ścieżki życiowej – mówi Jędrzej Nawara, członek zarządu Fundacji Pro Mathematica. – Z pewnością duże znaczenie ma fakt, że zajęcia odbywają się właśnie na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego, bo młodzież może osobiście porozmawiać z pracującymi tu przedsiębiorcami. To właśnie oni opowiadają im o swoich doświadczeniach i przekazują rzeczywisty obraz prowadzenia działalności gospodarczej, bez teoretyzowania.

Warsztaty składają się z trzech części. Pierwsza z nich to spotkania z osobami, które mają własne firmy we Wrocławskim Parku Technologicznym. Druga część dotyczy tego, czym są inkubatory przedsiębiorczości, w jaki sposób pomagają one osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą  i jakie warunki należy spełnić, aby właśnie tam ją prowadzić. Natomiast w trakcie trzeciej części młodzież ma szansę dowiedzieć się od specjalistów w jaki sposób tworzy się innowacyjne produkty i wprowadza się je na rynek.

Kreatywne zajęcia, niebanalne pomysły

– Chodzi o to, aby pokazać młodym ludziom, że są miejsca, gdzie to wszystko może się udać – tłumaczyła podczas zajęć Małgorzata Dynowska, dyrektor inkubatorów przedsiębiorczości we Wrocławskim Parku Technologicznym. -  Że czasem warto podejmować ryzyko podjęcia działalności gospodarczej. Obecnie przychodzą do nas osoby, które kilka lat temu na podobnych spotkaniach usłyszały o inkubatorze i właśnie teraz mają pomysł na własną firmę

– Wszystkie te zajęcia są bardzo ciekawe – mów Barbara Cieśla, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości z Liceum Ogólnokształcącego nr 17 im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. - Młodzież bardzo chętnie w nich uczestniczy, widać w nich naprawdę duży entuzjazm. Takie warsztaty pokazują ile niebanalnych pomysłów mają młodzi ludzie, jak kreatywnie myślą. Dlatego takich przedsięwzięć powinno być o wiele więcej. Zwłaszcza, że przedmiot „podstawy przedsiębiorczości” jest w programie nauczania tylko przez jeden rok.

Może jednak własna firma?

Również sami uczniowie są zadowoleni z przygotowanych dla nich warsztatów.

– Bardzo dużo mi one dają – mówi Jacek Kozak z klasy I f z Liceum Ogólnokształcącego nr 17 im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. – Do tej pory na przykład nie miałem pojęcia, że istnieje coś takiego jak inkubator  przedsiębiorczości. Nie myślałem też o tym, żeby zostać przedsiębiorcą. Chciałem raczej być sportowcem, a teraz się zastanawiam, czy założenie własnej firmy nie byłoby lepszym pomysłem. Uważam, że takich zajęć powinno być więcej już nawet w gimnazjum, bo to właśnie wtedy podejmujemy pierwsze ważne decyzje dotyczące tego, co będziemy robić w przyszłości.

– Myślę, że dzięki takim zajęciom wielu z nas zdecyduje się kiedyś na własny biznes – uważa Ola Pawlak, również z klasy I f z Liceum Ogólnokształcącego nr 17 im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. – Osobiście nigdy nie miałam tego w planach. Myślałam raczej o medycynie lub prawie. Jednak po dzisiejszych zajęciach borę to pod uwagę. Być może udałoby  się to kiedyś połączyć.

Katarzyna Kunka

fot. Tomasz Walków

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl