wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Edukacja Przedsiębiorczości
  5. Edukacja przedsiębiorczości - aktualności
  6. Wrocławscy uczniowie w wirtualnej rzeczywistości
Zajęcia dla uczniów Katarzyna Kunka
Zajęcia dla uczniów

Około 250 uczniów z wrocławskich szkół średnich miało szansę na chwilę przenieść się do niezwykłej wirtualnej rzeczywistości. Było to możliwe dzięki specjalnym lekcjom, na których mieli szansę skorzystać z gogli rozszerzonej rzeczywistości. Przy ich użyciu mogli osobiście doświadczyć jak to jest będąc w sali lekcyjnej nagle znaleźć się w zupełnie innym miejscu, np. w basenie z delfinami lub w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kilkanaście radosnych szczeniaków. Jednak najważniejsza była wiedza o zaletach i zagrożeniach związanych z wirtualną rzeczywistością.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

– Zajęcia te mają na celu pokazanie ogromnego potencjału nowych technologii, zwłaszcza wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale również możliwych niebezpieczeństw wiążących się ze stosowaniem jej w nadmiarze – mówi Piotr Łój, prowadzący zajęcia, specjalista wirtualnej rzeczywistości, właściciel Lojke.pl. – Staram się podzielić z młodzieżą swoim doświadczeniem i wiedzą o tym, gdzie te technologie mogą pomóc człowiekowi oraz kiedy stają się dla niego ryzykowne.

W trakcie zajęć uczniowie mogli się dowiedzieć, że wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana m.in. w różnego rodzaju grach komputerowych. Przy jej pomocy gracz może przenieść się w świat wykreowany przez twórców gry. Dowiedzieli się też, że tego typu nowoczesne technologie są bardzo przydatne np. podczas szkoleń pracowników organizacji humanitarnych takich jak Czerwony Krzyż czy ONZ, którzy wyjeżdżają na misje do krajów, gdzie toczą się wojny.

– Dzięki temu, że wcześniej przeniosą się wirtualnie do nieznanego im do tej pory otoczenia, mają szanse poznać panujące tam warunki i dowiedzieć się, jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych i nieznanych Europejczykom – twierdzi Piotr Łój. – Pomaga im to jak najlepiej przygotować się do planowanych misji.

Pomocne chorym dzieciom i osobom starszym

Młodzież dowiedziała się również, że wirtualna rzeczywistość jest także pomocna w leczeniu dzieci chorych na nowotwory złośliwe.   

– Niedawno wykorzystaliśmy to w terapii małych pacjentów wrocławskiego Przylądka Nadziei – opowiada Piotr Łój. – Po skonsultowaniu stanu danego dziecka z lekarzem, mogliśmy mu pokazać np. jak wygląda hodowla szczeniąt golden retrievera lub jak fajnie się pływa z delfinami. Dzięki takim zajęciom dzieci nie tylko na chwilę zapominają o swojej chorobie, ale również zyskują siłę do walki z nią. Technologia ta jest również przydatna osobom starszym. Ostatnio przeprowadzaliśmy taki projekt w domu spokojnej starości, gdzie jego podopieczni byli zachwyceni, mogąc się przenieść do odległych miejsc na świecie, do których zawsze chcieli pojechać, a niestety nie udało im się zrealizować tych planów. To znacznie poprawiło ich nastrój, co jest ogromnie ważne przy leczeniu wielu dolegliwości w tym wieku.  

Ciekawe okazały się również możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do celów biznesowych, zwłaszcza promocji niektórych produktów.

Nie tylko w grach komputerowych

– Do tej pory myślałem, że te technologie są przydatne jedynie w grach komputerowych – mówi Grzegorz Duda z klasy II bt z Lotniczych Zakładów Naukowych. – Dzięki tym zajęciom dowiedziałem się, że mają one znacznie szersze zastosowanie.

Projekt lekcji z wirtualnej rzeczywistości realizowany był w listopadzie i grudniu tego roku. Wzięło w nim udział łącznie 10 klas z trzech wrocławskich szkół średnich.

– Lekcje o wirtualnej rzeczywistości są kolejnym projektem realizowanym przez miasto w ramach Programu Edukacja Przedsiębiorczości - mówi Janina Woźna, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego. – We wszystkich projektach stawiamy na wiedzę praktyczną, dlatego poprowadzenie zajęć zleciliśmy firmie Lojke, która zawodowo zajmuje się tym tematem. Obecne 10 lekcji stanowi pilotaż tematu. Wiemy już, że zainteresowanie jest tak duże, że będziemy projekt kontynuować. Chcemy zapoznawać młodzież wrocławskich szkół z zawodami i technologiami przyszłości, a wirtualna rzeczywistość już teraz wkracza w nasze życie - nie tylko jako forma rozrywki, ale też sposób komunikacji biznesowej.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl