wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Edukacja Przedsiębiorczości
  5. Edukacja przedsiębiorczości - aktualności
  6. We Wrocławiu uczą przedsiębiorczości – design thinking
140 uczniów z pięciu wrocławskich szkół średnich wzięło udział w projekcie pod nazwą „Warsztaty design thinking” Katarzyna Wiązowska
140 uczniów z pięciu wrocławskich szkół średnich wzięło udział w projekcie pod nazwą „Warsztaty design thinking”

140 uczniów z pięciu wrocławskich szkół średnich wzięło udział w zakończonym właśnie projekcie pod nazwą „Warsztaty design thinking”. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas gali, która odbyła się 11 grudnia 2017 r. w Liceum Kreatywności przy ul. Reja we Wrocławiu.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

„Warsztaty design thinking” rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku. Ich najważniejszym celem było zaprojektowanie przez uczniów formuły działania uczniowskiego klubu biznesowego, przeznaczonego dla aktywnych i chętnych do działania uczących się, młodych ludzi. Istotne było stworzenie im możliwości pozyskania wiedzy, wymiany informacji i budowania sieci współpracy. Do realizacji tego celu  zaproponowano design thinking, czyli metodę twórczego rozwiązywania złożonych problemów.

– Zaproszenie młodzieży do pracy tą metodą było bardzo interesującym doświadczeniem – mówi Janina Woźna, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Dotychczas w naszych programach nauczania przedsiębiorczości nigdy jeszcze jej nie stosowaliśmy. Tymczasem w dzisiejszych czasach jest to ogromnie przydatny sposób dyskusji i rozwiązywania problemów. Udało się tym zainteresować 140 uczniów, z których 15 znalazło się w finale. Wierzę, że te osoby będą rzeczywiście działały w wypracowanym przez siebie klubie biznesowym, a w przyszłości młodzież ta będzie przekuwać swoje bardzo kreatywne pomysły w rzeczywistość.

Metoda design thinking

W projekcie wzięło udział 5 klas z 5 różnych szkół średnich. W pierwszym etapie projektu uczniowie zostali zapoznani z metodą design thinking i jej etapami: empatią, zdefiniowaniem problemu, kreacją pomysłu, prototypowaniem i testowaniem.

Dużą wartością dodaną tego etapu była możliwość osobistego kontaktu i rozmowy z zaproszonymi przedsiębiorcami, założycielami organizacji pozarządowych, szefami spółdzielni socjalnych, czy też przedstawicielami izb gospodarczych i parków technologicznych.

– Najpierw przez dwa dni pracowaliśmy w oparciu o metodę design thinking i tworzyliśmy pierwsze prototypy uczniowskiego klubu biznesowego – mówi Patrycja Radek z Fundacji Ka-tet, która była koordynatorem zajęć. - Dzięki temu uczniowie mogli poznać tę metodykę i zastanowić się, czy chcieliby się tym zajmować. Ze 140 uczniów, 15 było na to zdecydowanych i chciało działać dalej. Stworzyli oni prototyp, który będzie składał się z trzech elementów: #inspiracja, #pracownia, #działanie. Będą tam prowadzone różne działania związane z przedsiębiorczością, a wszystko będzie spięte jedną nazwą – Uczniowski Klub Biznesowy „Krok w przyszłość”. To świetni ludzie, mają wiele zapału, doskonałe pomysły. W krótkim czasie stworzyli zgrany team.

Realizacja pomysłów

W drugim etapie projektu nadszedł czas na konkretne rozwiązania, czyli skupienie się na pomysłach możliwych do realizacji, konfrontowanie ich z rzeczywistością, dalsze zbieranie informacji i testowanie prototypów wśród rówieśników.

– To były bardzo ciekawe warsztaty – mówi Rafał Szczygieł, uczeń Lotniczych Zakładów Naukowych, Technikum nr 6. – Wzięliśmy w nich udział, ponieważ jesteśmy osobami, które myślą o własnym biznesie w niedalekiej przyszłości. Nie chcemy „zgnić” w książkach, tylko działać tu i teraz. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni , że mogliśmy w tym uczestniczyć.

Realizacją projektu „Warsztaty design thinking” zajęła się, wyłoniona w konkursie, Fundacja Ka-Tet, a  z jej ramienia warsztaty poprowadziły Patrycja Radek i Joanna Szustakiewicz, które metodę design thinking poznały w jej kolebce – Dolinie Krzemowej.

Projekt został zrealizowany w ramach miejskiego Programu Edukacja Przedsiębiorczości przez Biuro Rozwoju Gospodarczego we współpracy z Departamentem Edukacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl