wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe zasady wywozu odpadów od 1 października. Co warto wiedzieć?

Od 1 października we Wrocławiu zaczną obowiązywać nowe umowy, które miasto zawarło z firmami wywożącymi odpady. Powrót SZOP-ów, edukacja ekologiczna w szkołach oraz częstsze odbiory bioodpadów latem - to tylko niektóre zmiany, jakie czekają wrocławian w najbliższych miesiącach. Sprawdź, na jakie udogodnienia możesz liczyć!

Reklama

W postępowaniu przetargowym spółka Ekosystem, która nadzoruje odbiór odpadów we Wrocławiu, wyłoniła cztery najkorzystniejsze oferty. Od pierwszego października za wywóz odpadów z poszczególnych dzielnic Wrocławia odpowiadać będą:

  • dla Starego Miasta i Śródmieścia (sektor I) - konsorcjum firm Eneris i Chemeko-System
  • dla Krzyków (sektor II) - konsorcjum firm Chemeko-System i Eneris
  • dla Fabrycznej (sektor III) - firma Chemeko-System
  • dla Psiego Pola (sektor IV) - firma WPO Alba

Umowy zostaną zawarte na okres półtora roku, z możliwością przedłużenia o kolejne sześć miesięcy. Łącznie Wrocław zapłaci za te usługi 414 mln złotych rocznie.

Nowe umowy to powrót do szerokiej gamy rozwiązań, które obowiązywały przez ostatnie lata, do 2022 roku. W poprzednich, unieważnionych przetargach usługi te zostały wycenione na ponad 530 mln zł rocznie, a ich zakres był znacznie okrojony w stosunku do ostatecznie podpisanych umów.

Nowe umowy na wywóz śmieci. Co się zmieni dla mieszkańców od 1 października?

Od października odpady z papieru będą odbierane spod domów jednorodzinnych częściej, czyli co dwa tygodnie. Z uwagi na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców, zostanie utrzymana obecna częstotliwość wywozu odpadów z tworzyw sztucznych - także co dwa tygodnie dla zabudowy jednorodzinnej.

Nowością są częstsze odbiory bioodpadów w przypadku zabudowy wielolokalowej - wiosną i latem (od 15 maja do 15 września) będą one wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu. Odbiór odpadów zielonych prowadzony w systemie zbiórki akcyjnej oraz odpadów wielkogabarytowych będzie przebiegał z zachowaniem tej samej częstotliwości.

Stare wersalki, krzesła, fotele, regały czy szafki będą zabierane z punktów wyznaczonych przez właścicieli nieruchomości (zbiórka w kontenerze) w przypadku zabudowy wielolokalowej co najmniej raz w miesiącu, a z nieruchomości o charakterze jednorodzinnym – raz na dwa miesiące.

W przypadku ścisłego centrum Wrocławia - Starego Miasta, Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Przedmieścia Świdnickiego i Nadodrza - zapewniono objazdową zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, a tam gdzie pozwalają na to warunki, przewidziano możliwość korzystania z podstawianych kontenerów. Odbiór będzie odbywał się co dwa tygodnie.

W przypadku objazdowej zbiórki gabarytów warto pamiętać, że stare meble, których chcemy się pozbyć należy ustawić obok wiaty śmietnikowej w dniu poprzedzającym wywóz. Unikajmy opierania gabarytów o pojemniki - to uniemożliwia odbiór pozostałych odpadów.

Nowe zasady wywozu odpadów we Wrocławiu Ekosystem
Nowe zasady wywozu odpadów we Wrocławiu

Nowością są sprofilowane harmonogramy wywozu odpadów dla domów jednorodzinnych - mieszkańcy będą mogli wygenerować dla siebie indywidualny kalendarz, w którym znajdzie się harmonogram odbioru poszczególnych frakcji odpadów do końca tego roku, a następnie na cały przyszły rok. Spółdzielnie i wspólnoty otrzymają dodatkowo plakaty, które pomogą w dotarciu z ważnymi informacjami o wywozie odpadów do jak największej liczby mieszkańców. Na pojemnikach na odpady, poza językiem polskim, pojawią się również informacje w języku angielskim i ukraińskim.

Harmonogram wywozu odpadów dla poszczególnych dzielnic można znaleźć na stronie Ekosystemu.

SZOPy ponownie we Wrocławiu

W listopadzie na ulice stolicy Dolnego Śląska powrócą Samochody Zbierające Odpady Problemowe, nazywane w skrócie SZOPami. Taka mobilna zbiórka to prosty sposób na pozbycie się niepotrzebnego małego sprzętu AGD czy RTV - np. suszarek do włosów czy robotów kuchennych, które nie nadają się do naprawy, resztek farb, chemikaliów po remoncie, starych żarówek czy leków.

Nowe zasady wywozu odpadów we Wrocławiu Ekosystem
Nowe zasady wywozu odpadów we Wrocławiu

– To wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają możliwości wywiezienia tego typu odpadów do jednego z dwóch wrocławskich punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka spółki Ekosystem. – Cieszymy się z ich powrotu. To rozwiązanie było bardzo lubiane przez wrocławian. Dość powiedzieć, że od początku działania usługi w 2021 roku SZOPy zebrały blisko 197 ton odpadów, głównie niepotrzebnej elektroniki, lamp, olei jadalnych, baterii, akumulatorów, leków i odpadów poremontowych – dodaje.

Nie tylko PSZOK-i

Od października łatwiej oddamy zużyte igły i strzykawki - taka zbiórka będzie prowadzona w wytypowanych w poszczególnych sektorach aptekach. Cały czas igły, strzykawki oraz inne odpady medyczne można oddawać również do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czyli PSZOK-ów. Obecnie we Wrocławiu funkcjonują dwa takie miejsca - przy ulicy Michalczyka 9 oraz przy Janowskiej 51. Trwają prace nad uruchamianiem PSZOK-ów w kolejnych lokalizacjach.

Nowe zasady wywozu odpadów we Wrocławiu Ekosystem
Nowe zasady wywozu odpadów we Wrocławiu

W PSZOK-u wrocławianie już teraz mogą oddawać odpady wielkogabarytowe, poremontowe czy budowlane, elektroodpady, opony i smary. Od października ta lista poszerzy się o kolejne elementy. Na początek o papę, którą do tej pory zobowiązani byliśmy oddawać do wyspecjalizowanych firm.

Wyzwania na przyszłość

Duży nacisk na działania edukacyjne i informacyjne to nie przypadek. Ich waga rośnie wraz ze stale zwiększającym się wymaganym poziomem recyklingu odpadów komunalnych. Zgodnie z zapisami nowych umów, odpowiedzialność za nieosiąganie wskazanych prawem poziomów będą ponosiły teraz także firmy odbierające odpady. Zwiększanie poziomu recyklingu stanowi jednak istotne wyzwanie również dla Wrocławia i jego mieszkańców.

Liczby są nieubłagane. Wyznaczony dla gmin poziom recyklingu w 2023 roku wynosi 35%. W 2024 roku będzie on wynosił 45%, a w kolejnym roku już 55%. Te poziomy jasno pokazują, jak ważna jest segregacja. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami jest sprawą wszystkich wrocławian.

Nowe umowy na odbiór odpadów w skrócie - to powinieneś wiedzieć

  • Odpady z tworzyw sztucznych oraz papieru i tektury w zabudowie jednorodzinnej - odbiór co dwa tygodnie.
  • Odpady wielkogabarytowe - dla zabudowy jednorodzinnej odbiór co najmniej raz na dwa miesiące, a w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi - odbiór co najmniej raz w miesiąc.
  • Odbiór odpadów wielkogabarytowych na terenie Osiedli Stare Miasto, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie, Nadodrze organizowany w systemie podstawień kontenerów i zbiórki  objazdowej.
  • Odpady zielone zbierane w systemie zbiórki akcyjnej.
  • Powrót usługi SZOP.
  • Przywrócenie edukacji ekologicznej w szkołach dla klas 1-3szkół podstawowych.
  • Przywrócona została selektywna zbiórka zużytych igieł i strzykawek prowadzona w wyznaczonych aptekach na terenie każdego sektora.
  • Nowość dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych - możliwość wygenerowania rocznego harmonogramu odbioru odpadów komunalnych w formie kalendarzyka.
Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama