wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe zasady wywozu odpadów od 1 października. Co warto wiedzieć?
Dwóch mężczyzn przy kontenerze na śmieci i śmieciarce (zdjęcie ilustracyjne) UMW
Dwóch mężczyzn przy kontenerze na śmieci i śmieciarce (zdjęcie ilustracyjne)

Od 1 października we Wrocławiu zaczną obowiązywać nowe umowy, które miasto zawarło z firmami wywożącymi odpady. Powrót SZOP-ów, edukacja ekologiczna w szkołach oraz częstsze odbiory bioodpadów latem - to tylko niektóre zmiany, jakie czekają wrocławian w najbliższych miesiącach. Sprawdź, na jakie udogodnienia możesz liczyć!

Reklama

W postępowaniu przetargowym spółka Ekosystem, która nadzoruje odbiór odpadów we Wrocławiu, wyłoniła cztery najkorzystniejsze oferty. Od pierwszego października za wywóz odpadów z poszczególnych dzielnic Wrocławia odpowiadać będą:

  • dla Starego Miasta i Śródmieścia (sektor I) - konsorcjum firm Eneris i Chemeko-System
  • dla Krzyków (sektor II) - konsorcjum firm Chemeko-System i Eneris
  • dla Fabrycznej (sektor III) - firma Chemeko-System
  • dla Psiego Pola (sektor IV) - firma WPO Alba

Umowy zostaną zawarte na okres półtora roku, z możliwością przedłużenia o kolejne sześć miesięcy. Łącznie Wrocław zapłaci za te usługi 414 mln złotych rocznie.

Nowe umowy to powrót do szerokiej gamy rozwiązań, które obowiązywały przez ostatnie lata, do 2022 roku. W poprzednich, unieważnionych przetargach usługi te zostały wycenione na ponad 530 mln zł rocznie, a ich zakres był znacznie okrojony w stosunku do ostatecznie podpisanych umów.

Nowe umowy na wywóz śmieci. Co się zmieni dla mieszkańców od 1 października?

Od października odpady z papieru będą odbierane spod domów jednorodzinnych częściej, czyli co dwa tygodnie. Z uwagi na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców, zostanie utrzymana obecna częstotliwość wywozu odpadów z tworzyw sztucznych - także co dwa tygodnie dla zabudowy jednorodzinnej.

Nowością są częstsze odbiory bioodpadów w przypadku zabudowy wielolokalowej - wiosną i latem (od 15 maja do 15 września) będą one wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu. Odbiór odpadów zielonych prowadzony w systemie zbiórki akcyjnej oraz odpadów wielkogabarytowych będzie przebiegał z zachowaniem tej samej częstotliwości.

Stare wersalki, krzesła, fotele, regały czy szafki będą zabierane z punktów wyznaczonych przez właścicieli nieruchomości (zbiórka w kontenerze) w przypadku zabudowy wielolokalowej co najmniej raz w miesiącu, a z nieruchomości o charakterze jednorodzinnym – raz na dwa miesiące.

W przypadku ścisłego centrum Wrocławia - Starego Miasta, Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Przedmieścia Świdnickiego i Nadodrza - zapewniono objazdową zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, a tam gdzie pozwalają na to warunki, przewidziano możliwość korzystania z podstawianych kontenerów. Odbiór będzie odbywał się co dwa tygodnie.

W przypadku objazdowej zbiórki gabarytów warto pamiętać, że stare meble, których chcemy się pozbyć należy ustawić obok wiaty śmietnikowej w dniu poprzedzającym wywóz. Unikajmy opierania gabarytów o pojemniki - to uniemożliwia odbiór pozostałych odpadów.

Nowością są sprofilowane harmonogramy wywozu odpadów dla domów jednorodzinnych - mieszkańcy będą mogli wygenerować dla siebie indywidualny kalendarz, w którym znajdzie się harmonogram odbioru poszczególnych frakcji odpadów do końca tego roku, a następnie na cały przyszły rok. Spółdzielnie i wspólnoty otrzymają dodatkowo plakaty, które pomogą w dotarciu z ważnymi informacjami o wywozie odpadów do jak największej liczby mieszkańców. Na pojemnikach na odpady, poza językiem polskim, pojawią się również informacje w języku angielskim i ukraińskim.

Harmonogram wywozu odpadów dla poszczególnych dzielnic można znaleźć na stronie Ekosystemu.

SZOPy ponownie we Wrocławiu

W listopadzie na ulice stolicy Dolnego Śląska powrócą Samochody Zbierające Odpady Problemowe, nazywane w skrócie SZOPami. Taka mobilna zbiórka to prosty sposób na pozbycie się niepotrzebnego małego sprzętu AGD czy RTV - np. suszarek do włosów czy robotów kuchennych, które nie nadają się do naprawy, resztek farb, chemikaliów po remoncie, starych żarówek czy leków.

– To wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają możliwości wywiezienia tego typu odpadów do jednego z dwóch wrocławskich punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka spółki Ekosystem. – Cieszymy się z ich powrotu. To rozwiązanie było bardzo lubiane przez wrocławian. Dość powiedzieć, że od początku działania usługi w 2021 roku SZOPy zebrały blisko 197 ton odpadów, głównie niepotrzebnej elektroniki, lamp, olei jadalnych, baterii, akumulatorów, leków i odpadów poremontowych – dodaje.

Nie tylko PSZOK-i

Od października łatwiej oddamy zużyte igły i strzykawki - taka zbiórka będzie prowadzona w wytypowanych w poszczególnych sektorach aptekach. Cały czas igły, strzykawki oraz inne odpady medyczne można oddawać również do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czyli PSZOK-ów. Obecnie we Wrocławiu funkcjonują dwa takie miejsca - przy ulicy Michalczyka 9 oraz przy Janowskiej 51. Trwają prace nad uruchamianiem PSZOK-ów w kolejnych lokalizacjach.

W PSZOK-u wrocławianie już teraz mogą oddawać odpady wielkogabarytowe, poremontowe czy budowlane, elektroodpady, opony i smary. Od października ta lista poszerzy się o kolejne elementy. Na początek o papę, którą do tej pory zobowiązani byliśmy oddawać do wyspecjalizowanych firm.

Wyzwania na przyszłość

Duży nacisk na działania edukacyjne i informacyjne to nie przypadek. Ich waga rośnie wraz ze stale zwiększającym się wymaganym poziomem recyklingu odpadów komunalnych. Zgodnie z zapisami nowych umów, odpowiedzialność za nieosiąganie wskazanych prawem poziomów będą ponosiły teraz także firmy odbierające odpady. Zwiększanie poziomu recyklingu stanowi jednak istotne wyzwanie również dla Wrocławia i jego mieszkańców.

Liczby są nieubłagane. Wyznaczony dla gmin poziom recyklingu w 2023 roku wynosi 35%. W 2024 roku będzie on wynosił 45%, a w kolejnym roku już 55%. Te poziomy jasno pokazują, jak ważna jest segregacja. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami jest sprawą wszystkich wrocławian.

Nowe umowy na odbiór odpadów w skrócie - to powinieneś wiedzieć

  • Odpady z tworzyw sztucznych oraz papieru i tektury w zabudowie jednorodzinnej - odbiór co dwa tygodnie.
  • Odpady wielkogabarytowe - dla zabudowy jednorodzinnej odbiór co najmniej raz na dwa miesiące, a w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi - odbiór co najmniej raz w miesiąc.
  • Odbiór odpadów wielkogabarytowych na terenie Osiedli Stare Miasto, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie, Nadodrze organizowany w systemie podstawień kontenerów i zbiórki  objazdowej.
  • Odpady zielone zbierane w systemie zbiórki akcyjnej.
  • Powrót usługi SZOP.
  • Przywrócenie edukacji ekologicznej w szkołach dla klas 1-3szkół podstawowych.
  • Przywrócona została selektywna zbiórka zużytych igieł i strzykawek prowadzona w wyznaczonych aptekach na terenie każdego sektora.
  • Nowość dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych - możliwość wygenerowania rocznego harmonogramu odbioru odpadów komunalnych w formie kalendarzyka.
Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl