„Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują”
Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe w ramach miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”, zachęcają działkowiczów i mieszkańców do dzielenia się nadwyżkami plonów warzyw i owoców a także popularyzacji czytelnictwa. Ten innowacyjny pomysł, ma na celu ograniczenie marnowania żywności oraz promocję ekologicznego stylu życia.
W ramach akcji, na terenie wybranych Rodzinnych Ogrodów Działkowych ustawione zostały specjalne stoły, gdzie działkowcy mogą zostawiać plony dzieląc się świeżymi owocami, warzywami, a nawet sadzonkami kwiatów, ziół i roślin.
Jesienią, na zakończenie sezonu działkowego, w ramach akcji „Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują” na terenie wybranych ogrodów działkowych Miasto zorganizuje osiem ekologicznych warsztatów. Wydarzenia dedykowane są dla działkowców i ich rodzin z dziećmi, którzy przystąpili do tej akcji.
Uczestnicy warsztatów będą mogli m.in. wykonać samodzielnie hotele dla zapylaczy oraz domki dla jeży. Stanowią one namiastkę naturalnego siedliska do bytowania owadów oraz schronienia przed zimnem. Szczegółowy program warsztatów przeczytacie w tym artykule.
„Wrocław nie marnuje – Bookcrossing”
Akcja "Wrocław nie marnuje – Bookcrossing", której inicjatorem jest Wydział Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia, zyskuje coraz większe uznanie wśród mieszkańców. Mocno wspierana jest również przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Wrocławski Dom Literatury.
Regały z książkami lub skrzynki bookcrossingowe można znaleźć w budynkach Urzędów Miejskich, Centrach Aktywności Lokalnej, Radach Osiedli, Domach Pomocy Społecznej, a w tym roku miejsca wymiany darmowej książki zaczęły pojawiać się w beach barach i na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Cele i założenia akcji:
- promocja czytelnictwa: akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców Wrocławia do sięgania po książki i odkrywania nowych autorów oraz gatunków literackich,
- zrównoważone podejście do literatury: bookcrossing pozwala na ponowne wykorzystanie książek, które mogłyby zostać zapomniane na półkach, co wpisuje się w szerszy kontekst ekologii i zrównoważonego rozwoju,
- budowanie społeczności: wymiana książek sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich i budowaniu społeczności wokół wspólnej pasji, jaką jest literatura.