Te małe pajęczaki mogą być nosicielami groźnych chorób. Przede wszystkim boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).
Jak informuje sanepid, na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) dostępna jest szczepionka. Zaleca się ją turystom, leśnikom, grzybiarzom i mieszkańcom terenów leśnych. Na boreliozę – najczęściej występującą chorobę odkleszczową – szczepienia nie ma. Kluczowe znaczenie ma tu profilaktyka i szybkie usuwanie kleszczy.
Jak się zabezpieczyć przed kleszczami? Cztery zasady zalecane przez sanepid
- zakładaj jasne ubrania z długimi rękawami i nogawkami - łatwej wtedy zauważyć kleszcza,
- używaj repelentów - środków odstraszających kleszcze, które dostępne są w aptekach,
- po powrocie do domu dokładnie obejrzyj ciało - zwłaszcza miejsca takie jak kark, pachy, pachwiny, zgięcia kolan i za uszami,
- sprawdzaj również zwierzęta domowe, które mogą przynieść kleszcza do domu na sierści.
Jak usunąć kleszcza
Należy złapać go za główkę, tuż przy samej skórze, a następnie wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Najlepiej użyć do tego pęsety lub kleszczołapki, którą można kupić w aptece. Po usunięciu pajęczaka powinno się przemyć to miejsce środkiem odkażającym. Jeśli zaczerwienienie nie będzie schodziło, trzeba skontaktować się z lekarzem.
Przydatny może okazać się też filmik instruktażowy usuwania kleszcza przygotowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB.