wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław nie marnuje, więc segreguje. Czas na tekstylia!

Wrocław nie marnuje i kontynuuje „5 dla Planety”. Od tego roku tekstylia musimy segregować, a nie jak dotąd wrzucać do odpadów zmieszanych. Odzież, pościel, firany czy pluszowe zabawki powinny trafić do odpowiedniego kosza. Po naszym mieście regularnie kursuje SZOT, w którym mieszkańcy mogą zostawić odpady tekstylne. Dzięki temu dostaną nowe życie.

Reklama

Od lat w ramach kampanii #Wrocław nie marnuje wdrażamy w naszym mieście dobre zielone nawyki. Chcemy inspirować mieszkańców tą zieloną energią i dać paliwo do wspólnego działania, dlatego w akcji „5 dla Planety” serwujemy ekologiczne inspiracje ułatwiające podjęcie wyzwania.

Sylwia Majcher – edukatorka ekologiczna, dziennikarka i autorka książek będzie nam pokazywała sens niemarnowania, serwując pomysły na wsparcie organizmu i natury. Oto kolejny z nich!

Ubrania i tekstylia należy segregować

– Co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka wypełniona niepotrzebnymi ubraniami. Bardziej niż przemysł odzieżowy świat zatruwają tylko rafinerie. Co roku na świecie sprzedaje się 80 miliardów sztuk nowych ubrań. To o 400% więcej niż jeszcze 20 lat temu – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna.

Polacy co roku wyrzucają ze swoich szaf 2,5 miliona ton nienoszonych koszulek, spodni czy swetrów.

Ubrania wymieszane w kuble z resztkami obiadu, zużytym olejem, zalane jogurtem, nie mają żadnych szans na przetworzenie. Prosto z sortowni śmieci trafią więc na wysypisko, gdzie po wielu latach ulegną rozkładowi. Te, które wykonano z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, w czasie procesu rozkładu będą produkowały szkodliwy metan. Syntetyki przetrwają na wysypisku tak długo jak plastik, czyli kilkaset lat. Gdybyśmy segregowali ubrania, część z nich dałoby się uratować. Odzież można przerobić na dywany, okładki do książek, banery reklamowe, paliwo alternatywne.
Sylwia Majcher

Jak długo ubrania rozkładają się na wysypisku?

  • Kurtka jeansowa – 10-12 miesięcy.
  • Strój sportowy z dodatkiem lycra – 200 lat.
  • Rajstopy nylonowe 40 lat.
  • Bluza z merynosa 9 miesięcy.

Tekstylia na nowych zasadach

Od 1 stycznia 2025 roku, na bazie regulacji unijnych, Polska zobowiąże swoich mieszkańców do zmian w segregacji odpadów. Wprowadzony został obowiązek segregacji odpadów tekstylnych, czyli recykling ubrań i butów. 

Nie można już wrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane. Stare ubrania, pościel, bieliznę, firanki, ścierki czy ręczniki, których chcemy się pozbyć, musimy wywieźć do PSZOK-a lub wrzucić do specjalnego kontenera.

Gdzie oddać zużytą odzież?

Od 5 lutego po Wrocławiu krąży także Samochód Zbierający Odzież i Tekstylia, czyli SZOT. To projekt pilotażowy, który pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców. Prowadzony będzie przez 6 miesięcy. Samochody oznaczone „SZOT” poruszają się po całym mieście w godz. 16:00-20:00Istotną kwestią jest kod QR, który znajduje się na samochodzie.

Pod tym kodem mogą Państwo sprawdzić jaki jest regulamin tej objazdówki, jaki jest harmonogram i uzupełnić ankietę. Ta ankieta jest dla nas kluczową kwestią, ponieważ dzięki niej możemy zbadać w jaki sposób mieszkańcy gospodarują zużytą odzieżą i tekstyliami.
Alicja Czyżewska-Kania, rzecznik spółki Ekosystem

Dokładne lokalizacje są podane w harmonogramie na stronie Ekosystemu.

Zdatną do użytku odzież od lat można oddawać w organizacjach charytatywnych i pomocowych (np. do kontenerów PCK). Taką, z której nie będzie już pożytku, można oddawać do PSZOK. We Wrocławiu takie placówki znajdują się przy ul. Michalczyka oraz przy ul. Janowskiej.

Aktualne godziny pracy PSZOK we Wrocławiu:

  • PSZOK przy ul. Michalczyka 9 – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00 oraz soboty od 08:00 do 16:00;
  • PSZOK przy ul. Janowska 51 – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 18:00 oraz soboty od 07:00 do 15:00.

To warto wiedzieć o tekstyliach

  • Bawełna organiczna i Fairtrade

To nie to samo co 100% cotton. Konwencjonalne uprawy bawełny wiążą się z wykorzystaniem dużej ilości środków chemicznych, która jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Kupując odzież z ekologicznej bawełny mamy gwarancję, że jej produkcja odbyła się z poszanowaniem dla naszej planety. Dopisek „Fairtrade” informuje, że producenci zapewnili dobre warunki pracy dla osób pracujących na plantacjach, co oznacza zakaz pracy przymusowej, niezatrudnianie dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz działanie związków zawodowych na dużych plantacjach.

  • Len

Len jest najstarszym włóknem naturalnym znanym człowiekowi i w dodatku najtrwalszym – włókna lniane są 2-3 razy bardziej wytrzymałe niż bawełna. Są antybakteryjne. Proces uprawy lnu jest  równie nieszkodliwy, jak w przypadku bawełny organicznej, a nawet pochłania mniej wody. Uprawianie lnu wpływa korzystnie na żyzność gleby i przyczynia się do rekultywacji gleb skażonych przez przemysł.

  • Włókna konopi 

Nie wymagają stosowania pestycydów i nie potrzebują również dużej ilości wody. Mają wysoką wytrzymałość i są jedną z najbardziej przyjaznych środowisku roślin wykorzystywanych w przemyśle. Ich uprawa korzystnie wpływa na żyzność gleby.

Jak kupować mniej?

  • Wybieraj ubrania z drugiego obiegu – szukaj ich na targach, w lumpeksach.
  • Wymieniaj i pożyczaj – na szczególne okazje w komisach, bibliotece ubrań, od znajomych.
  • Postaw na lepszą jakość ubrań, są droższe, ale przetrwają dłużej.
  • Naprawiaj i przerabiaj – znajdź dobrą krawcową, która uratuje twoje ubrania.
  • Zrób porządek w swojej szafie i odkryj rzeczy, o których nie pamiętasz.
  • Planuj zakupy ubrań i nie chodź do sklepu bez listy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama