Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kontenery stanęły na razie w 9 lokalizacjach uzgodnionych z radami osiedli i zarządcami budynków. Sukcesywnie w ciągu tygodnia będą pojawiać się w kolejnych. Na razie Ekosystemowi wskazano ponad 50 lokalizacji. Propozycje nowych lokalizacji można zgłaszać do właściwych rad osiedli. To one przekazują dalsze zgłoszenia o potrzebie podstawienia kontenerów.
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy prosili o podstawienie kontenerów na osiedlach. Pierwsze z nich stanęły przy ulicy Legnickiej, Ślężnej i Wiwulskiego, Korzennej, skrzyżowaniu Zielnej i Bylinowej, Krzywoustego, rogu ulic Zielnej i Rycerskiej oraz przy ulicy Mazepy. Obecnie mamy łącznie zaplanowanych ponad 50 takich miejsc.Paweł Karpiński, wiceprezes Ekosystemu
Kontenery o pojemności 7 lub 18 m szesc. będą stać 24 godziny. Są przeznaczone WYŁĄCZNIE na worki z piaskiem, o czym informują widoczne oznaczenia.
Nie można do nich wrzucać mebli, gruzu ani żadnych innych odpadów. Bardzo ważne jest to, by każdy z kontenerów napełnić jedynie do trzech czwartych pojemności. To dlatego, że piasek jest cięższy niż zwykłe odpady i ciężarówka nie byłaby w stanie podnieść kontenera zapełnionego w 100 proc. ani nie mogłaby go zgodnie z prawem przewieźć do magazynu.
Informację o zapełnionym kontenerze i konieczności wymiany na pusty należy zgłaszać za pośrednictwem Interaktywnego Centrum Obsługi Mieszkańca. Zostanie on zabrany, a w jego miejsce będzie podstawiony pusty kontener - taka sytuacja miała miejsce już dzisiaj u zbiegu ul. Zielnej i Rycerskiej.
Harmonogram zbiórki worków z piaskiem
14 października
- Wiwulskiego 18-26 i 33-41
- Ślężna 114 f
- Białowieska 3-3 d,
- Niedźwiedzia 4-4 c,
- Legnicka 49-49 g
- Korzenna 14
- skrzyżowanie Zielnej i Bylinowej
- Krzywoustego 264
- róg Zielnej i Rycerskiej
- Mazepy 32 a i b
- Zielna 27-29
15 października
- Jana Pawła II 19-33
- Legnicka 33
- Kopycińskiego 11-13.
- Rychtalska 24, A. Słomińskiego 14-18
16 października
- Strachowicka 13b
- Iwaszkiewicza 73
- Śliwowa 6
- Parking przy Jazie Opatowice, ul. Braci Gierymskich
- Ojców Oblatów 1
- Łokietka 11
- Strachocińska 88
- Strachocińska 118
- Strzegomska 298
- skrzyżowania Hermanowska/Pucka
- Żernicka
- Mińska/Godlewskiego
17 października
- Giserka 2
- Parking przy ul. Mikiewicza/Kopernika, obok parku Szczytnickiego
- Polaka 10, Polaka 14
- Tykocińska
- TBS przy Bytomskiej 3 (przed szlabanem)
- Skarbowców 78-82 d
- Ziemniaczana/Mościckiego
- Rybnicka 39-41
- Plac Pereca
- Skarbowców 52
- Zwycięska
- Makowa/Aleja Pracy
18 października
- Głubczycka 3
- Włodkowica przy UCS lub na podwórku miejskim.
- Jaracza 37f-37n
- Mianowskiego 2
- Zapolskiej/Piłsudskiego
- Kołłątaja 20
19 października
- Okólna 21 oraz 30
21 października
- Kwidzyńska w pobliżu boiska FC Academy
- Nałęczowska
22 października
- Skrzyżowanie Działdowska/Grajewska.
- Skrzyżowanie Czochralskiego/Kurzmanna.
- Róg Brodzkiej z Łomżyńską.
23 października
- Skrzyżowanie Ełcka/Bociania.
- Śliwowa 26-32 i 33-44.
- Gorczycowa 8-14 oraz Czarnuszkowa 9-17.
24 października
- Lechitów
- Grabiszyńska 186-198.
25 października
- Zakładowa 11
- Zakładowa 9h
- Radzyńska
O nowych lokalizacjach, w których potrzebne jest podstawienie kontenera można informować Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego poprzez Rady Osiedli. Harmonogram podstawień kontenerów będzie aktualizowany na bieżąco i będzie dostępny na stronie internetowej Ekosystemu.
Kto powinien wrzucać worki z piaskiem do kontenerów?
Worki z piaskiem będą wrzucać do kontenerów zarządcy z pomocą mieszkańców.
– Ani gmina Wrocław, ani spółka Ekosystem, ani żołnierze nie mają prawa zabierać worków z terenów prywatnych, bo te worki są własnością mieszkańców i to oni powinni zdecydować, co chcą z nimi zrobić. Jeśli chcą, by piasek trafił do magazynu przy ul. Wyboistej, powinni je wrzucać do wystawionych przez nas kontenerów – tłumaczy Paweł Karpiński.
W magazynie przy ul. Wyboistej zajmą się nimi żołnierze: rozetną je i wysypia piasek na hałdę.
Piasek to nie odpad - depozyt przy ul. Wyboistej
Piasek nie jest odpadem i może nam się przydać do ochrony przeciwpowodziowej miasta, dlatego przy ul. Wyboistej, tuż przy rzece Bystrzycy, w miejscu wskazanym przez Centrum Zarządzania Kryzysowego, powstał potężny magazyn, w którym go gromadzimy.Paweł Karpiński, wiceprezes Ekosystemu
Miejsce, w którym gromadzony jest piasek, nie jest przypadkowe. Zostało wskazane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jest tuż przy rzece Bystrzycy, gdzie może się najbardziej przydać, łatwo go stamtąd przewieźć w różne rejony miasta i nie tylko. L:icząca już ok. 30 tys. ton hałda mierzy ok. 60x60 m i ma ok. 5 m wysokości. Jest uformowana w taki sposób, by piasek się nie osypywał.
To już ostatni etap porządków
Zbiórka worków z piaskiem do kontenerów to 3, ostatni już etap popowodziowych porządków.
W czasie alarmu przeciwpowodziowego we Wrocławiu na ternie miasta pojawiło się prawie 1,5 mln worków z piaskiem. Kolejnych 500 tys. zostało rozłożonych na wałach przez Wody Polskie.
Kiedy zagrożenie minęło wrocławskie worki wsparły gminy, które czekały na przejście fali kulminacyjnej na Odrze. Z Wrocławia wyjechało w sumie 28 000 worków m.in. do powiatu wołowskiego, głogowskiego, także do województwa lubuskiego.
– Dziękujemy mieszkańcom Wrocławia, którzy włączyli się w akcję sprzątania miasta. W pierwszych dniach po odwołaniu alarmu przywozili worki na Tarczyński Arena, gdzie były przeładowywane a potem transportowane do magazynu piachu przy ul. Wyboistej. Przypominamy, że mieszkańcy transportujący worki z piachem mogą je nadal przywozić do depozytu przeciwpowodziowego przy ulicy Wyboistej. Jest czynny od 8:00 do 18:00 – mówi wiceprezes Ekosystemu.
W pierwszym tygodniu po alarmie powodziowym Ekosystem usunął worki z kluczowych arterii Wrocławia. W kolejnych tygodniach z chodników i miejsc ich większego zgromadzenia. Weekendowa akcja była domknięciem usuwania ich zgrupowań. Dzięki wsparciu żołnierzy większość worków została już przetransportowana do depozytu przeciwpowodziowego. Podstawienie kontenerów na wrocławskich osiedlach jest odpowiedzią na prośby mieszkańców i kolejnym elementem systemowego pozbywania się worków z piachem z przestrzeni publicznych Wrocławia.