wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Startuje rozbudowa wrocławskiego lotniska

Rozbudowa wrocławskiego lotniska! Startuje "największa inwestycja w historii". W 2025 r. port będzie nieczynny przez 40 dni

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

W czwartek 10 października, od podpisania umowy pomiędzy inwestorem a wykonawcą, rozpoczął się oficjalnie pierwszy etap rozbudowy Portu Lotniczego Wrocław, polegający m.in. na dodaniu płyt i dróg. Z tego powodu lotnisko będzie tymczasowo nieczynne w drugiej połowie 2025 roku. Poznajcie zakres prac i więcej szczegółów. Co zmieni się we wrocławskim porcie?

Reklama

Od początku tego roku zarząd Portu Lotniczego Wrocław głośno zapowiadał wielką inwestycję. Największą w historii. Wartą około 376 milionów złotych netto, czyli droższą nawet od budowy współczesnego terminalu. Na jej realizację podpisał w czwartek (10 października 2024 roku) umowę z przedstawicielami firmy Strabag Infrastruktura Południe. 

Jeżeli chcemy dalej rosnąć, a chcemy, musimy być gotowi na przyjęcie większego ruchu lotniczego, a to umożliwią nam inwestycje w infrastrukturę. To przełomowy dzień dla rozwoju naszego lotniska.
prezes Portu Lotniczego Wrocław, Karol Przywara

Przy podpisywaniu umowy marszałek Dolnego Śląska, Paweł Gancarz, pogratulował partnerom odwagi, którą wykazują się, podejmując się tak dużej i trudnej inwestycji, z kolei przedstawiciel wykonawcy przypomniał, że jego firma dobrze zna obiekt. Kilka lat temu Strabag zrobił na nim płytę do odladzania, a wcześniej zmodernizował pas startowy.  

Wrocław potrzebuje większego lotniska

Lotnisko we Wrocławiu musi być rozbudowane. Są dwa zasadnicze powody. Pierwszy: wzrastający ruch pasażerski, który na koniec 2024 roku wyniesie 4,5 mln osób. Terminal jest tymczasem przystosowany do obsługi niespełna 4 mln pasażerów rocznie.

Ruch pasażerski na lotnisku we Wrocławiu w XXI wieku wroclaw.pl
Ruch pasażerski na lotnisku we Wrocławiu w XXI wieku

Drugi powód: rosnący ruch samolotów, na co wpływ ma fakt, że port wrocławski jest bazą wojskowego lotnictwa Polski i Stanów Zjednoczonych. Nasze lotnisko jest jednym z trzech w kraju – obok krakowskiego i rzeszowskiego – o funkcji cywilnej i wojskowej.

Jeżeli chcemy dalej rosnąć, a chcemy, musimy być gotowi na przyjęcie większego ruchu lotniczego, a to umożliwią nam inwestycje w infrastrukturę.
prezes Karol Przywara

Operacje lotnicze na lotnisku we Wrocławiu w XXI wieku wroclaw.pl
Operacje lotnicze na lotnisku we Wrocławiu w XXI wieku

Dwa etapy inwestycji: część operacyjna i terminal

Wielka inwestycja będzie przeprowadzana etapami. W pierwszym trzeba przebudować strefę operacyjną lotniska, zaś w drugim powiększyć terminal i parkingi.

W etapie pierwszym, zaplanowanym na ponad dwa lata, przewidziano:

  • budowę nowej płyty postojowej na 12 samolotów pasażerskich,
  • nową płyta do odladzania,
  • budowę drogi kołowania o długości 2,5 kilometra,
  • nową drogę zjazdową z pasa startowego,
  • remont dróg kołowania.

Najważniejsza z powyższych jest nowa płyta postojowa, dzięki której na lotnisku zmieści się jednocześnie 28 samolotów. – Będziemy mogli obsługiwać je równolegle, w tym te największe, międzykontynentalne. Zyskamy możliwość jednoczesnego wykonywania operacji cywilnych i wojskowych oraz będziemy robili to szybciej. Zwiększy się prawie dwukrotnie przepustowość startów i lądowań. Nasz port będzie jeszcze lepiej dostosowany do wzrastającej liczby pasażerów i ruchu towarowego – wyliczał prezes Przywara. 

Realizacja wszystkich zadań etapu pierwszego powinna zakończyć się w grudniu 2026 roku. To właśnie ta część przedsięwzięcia kosztuje 376 mln zł, z czego 200 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej. – To nie tylko najdroższa, lecz także najdłużej przygotowywana inwestycja. Pierwsza fiszka tego projektu powstała w 2019 roku – przypomniał Cezary Pacamaj. – Na ten sukces zapracowały też osoby z poprzedniego zarządu. Szczególnie dziękuję pani Małgorzacie Czai, która jako pierwsza przygotowywała ten projekt – podziękował wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Drugi etap – rozbudowa terminala i parkingów – jeszcze nie ma wykonawcy. Zarząd zapowiada, że niebawem ogłosi przetarg na projekt i ma nadzieję, że pierwsze prace rozpoczną się w 2025 roku.

Wszystko zmierza do tego, żeby wrocławskie lotnisko mogło obsługiwać od 8 do 10 mln osób rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż teraz. Prezes Karol Przywara tłumaczy, że dwuetapowa inwestycja jest korzystna nie tylko od strony biznesowej dla spółki, ale również dla pasażerów.

Nowa infrastruktura to nowe możliwości rozwoju siatki połączeń i potencjał na obsługę kolejnych przewoźników.
Karol Przywara

Tymczasowe zamknięcie wrocławskiego lotniska w 2025 roku

Zanim pasażerowie poczują pozytywne efekty przebudowy, będą musieli korzystać z innego lotniska, ponieważ nasze będzie nieczynne w okresie od 26 października do 4 grudnia 2025 roku.

Przez ostatnie miesiące intensywnie analizowaliśmy wszystkie scenariusze i żeby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i zminimalizować wpływ prac budowlanych na ruch pasażerski zdecydowaliśmy że wstrzymamy na 40 dni wykonywanie operacji lotniczych.
Karol Przywara

Nikt nie będzie mógł kupić biletu na lot z Wrocławia lub do Wrocławia na czas zamknięcia portu. – Mówimy o tym z takim wyprzedzeniem, żeby wszyscy mogli się do tego okresu przygotować – podkreśla prezes. – Zrobimy wszystko, żeby ten okres minął jak najsprawniej i miał jak najmniejszy wpływ na plany pasażerów – zapewnia.

Wszyscy, zatem także linie lotnicze. – Nasi kluczowi partnerzy biznesowi zostali już przez nas poinformowani, tak żeby mogli przygotować się na przyszły rok. Między innymi nie sprzedawać biletów na ten konkretny okres – przekazuje Karol Przywara.

Zarząd Portu Lotniczego wie, że nadchodzą wymagające miesiące, zwłaszcza te bez lotów, ale jest przekonany, że zdąży się na nie przygotować. Nastroje są optymistyczne, zwłaszcza że podnosi je perspektywa zabezpieczenia wzrostu na co najmniej kilkanaście lat od zakończenia inwestycji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama