Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Psy są bardzo wrażliwe na upał, zwłaszcza że w przeciwieństwie do ludzi nie mają możliwości schładzania ciała poprzez pocenie się. Mogą jedynie ziać, o ile nie uniemożliwimy im tego zbyt ciasnym kagańcem – przypomina Edyta Stańczak, lekarz weterynarii Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.
Najtrudniej jest psom, które mają krótkie kufy (pyski), czyli np. bardzo teraz popularnym buldogom, a także zwierzętom starszym, schorowanym czy z nadwagą. Jednak uwaga: przegrzać się może również całkiem młody i zdrowy psiak.
Koty znoszą upały o wiele lepiej od psów. To jednak nie znaczy, że są w stanie wtrzymać wszystko.
Groźny udar cieplny
Zarówno u psów jak i u kotów pod wpływem wysokiej temperatury może rozwinąć się udar cieplny, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia.
Gdy organizm przestaje sobie radzić z wysoką temperaturą, można zauważyć u zwierzęcia takie objawy jak niepokój, intensywne zianie ze ślinotokiem, szybkie bicie serca, dezorientację, zaburzenia równowagi czy zaczerwienienie uszu. Następnie pojawia się apatia - zwierzę coraz mniej reaguje na bodźce. Mogą też wystąpić wymioty i biegunka. Jeżeli zwierzę nadal jest wystawione na działanie wysokiej temperatury, mogą pojawić się drgawki i utrata przytomności, a następnie śmierć.Lek. wet. Edyta Stańczak Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
Co zrobić, kiedy zwierzę ma objawy udaru cieplnego?
Po pierwsze, jak tłumaczy lek. wet. Edyta Stańczak, trzeba zabrać zwierzę w chłodniejsze miejsce. Można je okryć mokrymi ręcznikami, zwilżyć przede wszystkim łapy, pachy, pachwiny, głowę. Niezwłocznie trzeba się z nim udać do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.
Jak chronić zwierzęta przed przegrzaniem?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego:
Nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie ani pod sklepem
Nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie w upalny dzień. Wnętrze zaparkowanego auta błyskawicznie rozgrzewa się do kilkudziesięciu stopni, a to oznacza udar cieplny, a nawet śmierć.
Rozgrzane są także chodniki i ulice, dlatego nie zostawiaj psa pod sklepem.
Pamiętaj o świeżej wodzie
Każde zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody niezależnie od pogody. W upały może jednak potrzebować jej o wiele więcej niż zwykle. Zostaw pupilowi nie jedną, a dwie, trzy miski wody, a gdy wychodzisz z nim na spacer, zabierz ze sobą bidon z poidłem.
Pomóż zwierzakowi znaleźć cień, urządź mu kąpiel albo zafunduj matę chłodzącą
W czasie upałów zadbaj o to, by zwierzę mogło wypoczywać w cieniu. Przede wszystkim zasłoń okna.
– Jeżeli pupil większość czasu spędza na zewnątrz, należy upewnić się, że w każdej chwili może się schronić w zacienionym miejscu – przypomina Edyta Stańczak.
Psy we wrocławskim schronisku instynktownie wybierają chłodniejsze wnętrza budynków, do których mogą wejść z boksów. Większość z nich może także wziąć kąpiel, bo dzięki darczyńcom w schronisku są mini-baseny, czyli napełnione wodą plastikowe „muszelki”.Aleksandra Cukier z wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
Nie masz warunków, by urządzić psu kąpiel? Udostępnij mu pomieszczenie, w którym są chłodne płytki (np. łazienkę), zafunduj matę chłodzącą wypełnioną specjalnym żelem (kosztuje od kilkunastu złotych) lub włącz wentylator.
Zabieraj psa na spacer rano i wieczorem
Gdy z nieba leje się żar, lepiej wychodzić na spacer rano i wieczorem, zwłaszcza jeśli zwierzę ma iść po rozgrzanym asfalcie. To nie tylko jest nieprzyjemne, ale także grozi oparzeniami.
– Kiedyś przyjęliśmy do schroniska psa, który miał dosłownie zerwane przez rozgrzany asfalt opuszki – ostrzega Aleksandra Cukier.
Ważne jest również to, żeby w upały nie przesadzać z aktywnością i np. nie zmuszać zwierzęcia do zabawy albo biegania za patykiem czy rowerem.