wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Lato kojarzy się z wakacjami i wypoczynkiem. Najczęściej jednak spędzamy w ten sposób tylko 2-3 tygodnie. Resztę letniego czasu trzeba pracować, a w upał to dość trudne. Jakie warunki powinien zapewnić pracodawca w miejscu pracy podczas upałów? Jakie ma obowiązki? Co musi przygotować, a z czego zrezygnować?

Reklama

Praca podczas upałów 

Letnie miesiące najlepiej spędzać na wypoczynku. Nie zawsze jest to jednak możliwe i część lata mija w pracy. Podczas upałów pracodawca ma dodatkowe obowiązki.

W Kodeksie pracy znajdują się jedynie ogólne regulacje prawne. Wskazują one, na co pracodawca ma zwracać uwagę i co zapewnić w miejscu pracy, gdy temperatura powietrza wzrasta. To bardzo ważne dla zachowania zdrowia i życia pracowników. 

Przegrzewanie organizmu jest groźne 

Przegrzanie organizmu może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – czasem tragiczne w skutkach. Gdy temperatura powietrza przekracza 30 stop. Celsjusza, wzrasta ryzyko udaru cieplnego

W przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca (ustalona została jedynie minimalna wysokość, zależna od rodzaju pracy). W przyszłości ma się to zmienić.

Dni z temperaturą powyżej 30-35 stop. Celsjusza w ciągu roku jest coraz więcej i przypuszcza się, że spowodowane to jest zmianami klimatycznymi. W Polsce trwają obecnie (lata 2023-2025) badania w temacie obciążenia cieplnego pracowników. Prowadzone są przez CIOP w ramach wieloletniego Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy. 

Nowe regulacje w Kodeksie pracy

O wprowadzenie na terenie Unii Europejskiej maksymalnej dopuszczalnej temperatury w miejscu pracy apeluje Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC). 

– W krajach członkowskich niektórzy ustawodawcy zdecydowali się na wprowadzenie maksymalnej temperatury w pomieszczeniach, (np. 28°C na Słowenii), a w innych temperatura jest zależna od wykonywanej pracy – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W wielu krajach po przekroczeniu pewnej temperatury pracownik ma prawo do płatnej przerwy od pracy albo odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu. Inną możliwością jest taka zmiana organizacji pracy, żeby w czasie największego upału pracownicy mieli przerwę.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Praca podczas upałów. Co powinien obecnie zapewnić pracodawca?

Klimatyzacja i zimne napoje

Dzięki zapewnieniu właściwej wentylacji oraz klimatyzacji pomieszczeń może być w nich chłodniej.

– Stosowanie takich rozwiązań zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w takich pomieszczeniach nie przekracza 28 stopni Celsjusza – informuje Ministerstwo.

Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację czy też nie.

Ministerstwo zwraca również uwagę, że w przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

UWAGA! nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

Pracodawca może też w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. 

– Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Jednocześnie nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Praca w upale. Obowiązki pracodawcy 

Do obowiązków wskazywanych w rozporządzeniach należy m.in. konieczność:

  • zapewnienia nieodpłatnie napojów, m.in. pracownikom zatrudnionym w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT – Wet Bulb Globe Temperature) powyżej 25°C, a także na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, przy czym ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników;
  • wyposażenia okien i świetlików w zasłony czy rolety;
  • zapewnienia klimatyzowanych pomieszczeń do wypoczynku pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30°C.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama