Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Park Henrykowski zaplanowany jest na terenach pokolejowych w rejonie ulic: Prudnickiej, Paczkowskiej, Henrykowskiej i Jesionowej. Z inicjatywą stworzenia nowego parku na mapie Wrocławia wyszli sami mieszkańcy osiedla. Trzykrotnie wygrali we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, uzyskując w sumie ponad 14 tysięcy głosów.
Park Henrykowski we Wrocławiu. Co przeszkadza w jego realizacji?
Aby wybudować park Henrykowski, miasto musi wydać miliony złotych z puli WBO. Jednak, pomimo gotowości do wydatkowania tych pieniędzy, park może tam w ogóle nie powstać. Dlaczego?
Problemem jest własność tego terenu. Miasto ma w tej chwili tak słabą umowę dzierżawy, że PKP może niemal w każdej chwili ją wypowiedzieć i odebrać nam ten grunt, np. z chwilą zakończenia procesu jego oczyszczania. Jesteśmy świadomi tego zagrożenia, dlatego podjęto z PKP rozmowy, które wykluczą takie ryzyko. Ostatecznie zaproponowaliśmy, że kupimy ten teren. Czekamy teraz na odpowiedz ze strony PKP.Sebastian Wolszczak, z-ca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej UMW
– 8 lutego wysłaliśmy pismo do PKP S.A. w sprawie realizacji nowego parku Henrykowskiego. Teren jest obecnie własnością Skarbu Państwa. W piśmie wyraziliśmy wolę nabycia nieruchomości pod park – dodaje Jan Bujak, dyrektor Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości UMW.
W odpowiedzi na pismo PKP wyjaśnia, że „konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych analiz pod kątem obrotu i niezbędnych uzgodnień”. Spółka podkreśla również, że działki wymagają podziału geodezyjnego i dopiero po jego przeprowadzeniu możliwa będzie wycena terenu.
Zanim powstanie park, potrzebne jest oczyszczenie terenu
Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował już projekt realizacji parku Henrykowskiego. Jednak pierwszym krokiem do jego powstania jest tzw. remediacja, czyli usunięcie z gruntu zanieczyszczeń (np. metale ciężkie, oleje itp.), które zostały tam wprowadzone przez ponad 100-letnią działalność kolei. Miasto nie może jednak rozpocząć tego procesu na dzierżawionym od Polskich Kolei Państwowych terenie.
– Wydatek na remediację po naszej stronie możliwy jest tylko wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że miasto na tym nie straci, aby w przyszłości nie być posądzonym o niegospodarność – podkreśla Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Park Henrykowski. Miasto już w przeszłości chciało zabezpieczyć teren planem zagospodarowania przestrzennego
Przypomnijmy, że Wrocław już w 2018 r. próbował zabezpieczyć teren, na którym ma powstać park Henrykowski miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Miasto podjęło uchwałę o przystąpieniu do sporządzania MPZP. Zwarta zabudowa równoważona jest w nim poszanowaniem zabytków, kształtowaniem kompletnego układu ulic i przestrzeni pieszych a także utworzeniem zupełnie nowych terenów zieleni, czyli parku Henrykowskiego.Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW
Projekt MPZP został wstrzymany w 2020 r. w związku brakiem zgody kolejarzy na jego dalsze procedowanie w takim kształcie.
Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia budowy parku Henrykowskiego?
Budowa parku będzie możliwa dopiero po pisemnym zobowiązaniu PKP do przekazania nieruchomości na rzecz miasta i po zakończeniu remediacji. Ta ostatnia zwykle trwa 1-1,5 roku.