4. Te kamienice we Wrocławiu zostaną wyremontowane. Sprawdź adresy!
Jedna z kamienic do remontu we Wrocławiu. Na zdjęciu w kółeczku - robotnicy UMWrocławia/pixabay
Jedna z kamienic do remontu we Wrocławiu. Na zdjęciu w kółeczku - robotnicy

Dobra wiadomość dla mieszkańców wrocławskich kamienic. Ruszyły prace związane z modernizacją wielu budynków w mieście. Roboty obejmą 19 kamienic we Wrocławiu i pochłoną 21,2 mln zł. Przeczytajcie szczegóły tych inwestycji i zobaczcie adresy budynków, które przejdą remont.

Remontami podzielą się: spółka Wrocławskie Mieszkania oraz Zarząd Zasobu Komunalnego. Gdy chodzi o pierwszy podmiot, szacunkowy koszt projektu ocenił na 11 196 774,54 zł, z czego dofinansowanie z programu „Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027” może wynieść 6 014 756,47 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na termomodernizację 11 gminnych kamienic.

Oto, co zostanie wyremontowane

Zakres prac obejmuje m.in.

• ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z remontem elewacji;
  • ocieplenie stropów i dachów (w niektórych budynkach powiązane z remontem dachu);
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
  • modernizację indywidualnych źródeł ciepła oraz ciepłej wody użytkowej;
  • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej,
  • a także inne prace - np. elewacje frontowe, remonty dachu i piwnic.

- Gmina aplikuje o środki z funduszy unijnych na remonty budynków, a nowa transza pozwoli na przyspieszenie inwestycji – wyjaśnia Monika Tendaj-Bielawska, prezes Wrocławskich Mieszkań i dodaje:

- Budynki zostały w ostatnich latach podłączone do sieci ciepłowniczej lub zamontowano w nich indywidualne kotły gazowe. Wytypowane kamienice posiadają niezbędne pozwolenia i dokumentacje projektowe ze szczególnym uwzględnieniem komponentów termomodernizacyjnych.

Chodzi o ocieplanie ścian i remont elewacji, ocieplanie i remonty dachów oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W niektórych z nich rozpoczęto już prace związane z poprawą efektywności energetycznej, a więc takie, które sprawią, że budynki będą miały mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i dzięki odpowiedniej izolacji nie będzie dochodziło do jego utraty.

Co istotne, mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię pozwoli na redukcję gazów cieplarnianych. - Dotychczas inwestycje w całości finansowano ze środków budżetu miasta, natomiast dzięki wsparciu ze środków unijnych będzie można przyspieszyć ich realizację. Prace ruszyły 1 grudnia i potrwają do końca 2025 roku – mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań.

Budynki ujęte w projekcie. Zobacz adresy

• ul. Chudoby 9,
  • ul. Czajkowskiego 32,
  • ul. Komuny Paryskiej 82 i 84,
  • ul. Prądzyńskiego 3, 20, 24 i 39,
  • ul. Więckowskiego 4, 5, 20 i 21.

Zakres prac:

• Ul. Chudoby 9 - stolarka okiennej drzwiowa, elewacja frotowa i tylna, ocieplenie świetlika. Szacowany koszt: 1 030 000,00 zł.
  • Ul. Czajkowskiego 32 - wymiana stolarki okiennej, izolacja przeciwwilgociowa, ocieplenie dachu, ocieplenie stropu nad piwnicą, ocieplenie elewacji podwórzowej. Szacowany koszt: 816 063,00 zł.
  • Ul. Komuny Paryskiej 84a - elewacja frontowa i tylna. Szacowany koszt: 191 000 zł.
  • Ul. Komuny Paryskiej 82 - elewacja frontowa i tylna. Szacowany koszt: 706 992,00 zł.
  • Ul. Prądzyńskiego 39 - elewacja frontowa, elewacja tylna, okna piwniczne, stolarka okienna na klatkach, drzwi wejściowe. Szacowany koszt: 1 074 000,00 zł.
  • Ul. Prądzyńskiego 3 - elewacja frontowa, okna strychowe i piwniczne. Szacowany koszt: 262 000 00 zł.
  • Ul. Prądzyńskiego 24 - elewacja, frontowa, tylna, stolarka. Szacowany koszt: 630 000 00 zł.
  • Ul. Prądzyńskiego 20 - elewacja, stolarka. Szacowany koszt: 743 000 00 zł.
  • Ul. Więckowskiego 4 - wymiana stolarki okiennej, ocieplenie elewacji podwórzowej i bocznej, ocieplenie dachu i stropu pod poddaszem, wymiana drzwi zewnętrznych. Szacowany koszt: 403 250,00 zł.
  • Ul. Więckowskiego 5 - wymiana stolarki okiennej, ocieplenie elewacji podwórzowej i bocznej, ocieplenie dachu i stropu pod poddaszem, wymiana drzwi zewnętrznych. Szacowany koszt: 547 658,00 zł.
  • Ul. Więckowskiego 20 - remont elewacji frontowej, tylnej kamienicy wraz z dociepleniem elewacji (tylnej), wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej. Szacowany koszt: 972 000,00 zł.
  • Ul. Więckowskiego 21- remont elewacji frontowej  i tylnej z ociepleniem, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Szacowany koszt: 976 000,00 zł.

Oto adresy kolejnych kamienic do remontu

Zarząd Zasobu Komunalnego zajmie się z kolei kompleksową modernizacją energetyczną siedmiu zabytkowych kamienic zlokalizowanych w centralnej części Wrocławia przy ulicach:

• Dworcowej 12,
  • Kurkowej 61-63,
  • Kurkowej 65,
  • Legnickiej 27,
  • Małachowskiego 16,
  • Otwartej 13,
  • Śrutowej 12.

Szacunkowy koszt projektu to 9 998 672,94 zł, z czego dofinansowanie z funduszy europejskich może wynieść 6 999 071,05 zł. Prace mają ruszyć 3 lutego 2025 roku i potrwają do końca października 2025.

- Główne prace to termomodernizacja, izolacja termiczna elewacji, stropu strychowego i piwnicznego, wymiana stolarki okiennej oraz wymiana drzwi wejściowych do budynków – wymienia Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa ZZK.

Ponadto w budynku przy ul. Otwartej 13 zostaną zmodernizowane źródła ciepła dzięki likwidacji pieców kaflowych i przyłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Pojawią się też usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami takie jak zamontowanie domofonu (także z klawiszami wypukłymi i dodatkowymi oznaczeniami w języku Braille’a) oraz dzwonków do drzwi na odpowiedniej wysokości czy też wprowadzenie tabliczek na poręczach od schodów z opisem kierunków ruchu w języku Braille’a.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia