wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Remontujesz w wakacje? Sprawdź, jak pozbyć się śmieci!

Gdzie wyrzucić odpady?

Wyszukiwarka odpadów

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.

Nazwa odpadu

Znaleziono 0 wyników

Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić.

Pozostałości po remoncie. Co z nimi zrobić?

Latem, planując niewielki remont, warto pamiętać, jak poradzić sobie z kłopotliwymi odpadami, które po nim zostają.

  • Gruz

Niewielką ilość odpadów poremontowych: gruzu betonowego, ceglanego, odpadów z ceramiki (terakota, glazura, inne płytki), elementów armatury, kawałków płyt gipsowo-kartonowych, siatki montażowej z klejem i tynkiem należy przywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Problemowych czyli PSZOK. Dwa takie eko-punkty działają we Wrocławiu przy ulicy Michalczyka 9 i Janowskiej 51. W tym roku planowane jest uruchomienie kolejnego punktu przy ulicy Szwajcarskiej.

Wskazówka praktyczna - w przypadku odpadów poremontowych, pamiętajmy, że należy wyjąć je z worka, zaś sam worek umieścić we właściwym kontenerze, co zapobiegnie zanieczyszczaniu frakcji. W sytuacji, kiedy gruzu jest więcej - jesteśmy zobowiązani zamówić na swój koszt kontener w firmie specjalizującej się w odbiorze tego typu odpadów.

  • Farby i chemia budowlana

Stare farby, rozpuszczalniki, lepiszcza, kleje i żywice to kolejna grupa odpadów przyjmowanych w PSZOK. Najlepiej, aby przynosić je w oryginalnych opakowaniach wraz z etykietami informującymi o zawartości pojemników. Te odpady można też oddać do SZOP-a, czyli Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe, który zatrzymuje się na osiedlach Wrocławia dwa razy w miesiącu. SZOP-y pojawiają się na ulicach Wrocławia od poniedziałku do soboty w godzinach popołudniowych.

Harmonogram postojów dostępny jest na stronie ekosystem.wroc.pl. Tego typu odpady będą przyjęte przez obsługę SZOP-a tylko w szczelnych i - najlepiej - oryginalnych opakowaniach.

  • Stare meble

Odpady wielkogabarytowe można bezpłatnie oddawać we Wrocławiu do kontenerów gminnych – mapę i terminy ich podstawień można znaleźć na stronie Ekosystemu. Kontenery te podstawiane są na wniosek zarządców nieruchomości, rad osiedla lub spółdzielni. Jeśli w najbliższym czasie dla naszej okolicy nie ma przewidzianych podstawień, to do wspomnianych podmiotów należy kierować zapotrzebowanie.

Warto przy tym pamiętać, że możemy skorzystać z dowolnego, gminnego kontenera na odpady wielkogabarytowe - wszystkie są ogólnodostępne. Odpady wielkogabarytowe to przede wszystkim niepotrzebne meble, także ogrodowe, płyty MDF, materace, dywany, drzwi, deski do prasowania czy suszarki na pranie. Poza kontenerami i objazdową zbiórką gabarytów realizowaną dla wybranych dzielnic Wrocławia raz na dwa tygodnie, można je przywozić także do PSZOK.

  • Elektroodpady

Sprzęt RTV i AGD to kolejna grupa odpadów, którą możemy bezpłatnie zostawić w PSZOK-u. Niewielkich rozmiarów sprzęt elektryczny i elektroniczny możemy też oddać do SZOP-a. Samochody Zbierające Odpady Problemowe zatrzymują sią na każdym z osiedli Wrocławia dwa razy w miesiącu. Pamiętajmy, że elektroodpadem są kable, ładowarki, a nawet zabawki z elektroniką. Wśród odpadów problemowych, które można przywieźć do PSZOK-u są też papa budowlana, styropian budowlany (czysty i zabrudzony), żarówki i świetlówki.

Tego typu odpadów nie możemy wyrzucać do przydomowych śmietników. Elektroodpady, farby, oleje, papa dachowa zawierają szkodliwe substancje i mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.
Aleksandra Palus, rzecznik Ekosystemu

Elektroodpady fot. Ekosystem
Elektroodpady

  • PSZOK-i w wakacje

Dwa wrocławskie punkty PSZOK zlokalizowane przy ulicy Michalczyka 9 i Janowskiej 51 działają od poniedziałku do soboty przez całe wakacje. Jedynym dniem wolnym od pracy będzie 15 sierpnia, jednak zarówno w środę (14 sierpnia), jak i piątek oraz sobotę (16 i 17 sierpnia) oba punkty działają bez zmian.

Godziny pracy:

  • PSZOK, ul. Michalczyka 9: poniedziałek-piątek, od godz. 08:00 do 17:00, sobota od godz. 08:00 do 16:00,
  • PSZOK, ul. Janowska 51: poniedziałek-sobota, od godz. 07:00 do 15:00.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama