wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ogródki będą pod ochroną, a na Jagodnie staw
Dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzyna Szymczak-Pomianowska opowiada o zmienia planu zagospodarowania lasku Kuźnickiego. Fot. Tomasz Hołod
Dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzyna Szymczak-Pomianowska opowiada o zmienia planu zagospodarowania lasku Kuźnickiego.

Magistrat zaproponował, a radni miejscy dziś (15 lutego) przegłosowali przystąpienie do sporządzenia 11 zielonych planów zagospodarowania przestrzennego. Zielonych, dlatego że wykluczają inwestycje budowlane ogródków działkowych i innych terenów, które są jeszcze niezabudowane. A jeden plan nawet zapewnia mieszkańcom Jagodna staw. Zobacz zielone rejony, gdzie mogły powstać bloki, ale jednak nie powstaną.

Reklama

Nowe plany zagospodarowania łącznie obejmują obszar 200 hektarów. Z tego 150 hektarów to obecnie tereny zieleni, które trwale zostały zabezpieczone przed zabudową. To powierzchnia to półtora parku Szczytnickiego albo sześciu parków Południowych.

Projektowanie miasta nigdy się nie kończy. Niektóre istniejące plany po latach wymagają aktualizacji, gdy zmienia się sytuacja demograficzna, gospodarcza, potrzeby mieszkańców. Zmienia się też przyroda, stosunki wodne, klimat. Wiemy na temat tych procesów coraz więcej i reagujemy: jedenaście nowych planów ma lepiej dostosować Wrocław do współczesności. Pomóc walczyć z wyspami ciepła, zatrzymać wodę.
prezydent Jacek Sutryk

Ogródki działkowe pod ochroną

Uchwały przystąpienia do sporządzenia miejscowych plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) można podzielić na trzy grupy.

Grupa pierwsza to aktualizacje planów dotyczące ogrodów działkowych. W przeszłości były traktowane jako rezerwuar terenów pod zabudowę. Obecnie wcale tak o nich nie myślimy. Miastu są potrzebne takie zielone przestrzenie. Dlatego zmieniamy stare plany, które dopuszczały możliwość zabudowy na terenach ogródków działkowych. Teraz będzie to wykluczone.
Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego

W zamyśle ogródki mają być przestrzenią nie tylko dla działkowców, ale również spacerowiczów. Magistrat podkreśla, że ogródki działkowe w niewielkiej odległości od centrum spotykane są w miastach, które uważa się za modelowe miejsca do życia, jak np. Kopenhaga czy Wiedeń.

Ogródki w rejonie ulic Reja i Jaracza (osiedle Ołbin)

W 2006 uchwalony został plan miejscowy, który przewiduje zieleń, ale przede wszystkim zabudowę mieszkaniową i usługową oraz siatkę ulic. Teraz cały teren ma zostać zapisany jako zielony. Zapewnione zostały połączenia pieszo-rowerowe z terenami nad Odrą. Plan przewiduje możliwość budowy kładki przez Odrę na Zacisze.

Ogródki w rejonie parku Popowickiego (osiedle Pilczyce-Kozanów-Popowice Pólnocne)

Chodzi o 5 ha ogródków i terenów zielonych między rzeką a parkiem Popowickim. Do dziś tereny te nie były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). 

Rejon ul. Chrzanowskiego z ogródkami (osiedle Karłowice-Różanka)

Plan obejmuje 12-hektarowy obszar ogródków działkowych przy Chrzanowskiego oraz park Marii Dąbrowskiej. Park nie był dotąd objęty MPZP, natomiast na działkach plan z 2005 roku ustalił zabudowę wielorodzinną. Według nowego działki pozostają.

Zieleń przy blokach

Druga grupa planów zagospodarowania dotyczy zielonych miejsc znajdujących się blisko zabudowy. Chodzi o zieleń we wnętrzach osiedli lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Nowe plany, jeśli zostaną uchwalone, nie pozwalają ich zabudować, zapobiegną tzw. zagęszczaniu zabudowy, czyli wciskaniu nowych budynków między już istniejące.

Przestrzeń międzyblokowa przy ul. Na Ostatnim Groszu (osiedle Gądów-Popowice Południowe)

To aż 24 hektary obszaru między blokami z wielkiej płyty. Plan wyklucza zepsucie przemyślanej koncepcji urbanistycznej, która zakładała dużo terenów zielonych między blokami. W wielu miejscach kusi, aby zabudowywać taką przestrzeń, ale dla jakości życia ważne jest, aby pozostała zielona. 

Chcemy uniknąć sytuacji z przeszłości, gdy tego typu podwórza na osiedlach blokowych były zabudowywane lub podejmowano próby zabudowy.
Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego

Serce Ołtaszyna

Charakterystyczne „wrzeciono” z ulic, między Strachowskiego a Pszczelarską, otrzymało taki kształt już kilku wieków temu, gdy Ołtaszyn był wsią. Nowy plan umożliwi wkomponowanie terenu zielonego w centralnej części osiedla. Daje dookoła niego możliwości rozwoju oferty usługowej.

Zieleń dla Leśnicy

W rejonie ul. Eluarda obowiązuje plan z 2006 roku, który przewiduje zabudowę wielorodzinną. Od czasu uchwalenia tamtego planu wyrosły drzewa, powstała zielona przestrzeń. Nowy plan zakłada, że taka już pozostanie. 

Rejon ul. Podhalańskiej (osiedle Leśnica)

To zielone okolice nowo wybudowanej ul. 11 Listopada. Są tu wartościowe przyrodniczo i krajobrazowo zadrzewienia, które będą chronione przed wykarczowaniem i zabudową.

Obszary szczególnie cenne przyrodniczo lub ekologicznie

Plany obejmują również miejsca, które wymagają szczególnej troski. 

Rejon lasku Kuźnickiego, rejon ul. Sarbinowskiej (osiedle Kuźniki)

Plan miejscowy sprzed 12 lat przewiduje możliwość nowej zabudowy w bezpośrednim sąsiedztwie łąki, będącej „przedpolem” lasku Kuźnickiego.

Lasek Kuźnicki docelowo będzie kolejnym użytkiem ekologicznym we Wrocławiu. Nowy plan lepiej ochroni jego walory.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Dolina Bystrzycy na Jerzmanowie i Jarnołtowie (osiedle Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec)

Część tych terenów to Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy. - Jego otoczenie również wymaga dużej uwagi. Będziemy tak planować zabudowę, żeby zachowała odpowiedni dystans do cennej przyrodniczo i krajobrazowo doliny, dlatego zaproponowaliśmy dwa plany dla tego obszaru, które łącznie obejmują aż 72 hektary - zapewnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Zbiornik retencyjny wód opadowych na Jagodnie

W rejonie ulic Buforowej i Lutosławskiego od 2010 roku obowiązuje plan zakładający głównie zabudowę mieszkaniową. 

Na tym terenie w sposób naturalny zbierają się wody opadowe. Wykorzystamy to tworząc zbiornik retencyjny. Będzie zbierał nadmiar wody ze zlewni Brochówki. Dla okolicznych mieszkańców będzie to po prostu otoczony zielenią staw.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Taką właśnie funkcję otrzyma ten teren w MPZP. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl