wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rewolucja rozpoczęta! Plac Nowy Targ będzie zielony. Prace ruszą lada moment [ZDJĘCIA, WIDEO]

Plac Nowy Targ wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę! Beton ustąpi miejsca zieleni. W czwartek 7 września symbolicznie wyjęto jedną z betonowych płytek na Nowym Targu i podpisano umowę z wykonawcą. Prace mają ruszyć na przełomie września i października. Zobaczcie, jak wkrótce zmieni się ten plac, co tam powstanie i kiedy pierwsze efekty!

Reklama

Zamiast betonu, na plac Nowy Targ trafi ponad 63 tysiące roślin. Obecnie rośnie tam 27 drzew i 8 drzew w donicach. Po modernizacji pojawią się ponad 172 drzewa, 27 tysięcy bylin, 193 paprocie, blisko 13 tysięcy traw, 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza.

„Piękna, zielona klamra tej kadencji”

– Zazieleniamy Nowy Targ. To piękna, historyczna, ważna dla mieszkańców Wrocławia przestrzeń. Blisko hektar terenu, pod którym znajduje się parking. Ale my chcemy na dachu tego parkingu zrobić piękny ogród i nasadzić tysiące roślin. To sprawi, że miejska wyspa ciepła, z którą mamy tutaj dziś do czynienia, zniknie. Wiosną odkryjemy nową zieloną przestrzeń. Wrocławianie chcą coraz więcej zieleni i tam, gdzie to tylko możliwe realizujemy ich marzenia. Stawiamy na zielony Wrocław – podkreślił tuż po podpisaniu umowy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zaczęliśmy tę kadencję od zastąpienia parkingu pięknym skwerem Wrocławianek przy ul. Bernardyńskiej. Kończymy, po realizacji wielu zielonych zadań, zieloną rewolucją na Nowym Targu. To wspaniała klamra,
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wartość kontraktu na zazielenienie Nowego Targu to ok. 10 mln złotych.  Wykonawcą prac została firma Rotomat. Rozpoczną się one już na przełomie września i października a zakończą wiosną 2024 roku.

– Zakres prac na Nowym Targu to zerwanie nawierzchni, poprawienie izolacji na istniejącym podziemnym parkingu i diametralna przebudowa placu w miejski park. Tysiące roślin, nowe miejsca do odpoczynku wśród zieleni. To zadania ambitne, którego realizacja bardzo nas cieszy – powiedział Robert Kazubowski, prezes firmy Rotomat.

Przebudowa placu Nowy Targ w etapach

Z uwagi na parking podziemny, na pl. Nowy Targ niezbędna jest częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt oraz wykonanie nowych warstw technologicznych, opartych na systemie zielonego dachu.

– To spore wyzwanie, ale wierzymy, że będziemy w stanie zainicjować działania, które pokażą, jak w przyszłości zmieniać takie industrialne przestrzenie – wyjaśnił Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Nawierzchnia – w zależności od miejsca – zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 cm. Zastąpią ją nowe warstwy izolacji oraz warstwy drenująco-retencyjne wraz z substratem glebowym. Następnie zostaną wyniesione rabaty na wysokość 25 cm, aby zagwarantować im odpowiednie warunki do rozwoju.

Galeria zdjęć

Konieczna jest także budowa przyłącza wodociągowego, budowa systemu automatycznego nawadniania, remont elementów małej architektury oraz wyposażeni terenu w nowe elementy małej architektury.

Na placu zmodernizowane zostanie też oświetlenie, a przy okazji prac elektrycznych utworzone zostaną punkty zasilania pod food trucki. Łącznie przebudowane zostanie ok. 60 procent powierzchni placu.

Obecnie priorytetem jest etap pierwszy, czyli wprowadzenie na plac znacznej ilości zieleni.  Jako finał prac w kolejnych latach – mając na to odpowiednie środki – możliwa będzie także budowa fontanny. Jeśli zapadnie decyzja o jej budowie, zostanie ogłoszony konkurs na projekt rzeźby, która uzupełni fontannę.

Nie tylko plac Nowy Targ. Wrocław coraz bardziej zielony!

Rozbetonowanie placu Nowy Targ to tylko początek zielonych zmian w mieście. Swój wygląd zmieni także plac Wolności. Na słupach oświetleniowych pojawią się pnącza, a wokół placu drzewa w donicach. To samo czeka ulicę Zamkową, gdzie dodatkowo zostanie rozszczelniona nawierzchnia między drzewami, pojawią się krzewy.

Długo czekaliśmy na ten moment. Zazielenienie Nowego Targu to niełatwe zadanie. Musimy go projektować w technologii zielonego dachu, ze względu na podziemny parking. To jednak tylko jedno z zadań, które realizujemy. Dziś zazieleniamy pl. Nowy Targ, następnie przyjdzie czas na pl. Wolności i ul. Zamkową. Lista miejsc, które zostaną wzbogacone o więcej zieleni, będzie się tylko wydłużać.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Już teraz zielone przestrzenie we Wrocławiu to około 41,5 proc. powierzchni miasta. Zdecydowana większość tych terenów – około 35 proc. powierzchni Wrocławia – to m.in. parki, zieleńce, zieleń nadrzeczna czy pola irygacyjne, które tworzą tzw. zieleń adaptacyjną w MPA – czyli pozytywnie wpływają na adaptację do zmian klimatu. Z kolei 6 proc. powierzchni Wrocławia to tereny rolne przeznaczone na różną formę zieleni w MPZP. Co więcej, użytki ekologiczne, park krajobrazowy i obszary Natura 2000 zajmują 8,5 proc. powierzchni Wrocławia.

Galeria zdjęć

Od 2019 roku na terenie Wrocławia zrealizowano ponad 200 zadań w ramach błękitno-zielonej infrastruktury, wśród nich m.in.

Od kilku lat miasto konsekwentnie rozszczelnia także przestrzenie wokół wrocławskich szkół i przedszkoli w ramach programu Szare na Zielone, a dzięki realizacji projektu GrowGreen na Ołbinie powstało 7 parków kieszonkowych oraz zielona ulica Daszyńskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl