wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wkrótce Pełnia Zimnego Księżyca. Kiedy obserwować?

Gratka dla wielbicieli obserwacji nieba i zjawisk astronomicznych. W grudniu, w miejscach, gdzie dopisała pogoda, mogliśmy już obserwować geminidy, czyli maksimum roju meteorów. Natomiast po Świętach Bożego Narodzenia pojawiła się Pełnia Zimnego Księżyca, nazywana też Pełnią Długiej Nocy albo Pełnią Dębową. Można ją obserwować również dzisiaj!

Reklama

Grudniowa pełnia Księżyca 2023

W listopadzie mogliśmy podziwiać na niebie Pełnię Mroźnego Księżyca i zjawiskową zorzę polarną, a w grudniu geminidy, czyli apogeum roju meteorów - o czym informowała Polska Agencja Kosmiczna. Zwieńczeniem całego roku jest natomiast Pełnia Zimnego Księżyca, zwana też Pełnią Długiej Nocy - ewidentny znak, że nadeszła zima. Ta astronomiczna i kalendarzowa rozpoczęła się w piątek 22 grudnia.

Tzw. przesilenie zimowe od wieków było uroczyście świętowane w wielu kulturach na świecie. To wtedy mamy bowiem najkrótszy dzień i najdłuższą noc w roku. Tym razem wieczorem na niebie będzie można było obserwować ciekawe zjawisko - spotkanie Księżyca z Jowiszem. A kiedy wypada Pełnia Zimnego Księżyca?

Kiedy na niebie pojawi się Zimny Księżyc i Kwandrantydy?

Zimny Księżyc pojawił się w pełnej okazałości już w środę 27 grudnia, a maksimum osiągnął o godzinie 01:33 w nocy. Jego obserwacja nie wymaga użycia specjalistycznych sprzętów, typu luneta czy lornetka. Ważna jest jednak pogoda i bezchmurne niebo.

Warto dodać, że Zimny Księżyc będzie widoczny przez kilka dni - przed i po 27 grudnia.

W tym okresie warto też wypatrywać Kwadrantyd, czyli rojów meteorów. Można je obserwować od 28 grudnia do 12 stycznia.

Skąd nazwa Pełni Zimnego Księżyca, zwanej Pełnią Długiej Nocy?

Księżyc w pełni występuje co 29,5 dni. Nazwa grudniowej pełni wiąże się oczywiście z porą roku, czyli zimą, niskimi temperaturami oraz wspomnianymi już długimi nocami. Jeśli macie zamiar obserwować ją w terenie, pamiętajcie, żeby się ciepło ubrać. 

Warto przypomnieć, że wiele nazw pełni Księżyca (truskawkowa, kwietna, wilcza itp.) wywodzi się z obserwacji przyrody i zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Jak tłumaczył w rozmowie z wroclaw.pl Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego:

– Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe – to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca różnymi, ciekawymi nazwami.

Profesor dodał, że pełnie różnią się od siebie tylko wysokością Księżyca nad horyzontem i jego widomą średnicą, ale w niewielkim zakresie. Z punktu widzenia astronomicznego to nie są jednak interesujące zjawiska. Naukowcy przeszli już bowiem do badania kosmosu w większych skalach: galaktyki, ewolucji, kosmologii. Dziś raczej myśli się o jego eksploracji, badaniu geologii, badaniu historii.

W styczniu 2024 czeka nas Pełnia Wilczego Księżyca. Wszystkim wielbicielom obserwacji nieba życzymy pięknych widoków! 

Kiedy na niebie pojawiła się "pierwsza gwiazdka"?

Zanim jednak na niebie pojawiła się Pełnia Zimnego Księżyca, w niedzielę 24 grudnia w wielu domach wypatrywano "pierwszej gwiazdki". To tradycja będąca nawiązaniem do gwiazdy betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa i wskazywała drogę do Betlejem trzem mędrcom ze Wschodu, chcącym oddać mu cześć.

Jak czytamy w Ewangelii według świętego Mateusza:

Kiedy Jezus narodził się w Betlejem w Judei, za czasów króla Heroda, zjawili się w Jerozolimie Magowie ze Wschodu. I pytali: Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Bo widzieliśmy Jego wschodzącą gwiazdę i przybyliśmy złożyć Mu hołd.
Ewangelia wg św. Mateusza

W tym roku pierwsza gwiazda pojawiła się kilka minut przed godz. 16.00. 

- Jako pierwsza zawsze pojawia się Wega w konstelacji Lutni, która jest widoczna nad zachodnim horyzontem, oraz niezauważalnie słabsza Kapella w gwiazdozbiorze Woźnicy po północno-wschodniej stronie nieba - wyjaśniał w TVN Meteo Karol Wójcicki, autor popularnego bloga "Z głową w gwiazdach".

Później na niebie pojawiły się jeszcze Altair, Deneb, Aldebaran - jak wyjaśnił serwis Nauka w Polsce.

W tym roku można było jednak pomylić "pierwszą gwiazdkę" np. z Jowiszem. Eksperci przypominali, że gwiazdy "mrugają", a planety świecą stałym światłem.

Na wieczornym niebie w Wigilię widać będzie też Księżyc dążący do pełni, która nastąpi 27 grudnia. Księżyc może nam pomóc w zlokalizowaniu miejsca, w którym możemy wypatrywać Jowisza - na prawo i nieco w górę w stosunku do Księżyca.
naukawpolsce.pl, PAP

źródło: astronomy.com, space.comnaukawpolsce.pl

Nazwy pełni Księżyca (źródło NASA):

  • w styczniu Pełnia Wilczego Księżyca,
  • w lutym Pełnia Śnieżnego Księżyca,
  • w marcu Pełnia Robaczego Księżyca,
  • w kwietniu Pełnia Różowego Księżyca, zwana Rybną,
  • w maju Pełnia Kwiatowego Księżyca,
  • w czerwcu Pełnia Truskawkowego Księżyca,
  • w lipcu Pełnia Koźlego Księżyca,
  • w sierpniu Pełnia Księżyca Jesiotrów,
  • we wrześniu Pełnia Kukurydzianego Księżyca lub Plonów,
  • w październiku Pełnia Krwawego Księżyca,
  • w listopadzie Pełnia Mroźnego Księżyca lub Bobrzego Księżyca,
  • w grudniu Pełnia Zimnego lub Zimowego Księżyca.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl