wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Spójrz w niebo! Pełnia Zimnego Księżyca w grudniu

Szykuje się gratka dla wielbicieli obserwacji nieba i astronomii, oczywiście jeśli pogoda będzie łaskawa a niebo bezchmurne. Zbliża się Pełnia Zimnego Księżyca, zwana Pełnią Długiej Nocy - ewidentny znak, że nadciąga zima. Kiedy obserwować w grudniu 2024? Zobaczcie też w galerii, jak Zimny Księżyc prezentował się nad Wrocławiem w ubiegłym roku.

Reklama

Pełnia Księżyca w grudniu, wcześniej Geminidy, czyli największy rój meteorów

W listopadzie mogliśmy oglądać na niebie Pełnię Mroźnego Księżyca, a podczas ostatnich nocy spadające Geminidy, czyli apogeum roju meteorów.

"Dzisiejszej nocy maksimum roju Geminidów, największego roju meteorów w roku! Co prawda Księżyc będzie świecił jak diabli, ale hej - doceńmy chociaż, że W KOŃCU niebo się trochę wypogodzi! Już tyle wystarczy, żeby w końcu spojrzeć w stronę nieba" - napisał w piątek 13 grudnia na swoim Facebooku Karol Wójcicki, autor popularnego profilu "Z głową w gwiazdach", skierowanego do miłośników astronomii i obserwacji nieba.

I dodał: "Choć większość ludzi uważa, że to w sierpniu widać najwięcej meteorów, to jest to nieprawda. Sierpniowe Perseidy są z pewnością najpopularniejsze, ale krótkie noce i niewielka wysokość radiantu (punktu wylotu meteorów na niebie) nad horyzontem przez większą część nocy sprawiają, że realnie Perseidów obserwujemy ok. 50-60 w ciągu godziny, ale dopiero tuż przed świtem".

Zimny Księżyc. Skąd nazwa?

Zwieńczeniem całego roku będzie natomiast Pełnia Zimnego Księżyca, zwana też Pełnią Długiej Nocy - ewidentny znak, że zbliża się zima, noce są coraz dłuższe a dni krótsze. Jest też coraz zimniej. Stąd wzięła się zresztą nazwa grudniowej pełni. Jeśli macie zamiar obserwować ją w terenie, pamiętajcie, żeby się ciepło ubrać.

Warto przypomnieć, że wiele nazw pełni Księżyca (truskawkowa, kwietna, wilcza itp.) wywodzi się z obserwacji przyrody i zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Jak tłumaczył w rozmowie z www.wroclaw.pl Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego: – Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca różnymi, ciekawymi nazwami.

Zobacz w galerii, jak Pełnia Zimnego Księżyca prezentowała się przed rokiem we Wrocławiu!

Pełna Zimnego Księżyca we Wrocławiu - grudzień 2023 Oleksandr Poliakovsky/archiwum wroclaw.pl
Pełna Zimnego Księżyca we Wrocławiu - grudzień 2023

Pełnia Zimnego Księżyca w grudniu 2024. Kiedy obserwować?

Zimny Księżyc pojawi się w pełnej okazałości w niedzielę 15 grudnia, a maksimum osiągnie o godzinie 10:02. Będzie go można oglądać również w sobotę w nocy i w poniedziałek 16 grudnia.

Jego obserwacja nie wymaga użycia specjalistycznych sprzętów, typu luneta czy lornetka. Ważna jest jednak pogoda i bezchmurne niebo. Księżyc najlepiej jest widoczny w nocy, z dala od świateł miasta, w zaciemnionych miejscach, typu park, las czy w górach.

Kiedy w Wigilię 2024 na niebie pojawi się pierwsza "gwiazdka"?

Wiele osób przygotowuje się już do Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z polską tradycją Wigilia rozpoczyna się w momencie, kiedy na niebie pojawi się pierwsza "gwiazdka". To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii zobaczyli Trzej Królowie.

W Wigilię zazwyczaj szukają jej na niebie dzieci. Kiedy pojawi się w tym roku? To zależy od regionu. I oczywiście od pogody. Jak podaje AstroNET - Polski Portal Astronomiczny, najwcześniej będzie widoczna w Suwałkach na Podlasiu, gdzie Słońce zajdzie o godz. 15:09, a najpóźniej w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku – o 15:55. We Wrocławiu ma się pojawić o 15:49.

Często można ją jednak pomylić z planetą Wenus albo Jowiszem. Eksperci przypominają, że gwiazdy "mrugają", a planety świecą stałym światłem.

Pełnia Wilczego Księżyca i Kwadrantydy, rój meteorów w styczniu

Z kolei na początku nowego roku warto wypatrywać na niebie Kwadrantyd, czyli rojów meteorów.

- W nocy z 3 na 4 stycznia pojawi się kolejny rój meteorów zwany Kwadrantydami. Będzie to w zasadzie jedna noc, kiedy będą bardzo aktywne. Trzeba będzie mieć trochę szczęścia, by trafić z pogodą - powiedział na antenie RMF MAX Adam Derdzikowski z płońskiego planetarium i obserwatorium astronomicznego.

Pełnia Księżyca Adobe Stock
Pełnia Księżyca

W styczniu 2024 czeka nas Pełnia Wilczego Księżyca.

Wszystkim wielbicielom obserwacji nieba życzymy pięknych widoków!

Nazwy pełni Księżyca w roku (źródło NASA):

  • w styczniu Pełnia Wilczego Księżyca,
  • w lutym Pełnia Śnieżnego Księżyca,
  • w marcu Pełnia Robaczego Księżyca,
  • w kwietniu Pełnia Różowego Księżyca, zwana Rybną,
  • w maju Pełnia Kwiatowego Księżyca,
  • w czerwcu Pełnia Truskawkowego Księżyca,
  • w lipcu Pełnia Koźlego Księżyca,
  • w sierpniu Pełnia Księżyca Jesiotrów,
  • we wrześniu Pełnia Kukurydzianego Księżyca lub Plonów,
  • w październiku Pełnia Krwawego Księżyca,
  • w listopadzie Pełnia Mroźnego Księżyca lub Bobrzego Księżyca,
  • w grudniu Pełnia Zimnego lub Zimowego Księżyca.

źródło: space.com, forbes.com,

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama