°C Pogoda we Wrocławiu

4. Zapłonęło niebo! Zorza polarna nad Dolnym Śląskiem
Zorza polarna nad repliką średniowiecznego grodu w Obiszowie koło Głogowa Marcin Kopij
Zorza polarna nad repliką średniowiecznego grodu w Obiszowie koło Głogowa

W sobotę i niedzielę (4 i 5 listopada) w całej Polsce można było obserwować piękny, kolorowy spektakl na niebie - zorzę polarną. Oczywiście, jeśli pogoda dopisała i widoku nie przesłaniały chmury. Niektórym szczęśliwcom udało się ją także uchwycić nad Dolnym Śląskiem. W sieci pojawiły się m.in. zdjęcia zorzy polarnej z Namysłowa, Legnicy, Oławy, Obiszowa czy Lubina.

Zdjęcia zorzy polarnej podbiły w weekend internet. Niecodzienne zjawisko można było podziwiać na niebie w sobotę i niedzielę wieczorem i w nocy. Od Podhala, przez Warszawę, Kraków, Kaszuby, aż po Bałtyk. Mimo mało sprzyjającej pogody udało się ją uchwycić w kadrze również na Dolnym Śląsku.

Zorza polarna - co to za zjawisko?Zorza polarna to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety, charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. Powstaje na skutek oddziaływania cząstek pochodzących z wiatru słonecznego z górną warstwą atmosfery Ziemi. Te cząstki emitują światło o różnych kolorach, tworząc zielone, czerwone, niebieskie i fioletowe łuny na niebie. Ich kolor zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen. Jak sama nazwa wskazuje, zorza polarna występuje głównie na dalekiej północy, w okolicy kół podbiegunowych. Zdarza się jednak, że jest widoczna również w Polsce. Tak było właśnie w miniony weekend.Zorza polarna nad Polską. Jedna z najpiękniejszych w 2023 r.
- Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z jedną z najpiękniejszych zórz polarnych od 2003 roku. Gdyby nie chmury, to zorzę dałoby się dostrzec nieuzbrojonym okiem z absolutnie CAŁEJ Polski. Obserwowano ją nawet z centrum Krakowa czy spod samiuśkich Tatr! Zorza była wynikiem przechodzenia przez Ziemię jednego z CME (koronalny wyrzut masy ze Słońca) wyemitowanych w ciągu ostatnich dni. Co ciekawe, nie ma 100% pewności, że to było już to silne tzw. full halo CME, którego się spodziewamy. Zobaczymy, co się wydarzy w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Jestem absolutnie zachwycony, że tak wielu z Was udało się zaobserwować ten szalony spektakl na niebie, mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych.
Karol Wójcicki, autor profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku
Zdjęcia świetlistych, kolorowych łun szybko obiegły internet. To niecodzienne zjawisko uchwycił m.in. fotograf z Dolnego Śląska - Marcin Kopij, który sfotografował zorzę nad repliką średniowiecznego grodu w Obiszowie, w gminie Grębocice.
- Kilka kadrów z tańca chmur, gwiazd i zorzy. Zorza z 5 listopada, około godz. 20. Oj działo się na niebie, wystarczyło na długim czasie naświetlania ustawić cokolwiek w kierunku północnym, aby zobaczyć już jakieś kolory zorzy. Zorza nad makietą grodu w Obiszowie, powiat polkowicki, Grębocice, woj. dolnośląskie. Niestety pogoda nie pozwoliła "poszaleć", ale symbolicznie jest.
Marcin Kopij, fotograf na Facebooku
Zorza polarna nad Polską
Lubin, woj. dolnośląskieLegnica, woj. dolnośląskie