wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Park Henrykowski we Wrocławiu: kiedy powstanie i co to jest remediacja

Park Henrykowski to pomysł na zagospodarowanie terenu kolejowego znajdującego się między Hubami, Tarnogajem i Przedmieściem Oławskim. Tern wymaga remediacji. Na czym polega ten proces i jak będzie przeprowadzony.

Reklama

Gdzie w przyszłości powstanie park Henrykowski?

Park Henrykowski zaplanowany jest na terenach po kolejowych, na wrocławskich Hubach w rejonie ulic: Prudnickiej, Paczkowskiej, Henrykowskiej i Jesionowej.

Są to części działki nr 4/144  i 4/64, AM-42 w obrębie Południe. Docelowy obszar parku znany będzie dopiero po ostatecznym przekazaniu gruntów Gminie Wrocław.

Jaki teren będzie zagospodarowany w ramach WBO?

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego chcielibyśmy zrealizować projekt na częściach powyższych działek, zgodnie z dokumentacją projektową, w obecnie jedynym możliwym obszarze 3,38 ha, który wydzierżawiły Gminie Wrocław Polskie Koleje Państwowe.

koncepcja parku Henrykowskiego materiały organizatorów
koncepcja parku Henrykowskiego

Co to jest remediacja i dlaczego musi być zrobiona?

Remediacja jest to proces oczyszczenia gruntu z zanieczyszczeń chemicznych lub zmniejszenia ilości wskazanych zanieczyszczeń gruntowych i ich wpływu na ludzi i środowisko.

koncepcja parku Henrykowskiego materiały organizatorów
koncepcja parku Henrykowskiego

Remediację można wykonać w dwóch wariantach. Pierwszy polega na wymianie gruntu a drugi to zadziałanie na ziemię jej naturalną mikroflorą przez pobranie z ziemi naturalnie w niej żyjących mikroorganizmów, z próbek pobranych z terenu przeprowadzana jest selekcji tych, żywiących się zanieczyszczeniami występującymi na tym terenie i namnożenie mikroorganizmów do bardzo skondensowanej formy. Tak przygotowany biopreparat wprowadzany jest do ziemi. W momencie, gdy zanieczyszczenia zostaną usunięte, mikroorganizmy nie mając pożywienia obumierają i mikroflora powraca do pierwotnej wersji - tyle że bez zanieczyszczeń. Jest to metoda gwarantująca pełne, kompletne i w pełni ekologiczne zremediowanie zanieczyszczeń bez ich wydobywania, bez uciążliwości.

W Parku Henrykowskim wykonana zostanie druga metoda oczyszczenia gruntu z zanieczyszczeń.

Natomiast konieczność przeprowadzenia remediacji wynika z przepisów prawa, dokładnie Rozporządzenia Ministra Środowiska z września 2016 roku. Szczególnie podlegają jej obszary poprzemysłowe, które mają kilkukrotnie wyższą normę dopuszczalnych wartości substancji, niż np. tereny przeznaczone pod mieszkalnictwo, czy rekreację. Stąd obszary będące czyste pod cele komercyjne, traktowane są jako noszące kilkukrotne przekroczenia względem norm bardziej restrykcyjnych.

Badania przeprowadzone w Parku Henrykowskim wykazały przekroczenia typowych substancji dla obszarów poprzemysłowych dlatego proces remediacji jest wymagany na terenie przyszłego parku.

Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia budowy parku?

Budowa Parku Henrykowskiego możliwa będzie po zakończonym procesie remediacji oraz po pisemnym zobowiązaniu Polskich Kolei Państwowych do przekazania nieruchomości na rzecz Gminy Wrocław.

O ile mierzalny jest czas remediacji, tj. 2 – 3 miesiące na pozyskanie zgody na remediację od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i 12 miesięcy na remediację, to bardzo trudno określić czas oczekiwania na podjęcie decyzji w PKP czy i w ogóle nieruchomości zostaną przekazane trwale Gminie Wrocław. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama