wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Proste sposoby na oszczędzanie w domu, czyli jak wpływać na zużycie energii na oświetlenie, ogrzewanie [PORADY]
Na zdjęciu: dłonie z kalkulatorem przed grzejnikiem Shutterstock / Proxima Studio
Na zdjęciu: dłonie z kalkulatorem przed grzejnikiem

Widząc galopującą inflację i skaczące ceny energii, młodzież powie w tym roku: „odklejka!”. A dorośli? Pewnie już słów im brak. Jeżeli brakuje też pomysłów na to, co robić, by kontrolować w domach zużycie energii, zmniejszać jej straty, by obniżyć rachunki – podpowiadamy, idąc za radami dr inż. Marii Kostki z Politechniki Wrocławskiej. Przykładowo: 4 stopnie mniej w domu, to o 20 procent niższe rachunki za ogrzewanie. Przeczytajcie!

Reklama

Polak pewnie zastanowi się dwa razy, zanim nastawi kaloryfer na szóstkę, nawet jeżeli zima będzie sroga. Nic dziwnego, skoro ogrzewanie jest coraz kosztowniejsze, a do tego droższy prąd już zagląda do portfela. Obawy przed wyższymi rachunkami są zasadne. Warto zatem pomyśleć, co można zrobić, by wydatków nie było ponad miarę.

Oszczędzać energię – oto rada generalna. – Żeby móc odpowiedzieć na pytanie, jak wpłynąć na rachunki, musimy najpierw zorientować się, gdzie w naszych domach pojawiają się potrzeby energetyczne – zauważa dr inż. Maria Kostka z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

– Przede wszystkim zapotrzebowanie na energię cieplną na ogrzewanie i wentylację, ale także na ciepłą wodę. Dodatkowo dochodzi energia na oświetlenie wnętrz i zasilanie sprzętu. Energii wymaga przygotowanie posiłków, niezależnie czy mamy indukcję na prąd, czy kuchenkę gazową – wymienia ekspertka.

Oszczędzanie ciepła w domu i mieszkaniu

Najpierw ogrzewanie i kaloryfery. Nie powinny być zasłonięte szafą, komodą, a nawet zasłoną czy firaną. – Jeżeli są odsłonięte, powietrze lepiej wokół nich cyrkuluje i grzejniki pracują efektywniej – wyjaśnia dr Kostka.

Teraz warto je przykręcić. Oczywiście, że nikt nie będzie siedział w zimnym domu, lecz warto wiedzieć, że każdy stopień ma znaczenie. Według wyliczeń dr Kostki, przy 22 stopniach zapotrzebowanie energii jest o 40 procent większe niż przy 20.

Te dwa stopnie mogą przynieść rocznie 350 złotych oszczędności przy ogrzewaniu gazowym, natomiast przy cieple sieciowym nawet 1000 złotych rocznie. W sypialni w zupełności wystarczy 18 stopni, co jest korzystne nie tylko dla budżetu, ale także dla zdrowia. Warto kupić termometr i czujnik wilgoci, który mierzy także inne parametry, takie jak stężenie dwutlenku węgla lub innych zanieczyszczeń powietrza. Obserwujmy, co dzieje się w naszych mieszkaniach.
Maria Kostka z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej

Pozostałe sposoby to:

  • zmniejszanie temperatury w pomieszczeniach pustych lub pod nieobecność mieszkańców;
  • korzystanie z energii słonecznej, która naturalnie nagrzewa domy (odsłanianie okien);
  • przykręcanie grzejników podczas smażenia lub gotowania, czyli wykorzystywanie ciepła z gotowania;
  • kupienie i zamontowanie na kaloryferach termostatów, czyli urządzeń, które reagują na bieżąco i automatycznie na potrzeby energetyczne pomieszczeń;
  • zasłanianie rolet zewnętrznych po zmroku w zimne lub wietrzne dni, co ogranicza dostęp chłodnego powietrza do okien;
  • wymienienie uszczelek w oknach i drzwiach (w razie potrzeby) oraz uszczelnienie niepotrzebnych otworów, ale nie można zaślepiać otworów wentylacyjnych, które zwykle są w kuchni i łazience.

Wietrzenie i myślenie o sąsiadach

Pomimo posiadania wentylacji, bardzo ważne jest okresowe wietrzenie. Maria Kostka radzi, by robić to krótko i intensywnie – kilka razy dziennie po kilkanaście minut:– W ten sposób pozbywamy się nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla. Szczególnie mocno przewietrzmy pomieszczenie, jeśli przygotowujemy posiłki na gazie.

Ekspertka przypomina o skręcaniu grzejników na czas wietrzenia, bo inaczej można stracić nawet 15 procent energii. Dodaje, że wentylacja ma znaczenie również dla zdrowia. Niewłaściwa wymiana powietrza sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Maria Kostka zachęca do pomyślenia nie tylko o sobie. Jeżeli na długi czas ogrzewanie jest w mieszkaniu wyłączone, więcej ciepła zużyje sąsiad. Podobnie z klatkami schodowymi i innymi pomieszczeniami wspólnymi. Lepiej nie wyłączać tam kaloryferów całkowicie, bo paradoksalnie wszystkim mogą wzrosnąć rachunki – budynek „weźmie” ciepło wytwarzane w domu. Z tego samego powodu nie warto zostawiać w zimne dni i noce otwartych okien w piwnicach lub na strychach.

Stare dobre sposoby na oszczędzanie prądu

Na oszczędzanie prądu też są sposoby, od lat te same, powtarzane jak mantra, ale teraz warto tę wiedzę utrwalić:

  • gaszenie światła tam, gdzie nas nie ma;
  • wyłączanie telewizora, radia na noc;
  • ograniczenie liczby źródeł światła (punktów świetlnych);
  • wymiana żarówek na LED – eksperci wyliczyli, że można na tym zaoszczędzić 2500 zł rocznie;
  • pranie w pełnej pralce i zmywanie w pełnej zmywarce;
  • nie gotować całego czajnika, gdy nie ma potrzeby.

– Warto policzyć, czy opłaca się przejście na prąd dwutaryfowy lub trzytaryfowy. Ja przeszłam i oszczędzam 30 procent, ale proszę pamiętać, że nie w każdym domu to zadziała – przestrzega ekspertka.

Przy wymianie sprzętów RTV czy AGD zaleca się kupienie urządzeń wysokiej klasy energetycznej, czyli o relatywnie niskim poborze energii. – Są droższe, ale w długim okresie opłaca się w nie zainwestować – sugeruje dr Kostka.

Najnowsze badania dużego sklepu ze sprzętem pokazały, że prawie każdy Polak przy zakupie elektroniki bierze pod uwagę pobór energii. Znaczna część pytanych powiedziała, że jest skłonna zapłacić więcej za urządzenie energooszczędne, żeby obniżyć miesięczne rachunki za prąd.

Według zasad UE najwyższa klasa energetyczna ma oznaczenie A+++, natomiast najniższa to G.

Zimna woda oszczędności doda    

Szukając oszczędności w domu, należy zwracać uwagę również na wodę. – Ograniczmy zużycie zarówno ciepłej, jak i zimnej, podczas codziennych czynności, takich jak zmywalnie, pranie, mycie zębów. Korzystajmy z krótkiej kąpieli pod prysznicem zamiast wylegiwania się w pełnej wannie. Kąpmy się w trochę zimniejszej wodzie – wymienia Maria Kostka.

W domach jednorodzinnych poleca ustawić harmonogram pracy pompy (jeżeli taka jest) – pod nieobecność domowników nie ma potrzeby, by ciepła woda cały czas krążyła w rurach.

Zastosowanie tych sposobów i zmiany nawyków powinny być widoczne w rachunkach za ogrzewanie, prąd i wodę. Ich zmniejszenie jest prawdopodobnie najważniejsze z punktu widzenia domowników, lecz dr Kostka zwraca uwagę, że u progu kryzysu energetycznego i klimatycznego niezbędne jest racjonalne wykorzystanie zasobów energetycznych, co przekłada się również na aspekty związane ze środowiskiem.

Polecamy lekturę poradnika w naszym serwisie specjalnym pod hasłem Ciepło w Domu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl