wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Oblicza Odry” odcinek 3: Odra z lotu ptaka. Te gatunki możecie spotkać nad rzeką [WIDEO]
Rzeka Odra i most nad Odrą Wroclaw TV
Rzeka Odra i most nad Odrą

Nadodrzańska fauna nie tylko chowa się w głębinach i zaroślach. Jest też bardzo dobrze widoczna gołym okiem, choć często wysoko ponad powierzchnią wody. Np. ptaki, które licznie zasiedlają dolinę Odry. Nad samą rzeką, a także w jej dorzeczach i na rozlewiskach żyje około 100 różnych gatunków. Jaki czeka je los i jak swoją działalnością utrudniamy życie tym zwierzętom opowiada ornitolog, Krzysztof Kałużny, który na co dzień opiekuje się ptakami we wrocławskim zoo.

Reklama

Zobaczcie wideo i trzeci odcinek z cyklu Oblicza Odry. Tym razem skupiamy się na nadodrzańskiej faunie.

– Większość gatunków ptaków, które mamy w zoo, jest pod jakimś rodzajem ochrony lub ich populacje się zmniejszają. Gdybyśmy doprowadzili do „zdziczenia” rzeki byłoby jeszcze gorzej – mówi Krzysztof Kałużny, ornitolog i opiekun ptaków w Zoo Wrocław.

Jakie gatunki ptaków możemy zaobserwować nad Odrą?

Odra to bowiem ptasia A4. Wzdłuż rzeki przelatuje rocznie olbrzymia liczba ptaków. Część z nich odpoczywa nad wodą przed dalszą wędrówką a dla około 85 gatunków jest to miejsce zimowania. Nie musimy kryć się w zaroślach z lornetką, żeby nad Odrą zaobserwować kaczki krzyżówki, łabędzie czy czaple, ale są też ptaki, których obecność może zaskoczyć.

– Często wzdłuż Odry latają bieliki, błotniaki, żurawie i kormorany – wylicza Krzysztof Kałużny.

Odra to także bogactwo rzadkich ptaków, jak wodniczka, która na Węgrzech została już uznana za gatunek wymarły. W Polsce z powodu osuszania terenów jej populacja także kurczy się z każdym rokiem.

Jak człowiek szkodzi ptakom?

Dokarmianie spleśniałym chlebem czy resztkami z obiadu, wyrzucanie plastiku, który oplata się wokół dziobów czy skrzydeł, w końcu zatruwanie i niszczenie ich domu – to szkodliwe działania człowieka, które odbijają się na ptasiej populacji.

– Na pewno ptaki przetrwają, ale nie w takiej formie, jaką znamy dzisiaj. Musimy być na to przygotowani, że niektóre gatunki nie dadzą sobie rady. Staramy się minimalizować straty – podkreśla ornitolog.

Nadodrzańska fauna to nie tylko ptaki

Fauna nad Odrą to jednak nie tylko ryby i ptaki. To choćby wydry, bobry a także wiele gatunków nietoperzy. W mokradłach żyją liczne żaby oraz niegroźne węże a na suchszych terenach jaszczurki oraz motyle. Nie trzeba wiele, by je dostrzec… jeszcze.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl