wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. O czym szepczą rośliny? W Muzeum Architektury rozpoczyna się wystawa Greenhouse Silent Disco [GALERIA]

Trzykrotki, skrzydłokwiaty, paprocie, zielistki, grubosze, bluszcz i inne rośliny doniczkowe, które zostały przyniesione do Muzeum Architektury przez wrocławian, mają dzisiaj swój wielki dzień: rozpoczyna się wystawa #Greenhouse Silent Disco, podczas której będzie można ich… posłuchać.

Reklama

Wystawa Greenhouse Silent Disco w Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5) rozpoczyna się dzisiaj o godzinie 18 i będzie trwała do 15 października.

To już jej druga edycja. Pierwsza gościła na 23. Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury Współczesnej w Mediolanie i dotyczyła roślin leśnych, natomiast ta zaprezentuje rośliny domowe, w tym te przyniesione przez mieszkańców Wrocławia.

Rośliny nie są tak pasywne, jak do niedawna sądziliśmy

 „Prezentacja” nie jest do końca odpowiednim słowem, bo organizatorzy wystawy chcą przełożyć „mowę” roślin na światło i dźwięki.

Od kilkudziesięciu lat nauka bezsprzecznie dowodzi, że rośliny niesłusznie uważane były niegdyś za organizmy pasywne, bo choć wykształciły odmienne tkanki i narządy niż my, zwierzęta, to zarówno ich sprawność sensoryczna, jak i umiejętność reagowania na bodźce przerasta nasze dawne wyobrażenia. Jeśli człowiek posiada zmysłów pięć, to według niektórych badań, można wyróżnić dwadzieścia tych, którymi dysponują rośliny. Zielone organizmy potrafią wyczuwać i szacować siłę ciężkości, siłę pól elektromagnetycznych, poziom wilgotności oraz analizować różnice stężeń substancji chemicznych, są wrażliwe na dotyk i temperaturę, widzą, rejestrują najdrobniejsze nawet wibracje. Mają zdolność ostrzegania się, obrony przed niebezpieczeństwem i dzielenia się zasobami naturalnymi. Potrafią też komunikować się i porozumiewać w obrębie własnych społeczności i międzygatunkowo, jednak człowiek wciąż ma problem z rozpoznaniem ich bezgłośnej mowy. Jak dotąd nie poznaliśmy bliżej ich języka.
Twórcy wystawy GreenhouseSilentDisco w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Inspiracją były badania prowadzone przez fizjologa roślin

Instalacja Greenhouse Silent Disco to efekt inspiracji badaniami prowadzonymi przez wybitnego fizjologa roślin prof. Hazema Kalajiego, które skupiają się na analizie fotosyntezy – procesu kluczowego nie tylko dla egzystencji samych roślin, ale za sprawą produktu ubocznego, czyli tlenu,  dla całego ziemskiego ekosystemu.

Fotosynteza jest zjawiskiem niezwykle złożonym i wciąż nie do końca przebadanym. Jednym z istotnych aspektów badań z nią związanych, jest obserwacja fluorescencji chlorofilu, która może być kluczem do zrozumienia mowy roślin (plant talk) - interfejsem, który pozwala wprowadzić relacje z roślinami na niedostępny dotąd poziom. Umożliwia monitorowanie kondycji poszczególnych roślin i całych ekosystemów, pozwalając wsłuchać się w ich potrzeby i bardziej świadomie postrzegać je jako istoty żyjące, które tak jak my, mają prawo do optymalnego, pełnego rozwoju.
Twórcy wystawy GreenhouseSilentDisco w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Nawiąż więź z gruboszem i paprotką

Zielona instalacja ma być próbą nawiązania więzi poprzez interakcję między ludźmi a roślinami, przy czym to właśnie dla roślin zarezerwowano rolę główną.

Kreując sytuację spotkania z kilkuset roślinami, które towarzyszą nam na co dzień we wnętrzach naszych mieszkań, przyglądamy się ich naturze i monitorujemy ich potrzeby. Za sprawą nowoczesnej technologii staramy się przywrócić umiejętność komunikacji i współodczuwania z innymi gatunkami, którą możemy wyobrazić sobie jako dawno utraconą więź z naturą.
Twórcy wystawy GreenhouseSilentDisco w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Po co to wszystko? Bo zdaniem twórców wystawy bliższe poznanie świata roślin po prostu leży w naszym interesie.

–  Im lepiej się porozumiemy i będziemy wrażliwsi na potrzeby towarzyszących nam gatunków,  w tym większej symbiozie toczyć się będzie nasza wspólna egzystencja i tym efektywniej dla wszystkich będziemy w stanie kształtować nasze wspólne otoczenie. Jeśli tylko będziemy w stanie oddać im głos i uważnie się w niego wsłuchać – mówią.

W jaki sposób możemy "usłyszeć" rośliny?

Zebrane w Muzeum Architektury roślin umieszczono w specjalnie zaprojektowanych, ceramicznych donicach wykonanych przez studentki i studentów Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Każda donica została wyposażona w cyfrowe sensory połączone z systemami komputerowymi, które na bieżąco będą śledzić i rejestrować „mowę” roślin.

Donice z roślinami zostały zamontowane na drewnianej konstrukcji zaprojektowanej przez MiastoPracownia, dzięki czemu w Sali Romańskiej powstała zielona, zalana światłem szklarnia.

  • Organizatorzy wystawy: Muzeum Architektury we Wrocławiu i Instytut Adama Mickiewicza
  • Kuratorka i kurator: Małgorzata Devosges-Cuber, Michał Duda

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl