wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. WROCŁAW NIE MARNUJE
  5. Miasto zaczyna od siebie
W UMW zamontowano kilkadziesiąt nowych dystrybutorów wody, z których od kilku miesięcy korzystają urzędnicy
W UMW zamontowano kilkadziesiąt nowych dystrybutorów wody, z których od kilku miesięcy korzystają urzędnicy

Urząd Miejski Wrocławia zaczyna zmiany od siebie i również angażuje się w działania w ramach kampanii Wrocław nie marnuje.

Reklama

W budynkach urzędu zamontowano w 2020 r. 89 nowych dystrybutorów wody, z których na co dzień korzystają wszyscy pracownicy. Urządzenia są podpięte bezpośrednio do sieci wodociągowej. Wcześniej, w ciągu roku pracownicy urzędu zużywali ok. 190 tys. butelek plastikowych z wodą. To prawie 5 ton odpadów rocznie. 

Pracownicy urzędu wymieniają się książkami oraz płytami - przeczytane i niepotrzebne zostawiają na jednym z 8 giveboxów. To specjalne regały znajdujące się w budynkach Urzędu Miejskiego, na których każdy odwiedzający może zostawiać swoje książki czy płyty i wymieniać je na te, które pozostawił ktoś inny.

Gdzie można znaleźć giveboxy?- pl. Nowy Targ - w Centrum Obsługi Mieszkańca- ul. Świdnicka - w holu głównym- ul. Bogusławskiego - w holu głównym - al. Kromera - w holu głównym- ul. Hubska - w holu głównym- Sukiennice - ul. Kotlarska- ul. Zapolskiej

W 2020 roku, w ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju urząd pilotażowo zrezygnował z pojemników na odpady w pokojach pracowników urzędu przy ul. Hubskiej oraz Świdnickiej. Dzięki temu została zredukowana liczba zużywanych worków foliowych. Miasto zorganizowało również zbiórkę elektroodpadów i pustych słoików, które zostały wykorzystane w foodsharingu. Potrawy w tych słoikach trafiły później do lodówek społecznych.

Urząd miejski wspiera również Foodsharing, który na terenie miasta tworzy lodówki społeczne, tzw. jadłodzielnie. W marcu 2021 nowy punkt na foodsharingowej mapie miasta powstał przy budynku urzędu na ul. Hubskiej. 

Wraz z pojawieniem się nowej, unijnej dyrektywy, która zakazuje sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku, aktualizację zarządzenia przygotował również prezydent Jacek Sutryk. Dokument dotyczący wyeliminowania stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia, jednostkach organizacyjnych Gminy Wrocław oraz na imprezach organizowanych przez Miasto Wrocław po raz pierwszy został opublikowany w 2019 roku. Tegoroczna aktualizacja zakłada m.in. korzystanie z wyrobów biodegradowalnych oraz wielokrotnego użytku.

Dobre praktyki wprowadzają i pielęgnują również miejskie spółki lub z miejskimi udziałami. Ponad połowa z nich sortuje śmieci. Eliminowany jest również plastik, a część przedsiębiorstw finansuje pracownikom bidony wielorazowe na wrocławską kranówkę. Przykładowo, zakup naczyń wielorazowych dla pracowników ZOO to oszczędność rzędu 15 tys. butelek plastikowych rocznie.

Podobnie jest we wrocławskich placówkach edukacyjnych. Prawie 90% szkół i przedszkoli już zrezygnowało z naczyń plastikowych, zastępując je ekologicznymi. Kluczowa jest również edukacja najmłodszych. W ponad 90% szkół i przedszkoli przeprowadzono dotychczas lekcje i pogadanki na temat recyklingu, a wszyscy wrocławscy uczniowie segregują śmieci.

We wrześniu planowane jest także szkolenie dla pracowników Urzędu Miejskiego dotyczące segregacji odpadów oraz kolejna zbiórka elektroodpadów.

Posłuchaj podcastu

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl