wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Nasze środowisko
  5. Materiały niebezpieczne
Materiały niebezpieczne

Odpady niebezpieczne – niewłaściwie utylizowane, ze względu na swój rodzaj i skład moją zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Wykazują skłonności do emisji toksycznych gazów, szybko się palą i wybuchają. Mogą reagować chemicznie z różnymi elementami środowiska naturalnego, jak również skazić wodę i glebę. Czy jednak na pewno wiemy, czym są odpady niebezpieczne i które produkty się do nich zaliczają? 

Reklama

Niestety często kojarzymy je tylko z produktami pochodzącymi z dużych zakładów przemysłowych czy farmaceutycznych i w związku z tym nie łączymy ich z naszą codzienną działalnością. Owszem, odpady niebezpieczne powstają w sektorze gospodarczym, ale każdy z nas generuje je także w swoim domu. Niestety nie zawsze wiemy, jak bezpiecznie się ich pozbywać, w związku, czym niejednokrotnie mieszamy je z pozostałymi śmieciami lub usuwamy je do toalety. To poważny błąd, ponieważ materiały takie mają destrukcyjny wpływ nie tylko na wodę i środowisko, ale też na materiały konstrukcyjne.

Warto, więc przypomnieć sobie, które odpady są uważane za niebezpieczne. Rodzaje odpadów niebezpiecznych są wymienione w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (Dz. U. 2013 Poz.21), a są to:

  • odpady zawierające PCB (polichlorowane bifenyle)
  • odpady azbestowe
  • oleje smarowe
  • baterie i akumulatory
  • odpady medyczne i weterynaryjne
  • świetlówki i żarówki energooszczędne
  • przeterminowane leki
  • komunalne osady ściekowe
  • odpady pochodzące z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu
  • odpady z wypadków
  • odpady metali

Pozbywanie się odpadów niebezpiecznych nie wymaga od nas wiele wysiłku, przynosi natomiast mnóstwo korzyści. Warto pamiętać, że tego typu odpady należy przekazywać do bezpłatnych punktów zbiórki. Spotykamy je w wielu miejscach odwiedzanych przez nas każdego dnia. Zatem zużyte baterie powinniśmy przekazywać do pojemników znajdujących się w sklepach, urzędach czy szkołach. Na przeterminowane leki przeznaczone zostały pojemniki w aptekach. Na stronie www.mapa.ekosystem.wroc.pl znajduje się mapa, na której zaznaczono miejsca zbiórki niektórych odpadów niebezpiecznych oraz tych odpadów, które sprawiają nam problem przy segregacji. Można, więc łatwo i szybko wyszukać najbliższe miejsce, do którego należy przynieść odpady.

Bardzo ważne są oznaczenia odpadów niebezpiecznych. Dzięki ich znajomości można łatwo rozpoznać nie tylko szkodliwość odpadu, ale też pojazdy, które tego typu śmieci przewożą. Są to pomarańczowe, kwadratowe znaczki, na których widnieją odpowiednie symbole – czaszka oznaczająca odpady toksyczne, czarny X – substancja szkodliwa lub drażniąca, ogień – to substancja łatwopalna oraz drzewo z martwą rybą – oznaczające odpady niebezpieczne dla środowiska naturalnego. 

Informacje na temat materiałów niebezpiecznych:


ekosystem
Wrocław
Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl