wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 17°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dbajmy o nasze otoczenie!

Wrocław cieszy się opinią jednego z piękniejszych miast w Polsce. Aby ta opinia wciąż się utrzymywała, wszyscy musimy zadbać o porządek dookoła. Warto wiedzieć, kto i za co jest odpowiedzialny.

Reklama

Wiedza dotycząca segregacji śmieci, ich wywozu czy recyklingu to nie tylko dbanie o wspólne dobro, jakim jest środowisko. Informacje te przynoszą również wymierne rezultaty, którymi są czyste ulice, chodniki i place, a co za tym idzie piękny wizerunek naszego miasta oraz bezpieczeństwo i komfort dla jego mieszkańców. Czystość wokół nas to jednak złożony mechanizm, który aby prawidłowo działał, musi być współtworzony przez wszystkich. Odpowiedzialność spada na każdego, jednak dbanie o porządek w danych obszarach miasta, należy do konkretnych osób lub służb.

Przede wszystkim każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do utrzymywania porządku w jej obrębie. Nie chodzi jednak tylko o ogólny porządek. Po pierwsze, zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel musi prowadzić selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Co za tym idzie, do jego obowiązków należy też utrzymanie w dobrym stanie pojemników na śmieci? Muszą one znajdować się w obrębie posiadłości, a dostęp do nich musi być ułatwiony. Bardzo ważne jest również, aby zarządzając nieruchomością pamiętać o uprzątnięciu błota, lodu, liści oraz śniegu z części nieruchomości, które służą do użytku publicznego, np. chodnik przed domem. Dzięki tym czynnościom nie tylko dbamy o porządek, ale przede wszystkim zapewniamy bezpieczeństwo sobie i innym. Każdy właściciel samochodu powinien również pamiętać o tym, by swój pojazd myć wyłącznie w miejscu do tego przystosowanym, czyli tam, skąd woda może bezpiecznie spływać, nie zanieczyszczając mydlinami przejść czy placów.

Nasze otoczenie to jednak nie tylko granice nieruchomości. Każdy mieszkaniec jest odpowiedzialny za wyrzucanie śmieci w miejscach do tego przeznaczonych. Pozbywanie się odpadów na nielegalnych wysypiskach, pozostawianie ich w lasach lub nad rzekami, a także zaśmiecanie ulic, jest karane mandatem pieniężnym. Z wielu miejsc, takich jak przystanki autobusowe, place zabaw, parki czy tereny nadrzeczne, korzystamy, na co dzień, dlatego utrzymanie ich w czystości jest sprawą priorytetową. Trzeba jednak też uświadomić sobie, że obowiązek prawidłowego pozbywania się śmieci spoczywa również na wykonawcach, firmach zajmujących się odbiorem odpadów oraz na Gminie. To właśnie oni odpowiadają za opróżnianie pojemników w odpowiednim czasie, za zapewnienie mieszkańcom worków na śmieci, odpowiednią segregację, czy w końcu zorganizowanie przetargu na odbiór śmieci. W przypadku niewywiązywania się ze swoich obowiązków, instytucje te, tak samo jak mieszkańcy podlegają karze grzywny. O czystość i prawidłową segregację w mieście dbają specjalne kontrole, złożone nie tylko ze strażników, ale również z samych mieszkańców. W mieście znajduje się wiele koszy na śmieci, nad rzekami porozstawiane zostały specjalne pojemniki na odpady, każdy z nas płaci za wywóz śmieci – warto, zatem zmobilizować się, uniknąć kary pieniężnej i zadbać o nasze wspólne dobro.

Eko sąsiad

Eko wrocławianin


ekosystem
 
www.wroclaw.pl
Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl