wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Nasze środowisko
  5. Niechciane pozostałości po remoncie, budowie i wymianie mebli
Niechciane pozostałości po remoncie, budowie i wymianie mebli

Budowa domu, remont czy nawet tylko zmiany wystroju, zawsze pozostawiają po sobie kłopotliwe śmieci, których pozbycie się może nie być łatwe. Niejednokrotnie popełniany jest wtedy ogromny błąd, mianowicie wyrzucanie odpadów do komunalnego kontenera, spalenie ich we własnym piecu, albo wywiezienie do lasu. 

Reklama

Odpady tego typu są problematyczne nie tylko ze względu na swoje spore gabaryty, ale przede wszystkim odznaczają się dużą szkodliwością dla środowiska. Do odpadów budowlanych i remontowych często trafiają folie, styropiany, gruz, druty, pozostałości farb i rozpuszczalników, opakowania po lakierach. Zwłaszcza te ostatnie emitują do środowiska wiele szkodliwych substancji, zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt. Samodzielne spalanie śmieci w domowym piecu wydaje się być szybkim i prostym rozwiązaniem, jednak jest równie niebezpieczne jak pozostawianie śmieci w lasach czy w rzekach. Podczas spalania do powietrza emitowane są substancje rakotwórcze i silnie zanieczyszczające. Mimo, iż samodzielne pozbywanie się takich odpadów grozi mandatem pieniężnym, to niestety nadal stanowi bardzo poważny i częsty proceder.

Wyrzucanie odpadów poremontowych i budowlanych przynosi również szkodę ze względu na cenne surowce, które mogą zostać ponownie wykorzystane w procesie recyklingu. Warto więc skorzystać i zadbać o to, by śmieci z naszego domu trafiły do profesjonalnej firmy zajmującej się segregacją i ponownym wykorzystaniem.

Powstający w wyniku remontów gruz (w niewielkich ilościach) można przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ul. Kazimierza Michalczyka 9, ul. Janowskiej 51. Do PSZOK przyjmowane są wyłącznie odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych. Pozostawienie odpadów w tych miejscach jest bezpłatne. Często jednak budowa, czy remont generują większe ilości gruzu i odpadów rozbiórkowych. Wówczas należy zamówić kontener lub worek typu „big bag” od specjalnej firmy zajmującej się tego typu usługami. Taka usługa będzie jednak dodatkowo odpłatna.

Decydując się na wymianę mebli, także musimy zadbać o ich odpowiednie wyrzucenie. Pozostawienie ich przy osiedlowych koszach na śmieci to niewłaściwy sposób, który również może zostać ukazany mandatem. Odpady wielkogabarytowe należy wyrzucać do specjalnie przeznaczonych na to kontenerów, rozstawionych w konkretnych miejscach i we wcześniej ustalonym czasie. Takie pojemniki są następnie odbierane co najmniej raz na sześć miesięcy (w przypadku budynków do 4 lokali) lub nie mniej niż raz na dwa miesiące (w przypadku budynków powyżej 4 lokali). O podstawienie kontenera możemy także poprosić zarządcę budynku lub Radę Osiedla (jeśli mieszkamy na osiedlu domków jednorodzinnych), która skontaktuje się ze spółką Ekosystem i wskaże czas oraz miejsce podstawienia kontenera. Meble i odpady wielkogabarytowe można też przynieść samodzielnie do jednej z placówki PSZOK.  

Śmieci z budowy

Śmieci po remoncie


ekosystem
www.wroclaw.pl
Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl