wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Nasze środowisko
  5. Nowe życie naszych śmieci
Nowe życie naszych śmieci

Wiadomo, że staranne segregowanie śmieci jest ważne i przydatne, gdyż w wyniku recyklingu możemy cieszyć się rzeczami do produkcji których użyto z pozoru niepotrzebnych odpadów. Na czym jednak dokładnie polega proces recyklingu, a mówiąc inaczej – jaką drogę przechodzą nasze śmieci aż zostaną ponownie wykorzystane?

Reklama

Sortowanie – mimo, że wstępne sortowanie powinno odbywać się już w każdym domu, zawsze zostaje jednak część śmieci, która wymaga specjalnego podziału, pomocnego w tym, aby odpady trafiały do ponownej produkcji. Rozdziela się wówczas od siebie różne rodzaje odpadów, dzięki czemu są one mniej zanieczyszczone.

Rozdrabnianie – nawet jeśli we własnym domu prowadzimy staranną segregację odpadów, to trafiają one na wysypisko w całości, czyli w formie, która nie nadaje się jeszcze do przetworzenia. Aby wygodniej je transportować, a następnie przygotować do recyklingu, należy odpowiednio je rozdrobnić, w czym pomagają specjalne młyny z nożami tnącymi.

Mycie – odpady ze szkła i tworzyw sztucznych powinny być umyte przed wyrzuceniem, jednak dla pewności, zostają one ponownie poddawane myciu w specjalnych wannach z detergentami. Odpady takie nadają się do dalszego wykorzystania jednak dopiero po ich odwirowaniu i osuszeniu.

Wytłaczanie – to już zasadnicze wykorzystanie odpadów jako nowych materiałów. Na tym etapie przedmioty zamienione zostają w wykorzystywany później żwir lub przemienione w zupełnie nowe tworzywo.

Mimo, że do recyklingu nie trzeba chyba nikogo specjalne przekonywać, to niewątpliwie nic tak dobrze nie motywuje, jak konkretne przykłady:

Szkło – po przejściu wszystkich etapów recyklingu, może być wykorzystanie w niemal niezmienionej postaci na opakowanie, jakim było poprzednio. Ze zużytego szkła można zatem wyprodukować nowe butelki, wazony, czy szklane opakowania. Dzięki temu zaoszczędzamy miejsce, a także ograniczamy emisję szkodliwych substancji, które powstają przy produkcji szkła.

Aluminium – to surowiec, który można przetwarzać wielokrotnie, produkując z niego wciąż nowe puszki. Przetworzone aluminium nie traci bowiem swoich właściwości. Jest za to o wiele taniej i ekologiczniej niż w przypadku produkcji nowego aluminium z boksytu – produkcja wtórnego aluminium jest o 60% tańsza! Kolejne puszki to jednak nie jedyne, co można uzyskać z tego surowca – w wyniku jego recyklingu można produkować nowe garnki, kosze na śmieci, oprawki do okularów, a nawet rower!

Papier – w wyniku jego przetworzenia otrzymujemy nowe kartki papieru, które można ponownie wykorzystać, tekturę, czy papier toaletowy. Przy tym chronimy środowisko- ocalamy drzewa, a także zapobiegamy emisji szkodliwych substancji do powietrza, które nieuchronnie powstają w wyniku wytwarzania nowego papieru.

Tworzywa sztuczne – to prawdziwa zmora współczesnych czasów, gdyż tworzywa sztuczne otaczają nas na każdym kroku, a czas ich rozkładu to kilka tysięcy lat. Na szczęście wszystkie tworzywa sztuczne można wykorzystać do przetworzenia na folie, oleje opałowe, meble, a nawet polar na zimę!

Informacje na temat segregacji odpadów:


ekosystem
www.wroclaw.pl
Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl