wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mamy kolejnego dikdika! Poznajcie malucha w okularach - dziecko Nówki i Bertiego
Młody dikdik Zoo Wrocław
Młody dikdik

Jest na razie rozmiaru królika, ma wielkie oczy, jasne „okulary” i długie, cienkie nogi zakończone kopytkami. Jest wyjątkowo płochliwy. Poznajcie najmłodszego dikdika we wrocławskim zoo. Na razie nie wiadomo, czy to samiec czy samiczka.

Reklama

Mały dikdik – jedna z najmniejszych antylop świata –  przyszedł na świat 18 października. Na razie nie jest znana jego płeć. Sprawa się wyjaśni, gdy maluch będzie miał mniej więcej miesiąc, bo w tym wieku samcom zaczynają rosnąć różki, których nie mają samice.

To już 26 młode tego gatunku urodzone w naszym zoo, co jest sukcesem hodowlanym.

Większość przychówku wyjechała już do innych ogrodów zoologicznych, dzięki czemu zasiliły pulę genetyczną w europejskich zoo, a jedno pojechało nawet do Singapuru mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Gdzie można zobaczyć małego dikdika?

Dikdiki mieszkające w naszym zoo można obserwować w Afrykarium, w części poświęconej zwierzętom Afryki Wschodniej - na piętrze, obok mangust.

Ale nie ma gwarancji, że uda się tam zobaczyć malucha.

– Możliwość oglądania młodego dikdika na wybiegu jest na razie niczym los na loterii. Jest jeszcze czujniejszy niż dorosłe osobniki i trzyma się blisko mamy, Nówki, najczęściej w ukryciu - mówi Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Gdy w naturze rodzi się mały dikdik, pierwsze tygodnie spędza w ukryciu, a matka przychodzi do niego kilka razy dziennie, żeby go nakarmić. U nas jest podobnie: maluch najczęściej jest w drewnianym domku albo w innym miejscu, w którym czuje się bezpiecznie.
Dominik Szoka, opiekun dikdików

Dikdik i myszojeleń to nie to samo!

Dikdiki bywają często mylone z myszojeleniami czyli kanczylami filipińskimi, ale są nieco większe, mają jasne obwódki wokół oczu (wyglądają, jakby nosiły okulary), bardziej szpiczaste uszy i w przeciwieństwie do myszojeleni nie mają wystających kłów.

Co warto wiedzieć do dikdikach?

Dikdiki sawannowe (inaczej dikdiki Kirka) to jedne z najmniejszych antylop świata. W naturze żyją w Afryce Południowej oraz Wschodniej, w takich krajach jak Etiopia, Somalia, Kenia, Tanzania, Namibia i Angola.

  • Swoją nazwę zawdzięczają... same sobie, a właściwie swojej płochliwej naturze. Gdy się przestraszą, wydają charakterystyczny dźwięk: „dik-dik”.
  • W naturze żyją w Afryce południowej i wschodniej, gdzie kryją się wśród traw i krzewów na suchych terenach przylegających do sawanny. Łączą się w pary na całe życie.
  • Nie lubią na swoim terenie widywać innych dikdików. Gdy spotkają się dwa samce, nie walczą, ale odprawiają przedziwny rytuał: pędzą ku sobie, gwałtownie się zatrzymują i kiwają głowami, strosząc przypominający irokeza pęczek włosów na czole. Rozchodzą się (tym razem na większy dystans), znów do siebie wracają itd. I powtarzają to tak długo, aż któryś z nich się podda.
  • Dikdiki są bardzo płochliwe. Gdy się wystraszą, potrafią biec z prędkością 40 km/h. Nie wolno przy nich hałasować, bo boją się głośnych dźwięków, a spłoszone mogą rozbić się o przeszkodę.
  • W naturze dikdiki żyją około 3-4 lat, czyli nawet trzykrotnie krócej niż w ogrodach zoologicznych.
  • Ich naturalni wrogowie są dość liczni, bo ze względu na niewielkie rozmiary dikdiki stanowią pokarm wielu gatunków zwierząt. Polują na nie między innymi gepardy i lamparty, ale także między innymi szakale i pawiany masajskie.
  • Zagrożeniem dla dikdików są także ptaki drapieżne, takie jak orły.

Dikdiki są powszechne w Afryce, ale nie ustrzegły się wielu zagrożeń ze strony człowieka, takich jak ekspansja rolnictwa czy nielegalne polowania. Te bezbronne zwierzęta stanowią łup kłusowników głównie ze względu na swoje cenne skóry.
Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl