umiarkowana
Dane bieżące z godz. 13:20
PM2.5 12 µg/m3
PM10 24 µg/m3
* dot. osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych i innych podatnych grup
** palenie w kominkach rekreacyjnych powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, stąd zalecane jest stałe ograniczenie palenia w urządzeniach tego typu
Skład indeksu
Kod związku | Kat. | Wartość |
---|---|---|
NO2 | 5 µg/m3 | |
SO2 | 14 µg/m3 | |
O3 | 113 µg/m3 | |
PM10 | 24 µg/m3 | |
PM2.5 | 12 µg/m3 |
Legenda
Dane pomiarowe dla stacji Wrocław - Korzeniowskiego
Dane pomiarowe są aktualizowane raz na godzinę
Dzięki projektowi Wrocławski Indeks Powietrza dostęp do informacji o bieżącym stanie zanieczyszczeń jest możliwy niemal od ręki. Aktualnych danych warto szukać na tablicach informujących o odjazdach tramwajów i autobusów, na przystankach oraz na naszej stronie.
Inne popularne mapy pokazujących stan w całej Polsce czy na świecie to np. Airly, a w Polsce: Rockwool.
Większość wrocławian nie ma świadomości, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu jest przede wszystkim spalanie złej jakości węgla w nieodpowiednich urządzeniach, czego dowodem są raporty z Programów Ochrony Powietrza.
Zwykle za najbardziej szkodliwy czynnik zanieczyszczeń uważa się spaliny samochodowe i spalanie śmieci. Warto zauważyć, że nie bez powodu w sezonie grzewczym jakość powietrza we Wrocławiu znacząco spada. Za emisję pyłów transport odpowiada w ponad 20%, natomiast palenie w piecach w aż 70%.
Najwięcej smogu we Wrocławiu jest w okresie od jesieni do zimy (głównie listopad, grudzień), kiedy najwięcej pali się w piecach. Jeśli chodzi natomiast o porę dnia, badania Uniwersytetu Wrocławskiego wskazują na to, że zła jakość powietrza we Wrocławiu występuje w godzinach porannych i wieczornych, gdzie wzrost emisji zanieczyszczeń jest największy. Wiąże się to zapewne z rozpalaniem w piecu. W ciągu dnia zapotrzebowanie na ciepło jest zdecydowanie mniejsze, dzięki czemu zanieczyszczenia są lepiej rozpraszane.
Latem smog nie znika, ale zmienia charakter. Problemem jest wówczas podwyższone stężenie ozonu. Jak wskazują eksperci - podwyższone stężenie ozonu w powietrzu może prowadzić do reakcji zapalnych oczu czy chorób dróg oddechowych, w tym nasilenia objawów astmy oraz zmniejszenia wydolności płuc. Organizm człowieka broni się przed przedostającym się do płuc ozonem i zmniejsza ilość wdychanego tlenu, co w konsekwencji może powodować nasilenie chorób układu krążenia. Ozon może powodować senność, bóle głowy i znużenie oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Najwyższe stężenia ozonu przy powierzchni Ziemi występują wiosną i latem, ponieważ jego powstawaniu sprzyja słoneczna pogoda i wysoka temperatura powietrza.
Na terenie Wrocławia działa zespół ds. jakości powietrza, który został powołany przez ówczesnego prezydenta. Zespół ten ma na celu we współpracy z urzędami, instytucjami naukowymi i badawczymi prowadzić działania edukacyjne oraz informacyjne z zakresu zanieczyszczeń powietrza.
Aby mieszkańcom żyło się lepiej, a miasto było czystsze, powstają przeróżne akcje mające poprawić jakość powietrza we Wrocławiu. Jedną z najbardziej znanych jest Zmień Piec. Akcja promuje wymianę pieca na nowe ekologiczne źródła ciepła, np. pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne. W jej ramach wrocławianie mogą uzyskać dofinansowanie.
Niektóre źródła spalania są niedozwolone, a wręcz karalne, dlatego w trosce o bezpieczeństwo warto zgłaszać takie przypadki. Formularz kontaktowy znajduje się w artykule o akcji Widzisz dym? Zgłoś to! Jedną z najważniejszych ustaw we Wrocławiu, jest Program Ochrony Powietrza, który w tym rejonie wszedł w życie w 2020 r. Głównymi założeniami projektu są m.in.:
Nie bez znaczenia jest również projekt Plan Gospodarski Niskoemisyjnej, który ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa, a tym samym poprawić zdrowie mieszkańców dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń. Projekt ma też duży wpływ na uzyskanie dofinansowania do dalszej walki ze smogiem i innymi przywarami środowiskowymi.
Zobacz także: W trosce o czyste powietrze – poradnik zaangażowanego obywatela
Od 2018 r. mieszkańcy Wrocławia muszą stosować się do przepisów zawartych w Uchwale Antysmogowej. Uchwała określa m.in. rodzaj paliw i instalacji, jakie można stosować. Aby ograniczyć we Wrocławiu szkodliwą emisję dwutlenku węgla komunikacja miejska MPK Wrocław wprowadziła darmowe bilety dla uczniów i studentów do 21 r.ż. czy dla seniorów. Ma to na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.
We Wrocławiu znajduje się obecnie 5 stacji pomiarowych jakości powietrza:
Najwięcej w całym woj. Dolnośląskim jest ich właśnie we Wrocławiu. W mniejszych miastach znajdują się po maks. 2, np. w Legnicy. Więcej informacji znajdziesz na stronie rządowej – Stacje pomiarowe.
Zanieczyszczenia z zewnątrz bardzo często wpływają na to, co dzieje się w naszych mieszkaniach. Warto zadbać o szczelność okien i wietrzyć pomieszczenia wtedy, kiedy jakość powietrza we Wrocławiu jest odpowiednia. Sezon grzewczy wysusza powietrze we wszelkich pomieszczeniach, dlatego warto zadbać również o nawilżacze powietrza. Oczyszczacze mogą być dobre zwłaszcza w przypadku alergików uczulonych na kurz czy sierść zwierząt. Aby sprawdzać stan zanieczyszczeń w domu można zakupić odpowiednią stację pomiarową.
Aby pozbyć się dwutlenku węgla z mieszkań warto zainwestować w zielone rośliny, które produkują tlen i oczyszczają powietrze. W tym przypadku dobrym pomysłem może być: skrzydłokwiat czy paprotka. Ważne jest również zmniejszenie strat ciepła w budynkach.