Z dniem 5 sierpnia 2020 r. w życie weszła powyższa uchwała i w perspektywie najbliższych 6 lat będą realizowane działania, przyczyniające się do poprawy jakości powietrza.
Dla aglomeracji wrocławskiej wyróżniamy 6 działań naprawczych określonych w Programie ochrony powietrza przyjętym uchwałą nr XXI/505/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 lipca 2020 r.:
- DsOeZn: Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z ogrzewania indywidualnego.
- DsHrFi: Opracowanie harmonogramów rzeczowo-finansowych gwarantujących realizację DsOeZn (Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z ogrzewania indywidualnego) i wdrażania uchwały antysmogowej.
- DsObZi: Zwiększanie powierzchni zieleni w miastach.
- AwZiDr: Nasadzenia zieleni wzdłuż największych ciągów komunikacyjnych we Wrocławiu, o SDR>30 000 pojazdów.
- DsEdEk: Edukacja ekologiczna.
- AwKoMi: Poprawa jakości taboru komunikacji miejskiej poprzez wymianę autobusów na przynajmniej spełniające normę EURO6, w strefie aglomeracja wrocławska.
Program ten określa również Plan działań krótkoterminowych. Zadaniem Planu Działań Krótkoterminowych w myśl art. 92 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia przekroczeń stężeń zanieczyszczeń oraz ograniczenie skutków i czasu trwania zaistniałych przekroczeń.
Plan Działań Krótkoterminowych opisany w ww. Uchwale wskazuje na konieczność podjęcia działań ochronnych w przypadku wprowadzenia poszczególnych stopni zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
Działanie jakie podejmuje Wrocław w zakresie planu działań krótkoterminowych opisuje „Instrukcji postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia w związku z narażeniem ludności na ponadnormatywne stężenie zanieczyszczenia powietrza”. Jest to dokument przyjęty przez Prezydenta Wrocławia i ma zastosowanie w następujących przypadkach:
Trzy poziomy zagrożenia i warunki ich ogłoszenia
Poziom 1 (żółty) – ryzyko przekroczenia poziomu:
- dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 lub poziomu dopuszczalnego/docelowego pyłu zawieszonego PM2,5 lub poziomu docelowego B(a)P; (Z1/P)
- dopuszczalnego NO2; (Z1/N)
- docelowego ozonu; (Z1/O)
Poziom 2 (pomarańczowy) – ryzyko przekroczenia poziomu informowania:
- pyłu zawieszonego PM10; (Z2/P)
- ozonu; (Z2/O)
Poziom 3 (czerwony) – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego:
- pyłu zawieszonego PM10; (Z3/P)
- NO2; (Z3/N)
- ozonu; (Z3/O)
Prezydent Miasta zobowiązany jest do sporządzania sprawozdania z realizacji działań naprawczych oraz z realizacji działań krótkoterminowych i do 31 stycznia po zakończeniu roku objętego okresem sprawozdawczym przesyłania do Zarządu Województwa Dolnośląskiego.